Warszawa

Książki budzące pasję do nauki

Książki budzące pasję do nauki

Edukacja to nuda? Edukacja to męka? A może edukacja to dobra zabawa, ciekawość odkrywania świata, samodzielne dochodzenie do wiedzy i chęć zrozumienia tego, co wokół nas? Poznajcie książki, które zaczarują naukę i zabiorą was w podróż w głąb siebie, w najdalsze zakątki świata, a także Wszechświata. Zabawne, śmieszne, wzruszające sprawią, że wiedza sama wmaszeruje wam do głowy i to z przytupem. Rozbudzą w was ciekawość świata i sprawią, że edukacja stanie się waszą pasją. 

 

 


 

Kurzol. Strach się bać!

Autor: Boguś Janiszewski

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Wiek: 7+

 

 

BIOLOGIA OD ŚRODKA

 

Pamiętacie serial Było sobie życie? Bohaterowie podróżowali w nim po swoim organizmie i mogli  przekonać się, jak działa. Podobnie jest w przypadku Kurzola, komiksowej historii nastoletniego Antka, który podczas bezsennej nocy spotyka nietypowego kompana. Kłębek kurzu, zamieszkujący pod łóżkiem chłopca, szybko staje się jego przyjacielem i towarzyszem w fantastycznej wyprawie po wnętrzu własnego organizmu. Misja jest poważna - opanować strach, który wciąż rośnie napędzany przez Alinę Adrenalinę i zmusza do działania Generała Kortiego, kortyzol, który powoli i skutecznie wypełnia ciało chłopca. 

 

Jeśli nie potraficie uwierzyć, że nauka może być przyjemną rozrywką, musicie sięgnąć po serię przygód Kurzola i Antka. Tutaj biologia sama wchodzi do głowy, a wy nawet nie zauważycie, że znacie funkcje glukozy i umiecie odróżnić cholesterol HDL i LDL. Ciało Antka staje się miejscem, w którym można przeżyć niezapomnianą przygodę i poznać istoty rodem z podręczników, które zyskują tyle życia i koloru, że ich obraz na długo pozostanie w waszej wyobraźni. Nie marynujcie więc czasu (jak mawia Kurzol) i ruszajcie na misję, która pozwoli wam odkryć, co dzieję się w waszym wnetrzu.  

 

Dziewiąta planeta

Autor: Monika Milewska, Agnieszka Pollo

Wydawnictwo: Widnokrąg

Wiek: 7+

 

 

KOSMOS OKIEM DZIECKA

 

Noc. Czas kiedy niebo ukazuje cząstkę swych tajemnic. Świat okrywa się granatowym atłasem, upstrzonym milionami świateł. Gdzieś tam wśród nich mieszka mała kometa, Celestynka, która dopiero skończyła przedszkole, a już musi wyruszyć z ważną misją. Ludzie zdegradowali Plutona. Wszystko za sprawą Eris, która, niczym jej imienniczka, stała się zarzewiem niezgody w kosmosie. Celestynka postanawia wyruszyć w stronę Ziemi i przekonać Międzynarodową Unię Astronomiczną, by przywrócili Plutonowi jego dawną rangę w Układzie Słonecznym. Na swojej drodze spotka kolejne planety i poznaje ich różnorodną naturę. Sama przy tym dorasta i przemienia się w zjawiskową długowłosą gwiazdę z dwoma warkoczami - pyłowym i gazowym. W nieskończoności zjawisk niebieskich Celestynka będzie musiała znaleźć swoje miejsce i zrozumieć swoją rolę.

 

Bardzo ciekawa ta astronomia. Co więcej, przystępna. Wszechświat widziany i opisany oczami dziecka, w dodatku dziecka nieziemskiego. Celestynka uczy się razem z nami pochodzenia nazw planet, ich cech charakterystycznych, poznaje Układ Słoneczny i panujące w nim zależności. Uran jest obibokiem , Saturn zachłannie zagarnia wszystko wokół, a Wenus, choć piękna, cierpi na wieczną gorączkę. Wszechświat staje się bliższy i bardziej… ludzki. A ciała niebieskie zyskują ludzką twarz i to dosłownie - spójrzcie na okładkę. 

 

Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa

Autor: Róża Hajkuś

Wydawnictwo: CzytaLisek

Wiek: 6+

 

ANATOMICZNY POJEDYNEK

 

Narządy mają głos! Korzystając z okazji spierają się, który z nich jest najważniejszy. Na pierwszym planie walkę na argumenty toczą serce z mózgiem, lecz wątroba, trzustka, płuca, nerki oraz jelita również chcą udowodnić swoje znaczenie. Trzeba pozwolić każdemu dojść do głosu i wysłuchać jego racji. Najlepiej więc niech każdy opowie o sobie. Czy uda się wytypować zwycięzcę tego anatomicznego pojedynku?

