Książki dla dzieci » Jak to działa? Zwierzęta

Jak to działa? Zwierzęta
PATRONAT CzasDzieci.pl

Jak to działa? Zwierzęta

Wiek dziecka: od 6 do 10 lat
Ocena: 4.0/5 od 2 os.
ISBN: 978-83-10-13169-0
tagi: przyroda  zwierzęta 

Klara kocha zwierzęta i chciałaby wszystko o nich wiedzieć. W przyszłości zamierza zostać biologiem albo weterynarzem, albo zootechnikiem, albo leśniczym, albo zoopsychologiem, albo opiekunką do zwierząt… Ciężko się zdecydować. Na razie każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który cierpliwie odpowiada na pytania za pomocą zabawnych rysunków. Dlaczego psy zostawiają mokre ślady łap? Po co świnie taplają się w błocie? Dlaczego szczur może skoczyć z dużej wysokości i nic mu nie jest? Dlaczego króliki ciągle poruszają nosem? Dlaczego papugi są takie hałaśliwe? Czy żaba słyszy, chociaż nie ma uszu? Dlaczego konie tak krótko śpią? Po co niedźwiedzie stają na dwóch łapach? Dlaczego kaczki mają takie dziwne dzioby? Dzięki czemu wiewiórka tak dobrze i zwinnie skacze? Dlaczego sarny kręcą uszami?

Duży format, szczegółowe ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre zalety tej niezwykłej książki o zwierzętach domowych, wiejskich, parkowych i leśnych.

Nikola Kucharska – graficzka, ilustratorka, projektantka. Czyta wszystko – etykietki do szamponów, dzieła współczesne i klasykę literatury. Zbiera gumki recepturki, ptasie pióra i starocie. Hobbystycznie pisze opowiadania na starej maszynie do pisania. Posiadaczka dwóch kotów i kaktusa. Rysuje, szkicuje, maluje, robi logotypy i plakaty. W Wydawnictwie „Nasza Księgarnia” opublikowała m.in.: „Podróż dookoła świata. Północ-południe. Wschód-zachód”, „Opowiem ci, mamo, co robią koty” i „Mity greckie dla dzieci w obrazkach”.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Jak to działa? Zwierzęta)

Recenzja bibliotekarza
W tej książce można i należy zakochać się od pierwszego wejrzenia – spojrzenia

Wydanie składa się z czterech rozdziałów, zatytułowanych odpowiednio – Zwierzęta domowe (szczur, chomik, żółw, papuga, pies, kot), Zwierzęta w parkach (żaba, jeż, kret, wiewiórka, wrona, kaczka, gołąb, łabędź), Zwierzęta na wsi (krowa, świnia, kura, koza, bocian), Zwierzęta leśne (lis, wilk, niedźwiedź, dzik, zając, sarna). Dodatkowo w aneksach możemy znaleźć „Zawody dla miłośników zwierząt” (w tym m.in. weterynarz, ale i psi fryzjer) oraz „Inspirujące osoby” np. David Attenborough, czy Adam Wajrak.
We wstępie poznajemy natomiast głównych bohaterów: Klarę uwielbiającą zwierzaki, Karolka – brata Klary, przedstawiającego się w przeuroczy sposób: „Lubiem zwieżaki” (pisownia oryginalna), dziadka Klary – skarbnicę wiedzy oraz mnóstwo zwierzaków o wyjątkowych imionach np. Kamyk (kot), Bigos (pies), Papla (papuga), Wolfgang, Amadeusz i Mozart (trzy szczurki).
Wielki format odkrywa świat  obrazów, które „czyta się” nawet kilkanaście minut (i nie jest to żaden zarzut). Tyle w nich informacji, szczegółów i szczególików. Na jednej stronie, przedstawiającej pokój Klary,  aż kipi od komiksowych dymków z tysiącem dziecięcych pytań z serii „dlaczego” (uwielbianych przez wszystkich dorosłych), samych w sobie śmiesznych, a do tego dochodzą jeszcze komiczne ilustracje. To trzeba zobaczyć! Nie sposób tego opisać. W jednym rogu krokodyl próbuje wydostać się z terrarium, szczurek kąpie się w przewróconej szklance, kot chrupie kawałek kalosza. W drugim rogu papuga chrupie ciastka, a mops Śliniak znaczy wszystko mokrymi śladami łap… Tu but, tam kubek, tu kameleon, tam książki, skarpetki itp., itd.
Jest śmiesznie, a kolejne kartki tylko zaostrzają apetyt. Bo oto rozpoczyna się podróż w głąb ciał różnych zwierzaków i opisy (anatomiczno – charakterologiczno – graficzne). „Czytanie” tego swoistego atlasu zwierząt polega na (tutaj instrukcja, uwaga!) rzucie okiem na ilustrację (aha, chomiczek). W środku chomiczka: policzki spiżarnie, żołądek (anatomiczny standard), ale dodatkowo: graficzny symbol łóżeczka (bo nasz chomiczek to śpioszek), kołowrotka (bo nasz chomiczek lubi zabawę), trąbki (bo nasz chomiczek zdenerwowany, głośno piszczy). Przyznaję, że nigdy nie spotkałam się z takim podejściem do opisu zwierząt. A już całkowicie rozbrajająco działają informacje w stylu: „Chomiki chorują na próchnicę, ponieważ w przerwach między zębami trzonowymi utykają resztki jedzenia”. Chociaż są tutaj również bardzo rzetelne informacje o nazwach systematycznych danych zwierząt, ich wymiarach, sposobie odżywiania, rozmnażania, cechach fizjologicznych, adaptacyjnych i charakterologicznych.
Ta książka to wspaniały sposób, by przedstawić dzieciom świat zwierząt, pobudzić ich wyobraźnię. Jakże łatwiej narysować termometr w ogonku na objaśnienie procesu termoregulacji, albo spinaczy do bielizny w łapkach, by oznaczyć ich czepliwość, niż tworzyć skomplikowane opisy naukowe. Ale definicje i hasła słownikowe też się pojawiają. Nikoli Kucharskiej (autorce tekstów, ale i ilustratorce) udało się w oryginalny sposób połączyć naukę i zabawę. Informację przekuć w ciekawą historię, podróż po świecie zwierząt.
Rozłóżmy jeszcze na czynniki pierwsze najpopularniejszego pupila człowieka – psa i podążmy szlakiem wyznaczonym przez autorkę. Po pierwsze: ilustracja. W środku: organy wewnętrzne (trąbka – mechanizm szczekający), serduszko (pełne miłości do dwunogów), żołądek (i kiełbaski, i chrupki, i kostki…), ogon – mechanizm merdający, łopatki  - łapy.
Po drugie: bardziej szczegółowe wiadomości, że węch…, że zęby…, że wzrok…, że gruczoły potowe… krótko, zwięźle, akurat do zapamiętania jako ciekawostka.
Po trzecie: zaznaczenie indywidualnych cech tj. sen, sympatie i antypatie, „zew tarzania się w kałużach i błocie” lub „ośrodek opiniowania pokarmów”.
Genialne!
Na pewno nie jest to propozycja z serii „czytanie na spanie”, ale z pewnością na „dzień dobry”. Pobudza, rozwesela, uczy, zaostrza apetyt na odkrywanie nowego dnia.  Żywe kolory, ciekawa grafika, zróżnicowana czcionka; kaligrafia na poziomie szkoły podstawowej oraz kursywa. Polecam gorąco. W sam raz na każdą porę roku.

Recenzja rodzica
Dwa klucze

Sekretem do udanej przygody z tą książką jest odnalezienie do niej klucza. Bez niego pierwsze ważnienie to lekki chaos: trochę za dużo fachowej, suchej treści i brak konsekwencji w rysunku przekrojowym zwierzęcia. Takie wrażenie można odnieść po pierwszych 5, 10 minutach z "Jak to działa? Zwierzęta".
Znajdźmy więc klucz, a raczej dwa klucze. Jest nim podwójne autorstwo gęstych notatek i osobliwych rysunków o zwierzętach. Nie chodzi tutaj jednak o osoby merytorycznie zaangażowane w powstanie książki. Autorzy, których mam na myśli, to dziadek Ignacy i wnuczka Klara. Ignacy wie o zwierzętach dużo. Powiedzmy otwarcie - o wiele więcej niż przeciętny dziadek. A zoologia to chyba nie tylko jego pasja, ale i zawód. (Notabene, ciekawym miejscem w książce są dwie ostatnie strony, na których możemy przeczytać o "zwierzęcych" zawodach i inspirujących osobach przyrodników i zoologów).
Drugim autorem jest piegowata, rudowłosa Klara, którą rozpiera energia i chce wiedzieć o zwierzętach jak najwięcej i jak najszybciej. Bo zwierzęta po prostu UWIELBIA.
Mając już pierwszy klucz, otwórzmy drzwi. Książka składa się z 4 rozdziałów: Zwierzęta domowe, lesne oraz takie, które możemy zobaczyć w parku i na wsi.
Każdy rozdział to notatnik w kratkę zapisany i zarysowany przez kreatywną uczennicę i jej znakomitego dziadka/nauczyciela.
Każde prezentowane zwierzę przedstawione jest w przekroju poprzecznym - nie takim jednak, jakie znamy z książek do biologii czy anatomii. Bo co, na przykład, w rysunku wrony robią młotek i obcęgi obok pięknie rozrysowanego szkieletu i kości pneumatycznych? Oznaczają, że :"niektóre wrony używają "narzędzi" np. patyczków, do wydłubywania larw z norek". I tak każde zwierzę zawiera w sobie  rysunki na kształt "organów", czyli przedmiotów, które w zabawny sposób kojarzą się z cechami zwierzęcia.
Skojarzenia to drugi ważny klucz do odkrywania tej książki. Być może dziadek Ignacy mógłby od siebie dodać naszej książce podtytuł , który brzmiałby tak: "Techniki mnemotechniczne w służbie edukacji przyrodniczej" :).
Przekroje zwierząt ze skojarzeniowymi rysunkami to pierwsza rzecz, jaka przykuwa uwagę dziecka i budzi jego zainteresowanie. Pomysł ze skojarzeniami jest strzałem w dziesiątkę, bo uczenie się i zapamiętywanie u młodego czytelnika odbywa się jakby mimochodem. No i bawi:) A przy okazji zachęca do wykorzystywania "metody skojarzeń"
podczas nauki, nie tylko o zwierzętach.
Wokół każdego rysunku znajdują się strzałki do "organów", a z drugiej ich strony, napisana gęstym maczkiem wiedza fachowa albo notatka Klary (zrobiona na szybko, jak w zeszycie).
Wiek czytelnika można określić na 5 +. Zdecydowanie ze wskazaniem na "+", ponieważ dzięki wiedzy dziadka Ignacego książka może rosnąć wraz z dzieckiem.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Z tą grą każdy polubi zakupy!
Recenzja rodzica

Z tą grą każdy polubi zakupy!

Książka: Gra edukacyjna Zakupy
Ten słoń TRĄBi
Recenzja rodzica

Ten słoń TRĄBi

Książka: Słoń Eriki
I ty możesz zostać Czarnobrodym
Recenzja rodzica

I ty możesz zostać Czarnobrodym

Książka: Złote czasy piratów
Chciejmy poznawać innych
Recenzja rodzica

Chciejmy poznawać innych

Książka: Ludzie
Co to jest dziennik?
Recenzja rodzica

Co to jest dziennik?

Książka: Tropem jeźdźca na słoniu. Poczytaj ze mną
więcej recenzji

Książki nagrodzone

12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Czarne jeziora

Czarne jeziora

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać

Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nagroda w kategorii książki dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018