Książki dla dzieci » Dyscyplina na całe życie

Dyscyplina na całe życie
PATRONAT CzasDzieci.pl

Dyscyplina na całe życie

Ocena: 4.3/5 od 4 os.
ISBN: 978-83-924003-9-4

Dyscyplina to miłość wyrażona w działaniu. To doskonały prezent na całe życie, gdyż dyscyplina jest fundamentem wielu wybitnych osiągnięć. Jednak jako rodzice często się zastanawiamy, w jaki sposób skutecznie wymagać, szanując i widząc także potrzeby dziecka. Nie jesteśmy pewni skutków swego postępowania.

 

Raymond N. Guarendi, czyli Dr. Ray, jest praktykującym psychologiem klinicznym, specjalizującym się w problematyce rodzinnej oraz wychowaniu dzieci i młodzieży. Jest autorem wielu książek i artykułów w prasie fachowej, udziela się w programach telewizyjnych oraz prowadzi cykl popularnych audycji radiowych. Jego książka Jesteś lepszym rodzicem, niż Ci się wydaje (Prentice-Hall, 1985), doczekała się 25 wydań! Jego kolejna pozycja - DYSCYPLINA na całe życie – nie jest kolejną książką o teoriach wychowawczych. Jest to praktyczny przewodnik dla rodziców szukających wskazówek i metod postępowania ze swoimi dziećmi w trudnych sytuacjach.

 

„Żadna sfera wychowywania dziecka nie przynosi nam tyle codziennych niepewności, poczucia winy i frustracji, co dyscyplina. Pytamy czasem samych siebie: czy wymagam za wiele? Czy jestem zbyt surowy? Zbyt pobłażliwy? Kiedy powinienem dyscyplinować? Gdzie? Jak bardzo? Co, jeśli się mylę? Jak mogę sprawić, by dzieci mnie słuchały? Czy ich zachowanie jest normalne?

 

Dlaczego jestem tak pewny, że dyscyplina stanowi największy problem dzisiejszych rodziców? Przekonuje mnie sama liczba tych, którzy chcą o niej rozmawiać. Znaczna większość rodziców, którzy przychodzą na moje seminaria poszukuje wskazówek dotyczących dyscypliny.

 

Większość klientów zgłasza się do mojej poradni z powodu frustracji wywołanej tym obszarem wychowania. Nie cieszą się swoimi dziećmi tak jak tego oczekiwali, ponieważ ich dzieci są niezdyscyplinowane. Dziewięćdziesiąt procent pytań rodziców dotyczy właśnie dyscypliny - pragną wskazówki, spokoju i lepszej relacji ze swoimi dziećmi. Książka ta stanowi zbiór najczęstszych kwestii poruszanych przez rodziców na moich spotkaniach z nimi”.


Dr Ray

 

Spis treści:
Słowo od autora
1. Dyscyplina: miłość wyrażona w działaniu
2. Poprawność psychologiczna i inne troski związane z dyscypliną
3. Dyscyplina: Działanie, nie pusta gadanina
4. Dyscyplina: podstawy
5. Dyscyplina: skutki wielocelowe
6. Dyscyplina a natura dzieci
7. Złe zachowanie wyrażone w słowach
8. Złe zachowanie wyrażone w czynach
9. Reagowanie na dyscyplinę: poradnik dziecka
10. Dyscyplina poza głównym nurtem

KUP TERAZ

Recenzje książki (Dyscyplina na całe życie)

