godz. 17:00
Zapraszamy na otwarty warsztat ilustracji dziecięcej, który poprowadzi znana polska artystka – Joanna Rusinek. Będzie to wydarzenie podsumowujące wystawę estońskiej ilustracji dla dzieci pt. „Once Upon a Time…”, inspirowaną baśniami braci Grimm. Ilustratorka pomoże nam stworzyć swoje własne ilustracje do wspomnianych baśni, wykorzystując motywy estońskie. Mile widziani i dorośli i dzieci. Dodatkowo KONKURS!
Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane prace, które nie znalazły się na ekspozycji.
5 pierwszych osób, które zapiszą się na warsztaty otrzyma książki „Ja, Jonasz i cała reszta” estońskiego autora Anti Saara oraz „Historie trochę szalone” i „Księżniczki nieco zakręcone” autorki Piret Raud.
„Ja, Jonasz i cała reszta” to książka, która 15 marca ma swoją premierę i ukaże się nakładem Wydawnictwa Widnokrąg w ramach projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo”. Projekt zakłada wydawanie książek uznanych estońskich i fińskich autorów, dzięki którym młodzi polscy czytelnicy będą mogli poznać oba niedalekie Polsce kraje, ich mieszkańców, zwyczaje i najlepszych autorów literatury dziecięcej. Dwie pozostałe pozycje ukazały się już na polskim rynku wydawniczym pod szyldem wydawnictwa Finebooks.
Przekładu wyżej wspomnianej literatury dokonała Anna Michalczuk . Podczas finisażu połączymy się za pomocą aplikacji Skype z tłumaczką, która opowie nam o świecie literatury dla dzieci w Estonii.
Zapisy: biuro.przegorzały@dworek.eu
Joanna Rusinek – ilustratorka książek, zajmuje się także animacją. W 2006 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W 2012 roku wraz Joanną Wójcik, Jarosławem Moździerzem, Tomaszem Godfrydem i Grzegorzem Wierzchowskim współtworzyła film dokumentalny pt. „Zabawki cesarza”. W swojej pracy zawodowej skupia się jednak głównie na ilustrowaniu książek. Wraz z Michałem Pawłowskim prowadzi studio graficzne „Kreska i Kropka”. Jej ilustracje znalazły się w wielu książkach dla najmłodszych, m. in. w wydanej w 2012 roku książeczce „Bezsenność Jutki” autorstwa Doroty Combrzyńskiej-Nogali czy w „Psotnym Franku”, pozycji przeznaczonej dla dzieci między 5 a 7 rokiem życia. W swojej pracy posługuje się techniką akwarelową – dopiero w końcowej fazie ilustracje zostają obrobione na komputerze. Prywatnie siostra Michała Rusinka, którego książki poświęcone dzieciom również ilustruje.