 

Książka napisana jest przez panią doktor pediatrę, a co równie ważne, przez mamę. To połączenie sprawia, że serwowana nam wiedza jest lekka i apetyczna. Historie przypominają opowieści snute przez rodziców dzieciom przed snem. Zwłaszcza że autorka wplata w nie wspomnienia własnego dzieciństwa. Jako mała Róża świetnie radziła sobie z nauką, ale jej królik, uszyty na pracach ręcznych, przypomniał zombie. Ludzie bowiem różnią się od siebie, a zarazem wzajemnie uzupełniają. Zupełnie jak żyjące wewnątrz nich organy. Każdy z nich jest w czymś dobry i wyjątkowy w pełnieniu swojej funkcji. Bez nich nie tworzylibyśmy idealnej całości. Każda część naszego organizmu ma rację, twierdząc, że jest niezbędna i niepowtarzalna. Książka nauczy nas tę niepowtarzalność dostrzegać i rozumieć jej wagę. Dostarcza nam wiedzy o tym, jak funkcjonujemy od środka i jak dbać o to, by dobrze nam się żyło w swoim ciele. 

 

Jak smakuje czekolada na Evereście?

Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć. 

Autor: Leisa Stewart-Sharpe

Wydawnictwo: HarperKids

Wiek: 4+

 

 

SENSORYCZNA GEOGRAFIA

 

Świat jest wielki i skrywa w sobie nieskończoną ilość tajemnic. Chciałbyś poznać niektóre z nich? Nic prostszego. Przygotuj się na wyjątkową podróż do najzimniejszych, najciemniejszych, najwyższych, najgłębszych i najbardziej surowych miejsc na świecie. Porzuć kapcie, spakuj plecak i napisz list do mamy, że wyruszasz na niezapomnianą wyprawę szlakami wielkich podróżników i odkrywców. Następnie weź do ręki bogato ilustrowane wydanie Jak smakuje czekolada na Evereście i przenieś się do świata obrazów, dźwięków, zapachów i odczuć, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Ten niezwykły atlas, przewodnik i zbiór ciekawostek pozwala poznać najbardziej ekstremalne miejsca na świcie za pomocą wszystkich zmysłów. Skosztuj miodowego smaku australijskich mrówek, zobacz wenezuelską burzę, która rozświetla niebo 1600 błyskawicami, usłysz ryk hipopotama, skrywającego się w wodach Nilu, poczuj zapach najbardziej śmierdzącego wulkanu wznoszącego się pośrodku Wyspy Zawadowskiego oraz wciel się w rolę astronauty i doznaj wszystkimi zmysłami uroków marsjańskiej podróży. Dzięki kolorowym i ciekawym ilustracjom książka będzie odpowiednia już dla najmłodszych poszukiwaczy przygód. Informacje podane są w taki sposób, że można czytać je wybiórczo, przenosząc się z jednego miejsca w drugie. Obrazy są barwne i przyciągają wzrok, rozbudzając wyobraźnię i chęć poznawania świata. Publikacja znakomicie sprawdzi się jako alternatywa dla atlasu geograficznego, w ciekawy sposób przedstawiając świat i budząc pasję poznawczą.  

 

Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej!

Autor: Matteo Farinella

Wydawnictwo: HarperKids

Wiek: 7+

 

 

 

CIAŁO PO LUDZKU

 

Czy Twój podręcznik do biologii napisany jest w obcym języku? Języku zrozumiałym tylko dla panów z długimi, siwymi brodami i okularami z denek od słoików? Czy na myśl o sprawdzianie z nauk przyrodniczych dopada Cię iście zwierzęcy i pierwotny lęk? Marzy Ci się wiedza podana na kolorowym talerzu, w prostych słowach i w dodatku z fabułą, która pomoże zrozumieć, w jaki sposób funkcjonują mechanizmy w ludzkim ciele? Ta da! Oto przed Tobą dwa ilustrowane przewodniki po ciele człowieka. 

 

W Wycieczce po mózgu poznamy Tymka, młodą komórkę z rodziny neuronów, która szuka wymarzonej pracy. W tym celu pan Kamil, przewodnik po układzie nerwowym, zabierze go w podróż do kolejnych obszarów mózgu. Gdzie nasz bohater widzi się w przyszłości? Czy w hałaśliwym wzgórzu? Zatłoczonym móżdżku? A może rozemocjonowanym układzie limbicznym? Przekonaj się, wyruszając z nim w podróż w głąb mózgu.

