Kraków

Literacki Piknik Rodzinny
Kraków Pod naszym patronatem Nasz Patronat

Literacki Piknik Rodzinny

21 kwietnia 2018
Wpis archiwalny

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają w dniach 21-24 kwietnia na 17. edycję Małopolskich Dni Książki Książka i Róża. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni, bibliotek i instytucji kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

 

 

LITERACKI PIKNIK RODZINNY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

godz. 13.00-17.00

 

UWIĘZIENI W CZASIE - ESCAPE ROOM
godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do naszej zabawy, w której na kilkadziesiąt minut przeniesiecie się do innego świata! Wejdźcie do naszego pokoju przygód ukrytego w Bibliotece, wcielcie w nowe role i spróbujcie odnaleźć klucz do wyjścia. Pamiętajcie, czas będzie działał na waszą niekorzyść…
Wiek: 7+
Liczebność grupy: 4 osoby (w tym minimum 1 dorosły uczestnik). W przypadku grup mniejszych niż 4 osoby organizator zastrzega sobie prawo do ich łączenia
Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

 

NIEPODLEGŁOSĆ WŁASNA I CUDZA – HISTORIA, WALKA, TOŻSAMOŚĆ
godz.  13:00 – 14.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci
Warsztaty oparte na motywach malarskich, literackich i historycznych dotyczących różnych aspektów walki o wolność w różnorakich aspektach i znaczeniach tego słowa. Poruszać będziemy tematy związane ze stratą swojego miejsca (w tym aspekt historyczny - rozbiory, powstania) oraz odzyskaniem niepodległości (w tym odzyskanie niepodległości Polski w 1918 roku). Na tle historii Krakowa z przełomu XIX i XX wieku prześledzimy historię budynku, w którym obecnie mieści się WBP. Drogowskazami w naszej podróży będą obrazy, dźwięki, a także fragmenty utworów literackich. Odpowiemy na istotne pytania o to, czym jest wolność i w jaki sposób ją szanować. Określimy również granice korzystania z niezależności w odniesieniu do potrzeb innych osób.
Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 9-14 lat
Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

 

TOREBKA Z KSIĄŻEK
godz. 13:15 – 14.45, sala 53

Jeśli marzysz o modnym dodatku do garderoby, a przy tym jesteś miłośniczką czytania, koniecznie przyjdź do nas i spróbuj zamienić ulubioną lekturę w gadżet modowy! Wszystkie materiały zapewnia biblioteka.
Zapisy: https://wp.me/p7Pnsh-1E9

 

ODBIJ KOSZARY – HISTORYCZNA GRA TERENOWA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
godz. 14.00

Skomplikowane zadania, niemal samobójcze misje, wykradanie tajnych dokumentów i potyczki ze strażnikami czekają na tych, którzy odważą się zdobywać z nami Koszary Franciszka Józefa przy ul. Rajskiej 1.
„Odbij koszary!” to przygodowa gra historyczna nawiązująca do wydarzeń z 31 października 1918 roku w Krakowie, kiedy por. Antoni Stawarz z konspiratorami przejęli koszary wojskowe przy pl. Niepodległości.
Zespoły wcielą się w rolę oddziałów konspiratorów. Przed grą otrzymają plan koszar, przepustkę do budynku oraz kartę oddziału z pulą punktów do wykorzystania podczas gry. Jeden punkt to jeden żołnierz oddziału. Każdy oddział dostanie 10 rozkazów o różnym stopniu trudności. Jakim – przekonacie się podczas ich wykonywania. Popełnione błędy, niewłaściwe decyzje, starcia ze strażnikami lub wpadnięcie w pułapkę oznacza utratę punktów – żołnierzy. Oddział bez żołnierzy musi się poddać i zakończyć grę. Każdy wykonany rozkaz to awans oddziału i dodatkowe punkty przyznane na mecie gry. Ile rozkazów wykonacie, w jakiej kolejności i w jaki sposób zależy wyłącznie od Was, graczy. W tej misji sami podejmujecie decyzje i sami ponosicie ich konsekwencje.
Oddziały będą mogły „przypadkowo” ostrzeliwać się nawzajem – taki „przyjacielski ogień” zdarza się na każdej wojnie. Dodatkowym utrudnieniem będą strażnicy pilnujący wnętrza koszar i wydarzenia losowe, które mogą pokrzyżować misję.
Liczy się szybkość, logiczne myślenie i zdecydowanie. Wygra oddział, który wykona najwięcej rozkazów kosztem jak najmniejszych strat
Koszary trzeba zdobyć do godz. 16.50. O godz. 17.00 przyjdzie czas na podliczenie strat i zysków. Wygra oddział, który zdobędzie najwięcej punktów, a w przypadku remisu ten, który szybciej ukończy grę. Dla zwycięzców przewidujemy ciekawe nagrody, a każdy zespół dostanie pamiątkowy upominek!
Wiek: 13+
Liczebność grup: 3-5 osób
Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