Recenzja rodzica
Pozwala złapać oddech

Dyscyplina to nie jest popularne słowo w dzisiejszych teoriach wychowania. Jest trochę staroświeckie, gdzieś mamy w głowie pasek i krzyk. Kojarzy nam się źle. Gdy zawodzą kolejne metody wzorowego rodzicielstwa i zaczynamy dziecko dyscyplinować, czujemy się podle, wyobrażając sobie, jak źle to wpłynie na osobowość naszego dziecka i nasze wspólne relacje. Bo przecież powinniśmy rozumieć, dochodzić przyczyn zamiast karać.
Ale według autora dyscyplina nie ma żadnego związku z dawnymi metodami. To miłość wyrażona w działaniu. Autor, nie dość że jest psychologiem, ma najlepsze doświadczenie z możliwych: 10 własnych dzieci. I jeszcze nie zwariował. To chyba jego metoda musi działać... Ma rację, że rodzice nigdy nie byli tak sfrustrowani jak teraz. Są zagubieni w gąszczu porad. I sami nie wiedzą, którą z nich stosować.
Oczywiście niektóre formy dyscyplinowania proponowane w książce, jak pisanie wypracowań za karę, może budzić mieszane uczucia, ale nie chodzi o to, żeby ślepo je naśladować i stosować. Chodzi o to, żeby zrozumieć, że mówienie dziecku "nie" wcale nie jest złem. Ostre postawienie granic też nie musi być łamaniem charakteru. Jedno trzeba zastosować: przestać gderać, a zacząć działać!
Książka pewnie mocno przesadzona, w wielu miejscach niebezpiecznie staroświecka w metodach, ale może stanowić podstawę do przemyśleń nad współczesnym wychowaniem, w wyniku którego dzieci nie słuchają nikogo i niczego, a my, umęczeni i sfrustrowani, nie wiemy już kim jesteśmy – rodzicami czy niewolnikami? Poza tym napisana z poczuciem humoru pozwala złapać oddech, dystans, zdjąć ze swoich barków całą odpowiedzialność za losy świata.

Recenzja rodzica
Niezwykle skuteczne!

Dyscyplina na całe życie wydana nakładem Wydawnictwa Mateusza to doskonały poradnik, na kartach którego Ray Guarendi - praktykujący psycholog kliniczny specjalizujący się w dziedzinie wychowania dzieci i młodzieży - udziela praktycznych wskazówek, jak postępować, by wychować dzieci na zdyscyplinowane, darzące innych szacunkiem, pociechy o silnych zasadach moralnych.
Tematyka książki koncentruje się wokół mądrego dyscyplinowania - problemu, z którym - jak wynika z praktyki autora - boryka się zdecydowana większość rodziców zarówno maluchów, jak i nastolatków. Każdy aspekt poruszanego na łamach książki zagadnienia ilustrowany jest krótkim listem z zapytaniem zatroskanej matki lub ojca, pod którym podpisać się może zapewne wielu rodziców. Autor, ojciec dziesięciorga (!) pociech do każdego z nich odnośni się z równą uwagą, proponując - zamiast wymyślnych psychologicznych teorii czy strategii proste, aczkolwiek skuteczne (jak sama przekonałam się stosując je w swoim domu), techniki dyscyplinowania.
Dyscyplina na całe życie to bardzo cenny poradnik w czasach, gdy powszechnie kwestionowane są oparte na zdrowym rozsądku i stosowane od pokoleń metody wychowawcze, w zamian zaś proponowane są często sprzeczne i permisywne poglądy dotyczące wychowania dzieci i młodzieży. Ów natłok pozornie poprawnych psychologicznie teorii, którymi bombardowani są - głównie przez media - współcześni rodzice sprawia, że sami zaczynają kwestionować własne (zazwyczaj słuszne) metody dyscyplinowania. Ray Guarendi, dla którego - jak podaje podtytuł książki - dyscyplina to "najlepszy prezent, jaki możesz dać swoim dzieciom" wychodzi im naprzeciw, udzielając na łamach swego poradnika praktycznych wskazówek, np. jak dyscyplinować dzieci, unikając krzyku i prawienia kazań, jak skutecznie wcielać w życie strategie konsekwentnego rodzicielstwa, co robić, by prośby rodziców nie spotykały się z nagminną ignorancją ze strony dzieci, czy jak skutecznie oduczyć swe pociechy lekceważących zachowań wyrażonych werbalnie lub w czynach.
Sama książkę tę przeczytałam od deski do deski i często sięgam po nią, by rozwiązać pojawiający się aktualnie problem. Proponowane metody nie wymagają specjalnych zabiegów, a jak sama się przekonałam, są niezwykle skuteczne. Obowiązkowa to zatem lektura dla każdego, odpowiedzialnego i troskliwego rodzica!

Recenzja CzasDzieci.pl
Kłopoty z dyscypliną

Kochane aniołki potrafią błyskawicznie zamienić się w rozbrykane, męczące i złośliwe istoty. Nie ma ideałów, a problemy z pociechami zawsze się pojawiają - mogą być mniejsze, większe, ale zawsze są. Z myślą o rodzicach przeżywających takie kłopoty powstała Dyscyplina na całe życie, której autorem jest dr Ray Guarendi - psycholog kliniczny specjalizujący się w problematyce rodzinnej. Książka to efekt jego współpracy z rodzicami mającymi trudności w wychowaniu maluchów.
Nie jest to zwykły poradnik zawierający suche informacje i statystyki. Jego siła tkwi w autentycznych listach, które są świadectwem rozmaitych kłopotów, jak np. kwestii ustalenia granic wolności czy pójścia do przedszkola. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania. Ponadto nie można odmówić autorowi poczucia humoru - nie bagatelizuje on problemów, ale podchodzi do nich ze spokojem i zrozumieniem, a jego porady charakteryzuje jasność i rzeczowość.
Głównym punktem poradnika są jednak rozważania na temat dyscypliny, która wywołuje frustrację i wiele pytań. Co zrobić, by nie popadać w skrajności? Jak zachować ową dyscyplinę? Guarendi udziela wskazówek, pomagających w rozwiązaniu tych trudnych kwestii. Jego uniwersalne rady pozwalają na budowanie lepszych relacji z dziećmi i oczyszczenie domowej atmosfery, a co za tym idzie - rozwój pociech w życzliwym otoczeniu, ale z zachowaniem dyscypliny - tej dobrej i motywującej do polepszania swojego charakteru.

Recenzja rodzica
Dyscyplina to miłość wyrażona w działaniu – a mnie się kojarzy z dawaniem klapsów

Oto pierwsze słowa, jakie znalazłam na odwrocie poradnika dla rodziców Dyscyplina na całe życie. Autor tak definiuje pojęcie dyscypliny: nałożenie ograniczeń i oczekiwań na zachowanie dziecka, by przystosować je do życia w społeczeństwie i zbudować jego charakter. Dalej Dr Ray Guarendi przyznaje, że w ostatnim czasie pojęcie dyscyplina kojarzy się z dawaniem klapsów i tutaj muszę się z autorem zgodzić. Dlatego zamiast słowa dyscyplina wolałabym używać słowa konsekwencja w działaniu.
Mam ambiwalentny stosunek do poradników, dlatego z pewną obawą otworzyłam wyżej wymieniony. To, co mi się w nim podoba, to przejrzysty układ treści, wyboldowanie najważniejszych kwestii i podejście do sprawy w sposób holistyczny, np. daj swojemu dziecku kanapkę z tofu i fasolą, a będzie lepsze dla swego rodzeństwa. To, co mnie odrzuca, to dawanie konkretnych rad. Rozumiem, że poradnik musi zawierać pewien algorytm postępowania, ale forma przekazu jest dla mnie trudna do przyjęcia. Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że dotyczy ona trochę tresowania zwierząt – gdy dziecko postępuje tak – to zrób to i po kłopocie. Dodatkowo kwestia innej mentalności niż polska oraz warunków materialnych stanowi o odmienności mojego postrzegania rzeczywistości wychowawczej. Przejawia się to np. w poradzie – jeśli twe dziecko nadmiernie jęczy, czyli marudzi, wyślij je na zewnątrz, najlepiej do piwnicy z winem(?).
Myślę, że książkę tę warto przeczytać, ale tylko w wymiarze informacji i przemyśleń. To, co zostało w niej napisane, należy przełożyć na realia polskie i przede wszystkim na swoje dziecko. Moje doświadczenie mamy trójki dzieci i nauczyciela pokazuje, ze miłość i konsekwencja w działaniu czynią cuda – porządkują dziecięcy świat i chaos zachowań. Gdy dziecko zna zasady i granice, jakie wyznacza wraz z dorosłym, to lepiej odnajduje się w rzeczywistości. Gdy je przekracza, to ponosi konsekwencje, na które się umówiło z dorosłym. Proste na papierze! Wiem! Trudne w codzienności. Wiem! Ale do wykonania. Zaręczam!