 

W części Co robimy, gdy śpimy nasz znajomy Tymek znalazł już wymarzone zajęcie, które okazało się na tyle pasjonujące, że żal mu czasu na sen. Dlatego o wadze i znaczeniu odpoczynku opowie mu Pani Rita, doświadczona pani neuron, odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesu snu. Tymek będzie miał okazję udać się w senną podróż po mózgu Zosi, zawrzeć znajomość z pewnym psotnym Koszmarkiem i wykazać się zaradnością w kryzysowej sytuacji. Wszystko po to, by jak najlepiej opowiedzieć o procesach zachodzących w człowieku podczas odpoczynku. 

 

Autorem obu popularno - naukowych wydań jest włoski neurobiolog, dzięki czemu przekazywana w nich wiedza jest sprawdzona i rzetelna niczym w podręczniku. Tutaj jednak króluje rysunek i prostota, informacje podane są w formie komiksu bądź oddzielnych ciekawostek. Dzięki temu już najmłodsi czytelnicy mogą studiować funkcje ludzkiego ciała i chłonąć wiedzę, świetnie się przy tym bawiąc i przeżywając niezwykłe, neurologiczne przygody. 

 

Detektyw Wróbel i struty dziób

Autor: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Wiek: 7+

 

 

ORNITOLOGICZNE ŚLEDZTWO

 

Lubicie ptaki? Potraficie odróżnić wróbla od mazurka? Ten komiks ukaże wam świat skrzydlatych istot w zupełnie nowej odsłonie. Główny bohater, Domikuś, to mały, acz nieustraszony wróbel. Jego misją jest rozwiązywanie problemów ze świata ptasich obywateli zamieszkujących wielkie miasto. Okazuje się, że dla naszych skrzydlatych przyjaciół koegzystowanie z człowiekiem przynosi wiele wyzwań i utrapień. Nie martwcie się jednak - Domikuś stoi na straży! Śledząc jego przygody zrozumiecie, jak można pomóc ptakom w mądry sposób. 

 

Autorami komiksu są dwaj pasjonaci świata przyrody - Tomasz Samojlik i Adam Wajrak. Na co dzień mieszkańcy okolic Puszczy Białowieskiej dzielą się swoją wiedzą i obserwacjami, przybliżając czytelnikom obyczaje zwierząt. Między rozdziałami komiksu znajdują się ciekawostki o ptakach, dzięki którym możemy lepiej je poznać i więcej dowiedzieć się o ich życiu i potrzebach. Wszystko to podane jest w sposób ciekawy i dostosowany do potrzeb młodych czytelników, szczególnie tych, którzy  potrafią już sami czytać i tym samym w pełni uczestniczyć w ptasim dochodzeniu. 

 

Baw się i zdobywaj wiedzę. Komis bowiem wciąga i śmieszy, nie ma w nim moralizatorstwa, daleko mu do wydania naukowego. Czytelnik ma wrażenie, że obcuje z czystą rozrywką, a przydatne treści, jakoś tak mimochodem, zapisują się w jego głowie. 

 

Ciało człowieka. Zagadki detektywistyczne

Autor: Victor Escandell

Wydawnictwo: Debit

Wiek: 8+

 

 

JAK DZIAŁA CZŁOWIEK

 

Na koniec trochę rozrywki. Oczywiście naukowej! Przekonaliśmy się już, że edukacja potrafi być doskonałą zabawą i możemy chłonąć ją wszystkimi zmysłami. Teraz jeszcze okazuje się, że możemy wypełnić nią czas wolny i rozegrać z rodziną (bądź samemu) partyjkę Zagadek detektywistycznych związanych z funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Książka zawiera zbiór 25 zagadek - rozdziałów, które opowiadają o procesach zachodzących w organizmie człowieka. Informacje połączone są z fabularnymi historyjkami, które prowadzą nas do zmierzenia się z zadaniem, rozwijającym logiczne myślenie bądź wyobraźnię. Odpowiedzi ukryte są w magicznym okienku i możliwe do odczytania tylko za pomocą dołączonego prześwietlacza. Za poprawne rozwiązania zdobywamy punkty i… wiedzę, bowiem angażując się w grę, sami dążymy do zgromadzenia jak największej ilości informacji. Jak to możliwe, że bliźniacy nie obchodzą urodzin w tym samym dniu? Czy można zaczarować palce u ręki, by nie chciały się rozłączyć? Na jakiej podstawie ustalić grupę krwi dzieci na szkolnej wycieczce? Ciekawi? Czas zagrać.

 

Chęć zdobywania wiedzy jest u dzieci naturalna. Jeśli damy im możliwość podążania ścieżką własnej ciekawości okaże się, że nauka będzie przyjemnością, a książki staną się bramą do poznania świata i jego tajemnic. Powyższe pozycje wydawnicze inspirują młodych czytelników do przyglądania się z ciekawością temu, co wokół nich. Łączą edukację z zabawą, ukazując, że świat, a nawet Wszechświat, to ciekawy materiał do badań i poznania. 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć