Książki dla dzieci » Jak wychować szczęśliwe dziecko

Jak wychować szczęśliwe dziecko

Jak wychować szczęśliwe dziecko

Wyd.: Wydawnictwo Literackie
Ocena: 5.0/5 od 1 os.

Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Wystarczy, jak dowodzi John Medina, przestrzegać kilku prostych lecz niezwykle ważnych reguł.

 

Pamiętajcie:

Zestresowana matka = zestresowane dziecko;

Niech twoje "nie" oznacza "nie", a "tak" znaczy "tak";

Chwal wysiłek, nie IQ twojego dziecka;

Najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem, a nie z telewizorem;

Szczęśliwe dziecko ma zazwyczaj szczęśliwych rodziców.

 

Chcecie dowodów i wyjaśnień? Sięgnijcie po książkę specjalisty od rozwoju mózgu i ojca w jednej osobie.

 

Jak wychować szczęśliwe dziecko to znakomita lektura popularnonaukowa i jednocześnie przejrzysty, poparty przykładami z życia, poradnik dla tych, którzy spodziewają się dziecka i dla świeżo upieczonych rodziców. Poznajcie Super Nianię w spodniach!

 

John Medina – biolog cząsteczkowy, badający wpływ rozmaitych czynników na rozwój mózgu. Jego książka Brain Rules, opisująca tajniki ludzkiego mózgu, stała się bestsellerem "New York Timesa". Wydana właśnie przez Wydawnictwo Literackie jej kontynuacja, skupia się na rozwoju mózgu w okresie prenatalnym i podczas pierwszych 5 lat życia małego człowieka.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Jak wychować szczęśliwe dziecko)

Recenzja rodzica
Zachowanie rodziców ma wpływ na rozwój mózgu ich dziecka

Książkę Jak wychować szczęśliwe dziecko napisał biolog molekularny, John Medina (prywatnie ojciec dwóch synów). Traktuje ona o rozwoju mózgu dziecka niemalże od poczęcia do piątego roku życia. Najogólniej można by ją podsumować tak: zachowanie rodziców ma wpływ na rozwój mózgu ich dziecka, a w konsekwencji na jego poczucie szczęścia oraz… umiejętność uczenia się. A w pierwszych latach życia mózg dziecka rozwija się najintensywniej.
W wychowywaniu dziecka kieruję się głównie intuicją. Lubię jednak podeprzeć się literaturą fachową. Czytałam już wiele poradników. Zwykle otwierałam oczy ze zdumienia, kiwałam aprobująco głową, przyznawałam autorom rację i… na tym się kończyło.
Medina w swojej książce przytacza fakty, wyniki badań, statystyki. Powołuje się na opinie ekspertów, rodziców, ale także opowiada anegdoty (z życia własnego i nie tylko). Dzięki temu poradnik ten czytałam nie tylko ze świadomością solidnej naukowej podstawy, ale też z przyjemnością i zaciekawieniem.
Według autora kluczem do lepszego wychowywania dzieci są dwa słowa: empatia i emocje. W książce używa też metafory ziarna i gleby (ziarno to geny, wychowanie to gleba), wychowywanie porównuje do przyprawiania kurczaka (przyprawy to zachowania rodzicielskie, kurczakiem jest życie emocjonalne dziecka), inteligencję zaś traktuje jak składniki eintopfu (jest ich siedem).
Brzmi to nietypowo, zaskakująco, intrygująco? Na pewno, ale dzięki temu poradnik ten przykuł moją uwagę bardziej niż inne.
Książka Jak wychować szczęśliwe dziecko podzielona jest na rozdziały.
We wstępie autor wyjaśnia, dlaczego napisał swój poradnik i obala różne mity (związane np. z zabawkami edukacyjnymi dla maluchów, czy muzyką Mozarta).
W rozdziale pt. Ciąża daje ciężarnym konkretne wskazówki. Wyjaśnia, jak komórki zamieniają się w mózg, jak rozwijają się zmysły i pamięć oraz podpowiada, jak wspomagać dziecięcy mózg już w łonie matki.
Rozdział pt. Udany związek opowiada o harmonii w małżeństwie i zmianach spowodowanych narodzinami potomka. Odpowiada, dlaczego większość młodych rodziców ma kłopoty i jak temu zaradzić oraz czego maluchy pragną najbardziej i jak reagują na stres. Relacje między małżonkami są bardzo ważne dla poczucia bezpieczeństwa ich dziecka. Gdy rodzice się kłócą, w mózgu dziecka zachodzą negatywne zmiany.
W rozdziale pt. Bystre dziecko: jakie możliwości tkwią w ziarenku? Medina pyta, jak wygląda inteligentny mózg i co to w ogóle znaczy "być inteligentnym". Zastanawia się, czy istnieje gen mądrości i czy testy IQ są miarodajne. Pisze o składnikach inteligencji: pamięci, improwizacji, potrzebie poznawania świata, samokontroli, kreatywności, komunikacji werbalnej i rozszyfrowywaniu komunikacji niewerbalnej.
Z rozdziału pt. Bystre dziecko: jakie znaczenie ma gleba, w której wyrastają ziarenka? dowiedziałam się, jakie czynniki wpływają na rozwój mózgu (karmienie piersią, rozmawianie z dzieckiem, zabawa i odpowiednie pochwały) oraz jak nowoczesna technika wpływa na dzieci. Autor bardzo kategorycznie wypowiada się o telewizji, Internecie, grach wideo i esemesowaniu, a także o hiperwychowaniu (traktowaniu wychowywania dzieci jak wyścigu).
W rozdziale pt. Szczęśliwe dziecko: jakie możliwości tkwią w ziarenku? znalazłam odpowiedzi na pytania: co to jest szczęście (szczęście emocjonalne, szczęście moralne, szczęście retoryczne) i skąd się ono w ogóle bierze, czy szczęście lub smutek są uwarunkowane genetycznie, co to jest temperament, co to są emocje i gdzie one powstają, dlaczego przyjaźń jest ważna i jak zdobywać przyjaciół. Autor uważa, że "emocje są niewiarygodnie ważne dla mózgu", a empatię nazywa "klejem dla związków międzyludzkich".
W rozdziale pt. Szczęśliwe dziecko: "gleba", czyli jakie znaczenie ma środowisko i wychowanie? Medina pisze o tym, co to jest przywiązanie i kiedy się kształtuje, jak radzić sobie z emocjonalnym życiem swoich dzieci i dlaczego to takie ważne oraz dlaczego empatia "działa". Przedstawia różne style wychowania (i opowiada się za jednym z nich), opowiada o obserwowaniu i werbalizowaniu emocji (dziecięcych i rodzicielskich), zachęca do okazywania empatii (żeby dzieci mogły jej doświadczać).
Dziecko ma wrodzone wyczucie dobra i zła, ale moralność rozwija się z czasem. Rozdział pt. Dobre dziecko traktuje właśnie o moralności, zasadach, dyscyplinie i karach. Odpowiada, dlaczego dzieci czasem robią złe rzeczy. Mówi o tym, jak mózg łączy fakty i emocje.
Książka kończy się Garścią praktycznych porad, które mają pomóc rodzicom w wychowaniu bystrego i szczęśliwego dziecka.
Poradnik Mediny zapadnie w moją pamięć bardziej niż inne. Wiele jego słów kazało mi się "zatrzymać" i zastanowić nad własnym macierzyństwem, za co książce przyznaję duży plus.

Recenzja rodzica
Powinna znaleźć się na półce każdego rodzica

Jak wychować szczęśliwe dziecko to zbiór rzetelnych informacji i praktycznych porad dotyczących mądrego wspomagania rozwoju dziecka w łonie matki oraz od momentu jego narodzin do ukończenia piątego roku życia. Na ponad 350 stronach John Medina, specjalista w dziedzinie biologii molekularnej rozwoju człowieka, w sposób przystępny prezentuje informacje o tym, jak, zgodnie z tytułem, zostać rodzicem bystrego, szczęśliwego i uczciwego potomka. W przeciwieństwie do innych publikacji tego typu autor książki przedstawia tylko takie dane, które doczekały się potwierdzenia w trakcie badań naukowych, często obalając lansowane przez media mity (choćby np. słynny efekt Mozarta). Chociaż miejscami dla potwierdzenia słuszności prezentowanych tez autor posługuje się fachową terminologią, to robi to tylko w takim zakresie, by w sposób przejrzysty pomóc każdemu z rodziców zrozumieć mechanizmy pracy mózgu dziecka.

Poradnik Jak wychować szczęśliwe dziecko ze względu na swą tematykę zainteresuje zarówno kobiety ciężarne, jak i rodziców czy wychowawców. Mamy spodziewające się potomstwa znajdą tu bowiem cenne informacje na temat: kolejnych etapów rozwoju zmysłów dziecka w życiu płodowym (wraz z uzasadnieniem, czy i jak należy je już wówczas wspomagać), diety wpływającej na IQ dziecka oraz innych czynników wpływających na prawidłowy rozwój mózgu płodu.

Również rodzice znajdą tu coś dla siebie. Zapewne wielu z nich z uwagą przeczyta rozdział Udany związek poświęcony zmianom, jakie zachodzą w relacjach małżeńskich po pojawieniu się na świecie potomstwa (wrogość, spadek poziomu satysfakcji małżeńskiej, wpływ konfliktów małżeńskich na rozwój mózgu niemowlęcia). Kolejne rozdziały koncentrują się już bardziej szczegółowo na problemie wspomagania rozwoju mózgu dziecka. Wiele uwagi poświęca się  inteligencji (która jest czymś więcej niż tylko IQ) i praktycznym aspektom jej kształtowania (Bystre dziecko: jakie możliwości tkwią w ziarenku?) oraz wpływie środowiska i wychowania na rozwój mózgu dziecka (jak reagować, kiedy dzieci przeżywają trudne emocje; jaki styl wychowania obrać; czy i jak werbalizować emocje itp.).

Jak wychować szczęśliwe dziecko można potraktować zatem jako swego rodzaju leksykon (z indeksem hasłowym) bądź poradnik, by w zależności od potrzeb upewnić się, czy stosowane metody wychowawcze są słuszne lub znaleźć niezbędne informacje. Sama przeczytałam tę obszerną książkę od deski do deski i nadal sięgam po nią w chwilach wątpliwości. Jestem przekonana, że pozycja Jak wychować szczęśliwe dziecko powinna znaleźć się na półce każdego rodzica, któremu zależy na wychowaniu bystrego i dobrego człowieka.

Recenzja rodzica
Z życiowym podejściem!

John Medina, jako badacz, chciałby opisać nam świat dziecka w naukowych pojęciach, odwołując się do anatomii mózgu, genetyki, teorii Darwina i innych takich. Nie brzmi to zachęcająco, prawda? Na szczęście on sam zdaje sobie z tego sprawę. Rozumie, że rodzice chcący wychować bystre, szczęśliwe i dobre dziecko, najczęściej oczekują gotowych porad, a nie mrożących krew w ich żyłach naukowych wywodów. Dlatego napisana przez niego książka przekazuje wiedzę w niezwykle przystępny sposób. To nie same cyferki i specjalistyczne zwroty (te także się pojawiają, choć w sposób niezwykle strawny). To odniesienia do różnych doświadczeń, ciekawe metafory (dom rodzinny jako gleba, na której wzrasta dziecko, inteligencja jako wieloskładnikowy eintopf), a także przykłady z życia znanych ludzi (Roosevelt, Einstein i inni). Naukowa wiedza podawana tak, by mógł ją zrozumieć zwykły rodzic i przeplatana z praktycznymi, sprawdzonymi poradami: jak wspomóc rozwój dziecięcego mózgu oraz czego, chcąc to osiągnąć, unikać. Lektura praktyczna, lekkostrawna i niezwykle ciekawa, pozwalająca pod innym kątem spojrzeć na świat dziecka, relacje rodzic - maluch, a nawet na nasze związki partnerskie. Godna uwagi zarówno tych, którzy oczekują przyjścia na świat swojego potomka, jak i tych, którzy są już w trakcie swej rodzicielskiej przygody, bo naprawa każdego z naszych błędów, to działanie na plus dziecka.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Święty opowiada o sobie
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Święty opowiada o sobie

Książka: Miło mi, jestem Antoni
Czasem warto zaryzykować...
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk )

Czasem warto zaryzykować...

Książka: Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu
Klasyka w nowoczesnej formie!
Recenzja bibliotekarza (Joanna Węgrzyn)

Klasyka w nowoczesnej formie!

Książka: ART. Baśnie dla młodszych i starszych
Jak oswoić dziecięce strachy?
Recenzja rodzica (Georgina Szelejewska)

Jak oswoić dziecięce strachy?

Książka: Hortensja i cień
Podróż pełna wrażeń!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk )

Podróż pełna wrażeń!

Książka: Zwiadowcy. Księga 2. Płonący most
więcej recenzji

Książki nagrodzone

16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019