Fragmenty książki (Dyscyplina na całe życie)

Kiedy dziecko zderza się z dyscypliną

Kiedy dziecko zderza się z dyscypliną, nie jest to coś, czego pragnie, głęboko, czy jakkolwiek inaczej. Jednak dobro często pochodzi od rzeczy, których dzieci, a nawet dorośli unikają najbardziej. Nie, dzieci nie lubią dyscypliny. Jednak tak, będzie im się podobać ten spokój, który przyjdzie do nich i do ich rodzin w krótkim czasie, oraz cechy, które rozwiną się na dłuższą metę w ich charakterze. Jak wielu rodziców ceni sobie list ze studiów, w którym zawarte są te słowa: „Drodzy rodzice, dziękuję wam za to, jakimi byliście rodzicami. Widzę teraz jak mogą zachowywać się dzieci, kiedy mają rodziców, którzy dają im zbyt
dużo i za bardzo im pobłażają…”. Zastanawia mnie, czy są rodzice, którzy muszą w takiej sytuacji opierać się chęci odpisania: „Dzięki, że to zauważyłeś. jednak dlaczego potrzebowałeś prawie dwudziestu lat i moich 17 000 dolarów co roku wydawanych na twoją edukację, aby zdać sobie sprawę jakim dobrym byłem rodzicem?”. Czasami tylko kilka miesięcy nauki jak być bardziej zdecydowanym
rodzicem wystarczy, aby sami rodzice mówili mi na przykład: „on wydaje się o wiele bardziej miły odkąd staliśmy się bardziej zdecydowani i konsekwentni. Myślałam, że zareaguje zupełnie odwrotnie.” „Nie mogę uwierzyć, że mieszkam z tym samym dzieckiem. Cała nasza rodzina jest teraz szczęśliwsza.” „Powiedziała mi, że mnie kocha już trzy razy w tym tygodniu. myślę, że to rekord tego roku”. Chociaż dzieci początkowo mogą opierać się ostrzejszej dyscyplinie, z czasem stają się na nią bardziej podatne. Uspokaja się zarówno ich zachowanie jak i  samopoczucie. Wytłumaczenie takiego stanu rzeczy jest dość proste.
[Frag. s. 26]


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Wciągnięci w historię
Recenzja rodzica (Anna Barasińska)

Wciągnięci w historię

Książka: Polscy Superbohaterowie: Irena Sendlerowa
Lew Lechistanu i wybuchy
Recenzja rodzica (Anna Barasińska)

Lew Lechistanu i wybuchy

Książka: Polscy Superbohaterowie: Jan III Sobieski
Ten sorbet posmakuje nawet zimą...
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Ten sorbet posmakuje nawet zimą...

Książka: Księżycowy sorbet
Zachwyt dla najmłodszych gwarantowany!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk )

Zachwyt dla najmłodszych gwarantowany!

Książka: Moje pierwsze 100 zwierząt
Droga niekoniecznie usłana różami

Droga niekoniecznie usłana różami

Książka: Barbarzyńcy w Krainie Fetoru
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Wiersze dla dzieci

Wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Jestem dzieckiem książek

Jestem dzieckiem książek

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Rok przyznania: 2017
16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019