W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Z Kells do Krakowa


Z Kells do Krakowapowiększ

Z Kells do Krakowa

Wpis archiwalny
Patronat CzasDzieci.pl
Dzieci od 6 lat
Data wydarzenia:
od poniedziałku 22 kwietnia 2013 do piątku 26 kwietnia 2013

Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Szkoła Kaligrafii & Iluminatorstwa oraz Klasztor OO. Karmelitów na Piasku zapraszają na warsztaty „Z Kells do Krakowa”. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego JE Stanisława Dziwisz, Wikariusza Generalnego Arcybiskupa Metropolity JE Grzegorza Rysia oraz Delegata Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do spraw nauki i kultury JE Tadeusza Pieronka.


Wydarzenie jest związane z obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki, ma na celu propagowanie czytelnictwa, kaligrafii, rozwijanie wiedzy historycznej – z uwzględnieniem historii kultury, a zwłaszcza historii książki. Nazwa nawiązuje do uznawanej za najpiękniejszy na świecie manuskrypt Księgi z Kells oraz do krakowskich zbiorów rękopiśmiennych - każda edycja będzie miała swojego "książkowego" bohatera pochodzącego z krakowskich bibliotek.


W dniach 22-26 kwietnia 2013 w gościnnych progach średniowiecznego klasztoru na Piasku odbędzie się cykl darmowych lekcji dla uczniów krakowskich szkół (od IV klasy szkoły podstawowej po szkoły średnie, po jednej klasie ze szkoły). Zajęcia będą trwały codziennie w godz. 8.00-10.00, 10.00-12.00, 12.00-14.00.

Warsztaty iluminatorskie zostaną poprowadzone przez mistrzów, uczących w Szkole Kaligrafii & Iluminatorstwa, będących członkami Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Uczniowie zostaną zapoznani z historią książki - w tym z historią manuskryptów, kaligrafii i iluminatorstwa. Następnie stworzą własną stronę inkunabułu - powielany wzór będzie kartą wydrukowaną na odtworzonej prasie Gutenberga. Uczestnicy warsztatów przygotują ozdobny inicjał do wydrukowanej karty, ale spróbują także swoich sił w pisaniu pismami gotyckimi.

Wstępem do zajęć będzie zwiedzanie karmelitańskiego skarbca, mające na celu zapoznanie uczniów z manuskryptami zgromadzonymi w klasztorze. Ponadto wylosowane klasy biorące udział w warsztatach zostaną zaproszone 29 IV 2013 na godz. 11.00 do Kina "Agrafka" na specjalny pokaz obsypanego nagrodami filmu animowanego "Sekret Księgi z Kells".


Wieczorami odbędą się bezpłatne lekcje kaligrafii i iluminatorstwa dla dorosłych w klasztorze – we wtorek i w środę zapraszamy w godz. 17:00-20:00 na zwiedzanie skarbca połączone z zajęciami kaligrafii, natomiast w czwartek odbędą się kulminacyjne warsztaty - zbiórka będzie miała miejsce o 17:30 przy furcie (wejście za klauzurę), warsztaty o 18:00 poprowadzimy w historycznej Bibliotece-Kapitularzu, po nich będzie możliwość zwiedzanie skarbca, a o 19:30 wykład na temat Księgi z Kells wygłosi specjalistka z Biblioteki Jagiellońskiej, p. Oktawia Kubas.

 

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Klasztor OO. Karmelitów na Piasku i Szkoła Kaligrafii & Iluminacji, partnerami Miasto Kraków i Biblioteka Jagiellońska.


"Z Kells do Krakowa" jest wielkim świętem książki i podróżą przez epoki, odbywającą się w sercu Krakowa, przypominając o najwspanialszych osiągnięciach w dziedzinie tworzenia księgi pisanej w całej Europie, z Kells do Krakowa.

 

Zapisy od 10 kwietnia 2013 r.:
Anna Barasińska - koordynator akcji
tel. 669 337 438

Wpis archiwalny

organizator: Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Szkoła Kaligrafii & Iluminatorstwa oraz Klasztor OO. Karmelitów na Piasku


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Prezenty dla babci i dziadka DIY

Prezenty dla babci i dziadka DIY

Jeśli jeszcze nie macie prezentu z okazji święta Babci i Dziadka, przychodzimy z pomocą!  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

KONKURS dla newsletterowiczów

KONKURS dla newsletterowiczów

W każdym tygodniu rozdajemy nowe zaproszenia na wydarzenia kulturalne! Może już jutro Twoje imię znajdzie się na liście szczęśliwców....  
Kościana gra w Potwory

Kościana gra w Potwory

Emocjonująca gra, która stała się bestsellerem na świecie, nareszcie w Polsce. Nakładem Egmont Polska ukazała się właśnie nowa gra...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019