 

TAKIE COŚ – WARSZTATY TYPOGRAFICZNE
godz.  14:00

Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży
Warsztaty dla dzieci o tolerancji wokół wiersza E. Leara "Takie coś".
Tekst traktuje o inności wobec zastanej rzeczywistości. Tematyka wiersza jest znakomitym pretekstem do dyskusji o wszelkich innościach i wykluczeniach, czy to z powodu pochodzenia, religii, koloru skóry, otyłości, choroby, czy też innego myślenia i światopoglądu.
Za pomocą projektu graficzno-typograficznego, tworzone na podstawie wiersza prace stają się pretekstem do rozmowy o tolerancji wśród dzieci, a jednocześnie materiałem do kreatywnych działań plastyczno-typograficznych i teatralnych.
Warsztaty poprowadzi Anna Kaszuba-Dębska - malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek, reżyserka filmów animowanych.
Warsztaty skierowane do dzieci od 7 r. ż.
Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

 

LAS W SŁOIKU
godz. 15.15 – 16.00, sala 53

Mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanej przestrzeni, stanowiący unikatową, żywą dekoracje. Każdy las jest niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kompozycją, która dzięki odpowiedniemu podłożu nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Przyjdź i stwórz swój własny mikrosystem.
Zapisy: https://wp.me/p7Pnsh-1Eb

 

POLSKI SUPERBOHATER – MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI I JEGO TAJEMNICE
godz.  16.00
, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci
Warsztaty dla dzieci wzmacniające poczucie tożsamości narodowej  oraz przywiązanie do historii i tradycji narodowych. Na zajęciach będzie można porozmawiać o miłości i przywiązaniu do ojczyzny w wymiarze indywidualnym, dotyczącym każdego uczestnika spotkania. Warsztaty być może skłonią do przemyśleń i zadawania pytań: czy ja jestem patriotą? Co dzisiaj mogę zrobić dla swojej ojczyzny, także tej „małej", lokalnej? Jak zachowuje się patriota?
Celem zajęć jest rozwijanie umiejętności pracy w grupie, pobudzanie procesu kreatywnego myślenia, wnioskowania, przedstawiania swoich poglądów oraz zachęcanie do czytania, pracy i zabawy z książką.
Prowadzenie: dr Wanda Matras-Mastalerz - specjalista w dziedzinie biblioterapii.
Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 7-10 lat.
Zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

 

POŻYCZONE RZECZYWISTOŚCI – WERNISAŻ WYSTAWY
godz.  17.00
, parter
Projekt artystyczny Anny Karoliny Kaczmarczyk pokazywany po raz pierwszy w Krakowie, a drugi raz w Polsce – jest rezultatem wieloletniej pracy artystki z przedmiotami, które poszukują integralnej opowieści. Znajdowane przypadkiem: na ulicy, w komisach, sklepach z używaną odzieżą, zwracają na siebie uwagę swoją niewspółmiernością. Artystka jest tą osobą, która z jednej strony obdarza rzeczy opieką, z drugiej zaś zwraca im widzialność i podmiotowość. Od tej pory to materialne obiekty stają się narratorami: opowiadają o sobie i o ludziach, którzy nie mogliby bez nich istnieć.
Wydarzenie odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 

 

STREFA PLANSZÓWKOWA

godz.  13:00 – 17.00
Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci
Gratka dla fanów gier bez prądu! Specjalna przestrzeń dla wszystkich fanów plansz, kości, kart i pionków przygotowana we współpracy z wydawnictwem Games Fatory będzie czekać na każdego: nowicjusza, jak i wytrawnego gracza.

 

Na zakończenie 17. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” podróż Kolejami Małopolskimi w tym dniu umilą książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.

Organizator:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

ul. Rajska 1,
31-124 Kraków
tel.: 12 3752256

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć