Kraków » Wiadomości lokalne » Książkowe obrazy na scenie Teatru Ludowego

Książkowe obrazy na scenie Teatru Ludowegopowiększ

Książkowe obrazy na scenie Teatru Ludowego

Patronat CzasDzieci.pl

W czwartek piętnastego marca, gdy za oknem widać oznaki nadchodzącej wiosny, na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie rozpoczął się spektakl Królowa śniegu – adaptacja baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena, którą znają wszystkie dzieci, ich rodzice i dziadkowie.

 

Spektakl rozpoczyna wspólna zabawa oraz czytanie baśni przez Kaya i Gerdę. Cały czas towarzyszy im babcia, która częstuje ich podwieczorkiem. Po chwili zachowanie chłopca się zmienia staje się oziębły, niemiły i opuszcza dom Gerdy, aby udać się na ślizgawkę. W trakcie drogi napotyka tytułową królową, która zabiera go do swego lodowatego zamku. Dziewczyna nie potrafi zrozumieć zachowania i zniknięcia przyjaciela. Postanawia go odnaleźć. W taki sposób rozpoczynają się przygody Gerdy, która chce, aby Kay wrócił do niej i do ich wspólnych zabaw.

W trakcie poszukiwań dziewczynkę spotyka wiele przeszkód. Na jej drodze staje Wróżka Kwiatów, wrony, rozbójnicy, jednak nic jej nie jest w stanie zatrzymać. Dziewczyna odnajduje Kaya, pomaga mu poskładać zwierciadło, na którym widnieje słowo, dzięki któremu staje się wolny i razem wracają do domu, gdzie czeka na nich babcia.

 

Cały spektakl wygląda jak ilustracje przeniesione z książki na scenę. Aktorzy ubrani są w piękne, bogate stroje. Dekoracja zmienia się wraz z wydarzeniami. W jednej chwili jesteśmy świadkami zamieci śnieżnej, a po chwili przenosimy się do barwnego, pełnego kwiatów ogrodu. Wszystkie dzieci entuzjazmem reagowały podczas spektaklu. Gdy na scenie pojawiła się Róża, dziewczynki między sobą komentowały, jaka jest piękna. Wiele pozytywnych emocji wywołało pojawienie się wron, które latały i wprowadzały dużo komizmu słownego oraz sytuacyjnego.  Jednak wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że najbardziej podobała im się Królowa Śniegu. Za każdym razem, gdy pojawiała się na scenie towarzyszył jej biały dym (symbol śniegu) oraz zachwyt dzieci.

Tytułowa postać nigdy nie poruszała się sama, nie miała sani, ale wysoki podest, który wjeżdżał z nią na scenę pchany przez dwie postacie. Patrzyła na wszystkich z góry, była niczym posąg. Ogromnym atutem przedstawienia jest wykorzystanie ruchomej sceny, dzięki czemu akcja była ciekawsza. Na końcu pierwszej części Gerda opuszczała scenę w złotej karecie, a dzieci wraz z resztą aktorów żegnały ja machając rękami.  

Wiele radości wywołali wśród dzieci rozbójnicy, którzy porwali Gerdę dla złota. Zdarzały się jednak momenty, gdzie wydarzenia z tyłu sceny dominowały nad dialogiem małej rozbójniczki z główną bohaterka. W spektaklu pojawiały się również momenty grozy, którym towarzyszyła odpowiednia muzyka, jednak sześcioletnia Ola stwierdza, że niczego się nie bała. Jedna z opiekunek zwróciła uwagę na głównych bohaterów, w jej uznaniu dzieci były nijakie, mało wyraźne i bardziej atrakcyjne okazały się postacie drugoplanowe. Niestety musze zgodzić się z opinią nauczycielki, Gerda chwilami zatracała się w tłumie barwnych postaci była niewidoczna, nie przykuwała uwagi odbiorcy.

 

Wszystkie maluchy, z którymi udało mi się porozmawiać przyznały, że spektakl bardzo im się podobał. Zauważyłam jednak podczas jego trwania, że niektóre z nich, zaczęły głośno ze sobą dyskutować. Zaskoczyły mnie również gwizdy i okrzyki zaraz po zakończeniu i obawiam się, że był to skutek niepoinformowania dzieci, jak należy zachować się w teatrze.

Sam spektakl wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Wszystkich, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, czy wybrać się na spektakl ze swoim dzieckiem szczerze zachęcam, ponieważ wart jest obejrzenia, na co kamiennym dowodem są słowa ośmioletniej Agatki „wszystko było super”.

 

Patrycja BanaśLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 5 pomysłów na alternatywną i edukacyjną niedzielę... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
5 pomysłów na alternatywną i edukacyjną niedzielę w Krakowie w lutym.

5 pomysłów na alternatywną i edukacyjną niedzielę w Krakowie w lutym.

Najwyższy czas wyjść z domu i odkryć Kraków w lutym. Oto pięć alternatywnych i bardzo edukacyjnych pomysłów na spędzenie aktywnej niedzieli z dzieckiem. więcej »
Weekend w pigułce 6-7 stycznia 2018

Weekend w pigułce 6-7 stycznia 2018

Świątecznie, karnawałowo, bajkowo. Tak zapowiada się ten weekend. Sprawdźcie wszystkie propozycje! więcej »
Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Uwielbiacie jeździć na łyżwach? A może dopiero Wasza przygoda z łyżwami się zaczyna? Chcecie zarazić dzieciaki pasją? W sezonie zimowym 2017/2018 krakowskie lodowiska czekają na małych i dużych łyżwiarzy! więcej »
Największe lodowisko z Krakowie zaprasza!

Największe lodowisko z Krakowie zaprasza!

Tęsknicie za białą zimą? A może za zimowymi sportami i dobrą zabawą na śniegu i lodzie? Nie trzeba jechać w góry, aby spędzić niesamowity czas w rodzinnym gronie. więcej »
Witamy na świecie! Krakowska wyprawka

Witamy na świecie! Krakowska wyprawka

Urząd Miasta Krakowa wita nowo narodzonych mieszkańców naszego miasta. Każdy maluch otrzyma paczkę z upominkami związanymi tematycznie z Krakowem. więcej »
Sprawozdanie z Konkursu Plastycznego Widokówka z Krakowa
Patronat CzasDzieci.pl

Sprawozdanie z Konkursu Plastycznego Widokówka z Krakowa

Konkurs plastyczny Widokówka z Krakowa zorganizowany został w roku szkolnym 2017/2018 przez Zespół Promocji i Organizacji Imprez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana. Na konkurs wpłynęło 852 prace uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów, a także z Młodzieżowych Domów Kultury Krakowa i okolic: Wadowic, Skawiny, Wyciąga, Żywca, Mikołowa, Kłobucka. więcej »
Zakończenie Dukatów Decjusza 2017
Patronat CzasDzieci.pl

Zakończenie Dukatów Decjusza 2017

Tegoroczna edycja programu Dukaty Decjusza dobiegła końca. Uczestnikami Dukatów Decjusza byli uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z Województwa Małopolskiego. Udział w programie dał możliwość pogłębienia wiedzy uczniów o ekonomii, numizmatyce i historii epoki Renesansu. więcej »
Choinka w Profi Lingua
Patronat CzasDzieci.pl

Choinka w Profi Lingua

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę choinkową, która odbędzie się 16.12.2017 o godzinie 11 w szkole Profi Lingua przy ul. Lubostroń 15 (centrum handlowe) więcej »
Ho ho ho! Spotkania z Mikołajem w Krakowie

Ho ho ho! Spotkania z Mikołajem w Krakowie

Jak co roku, dzieci z niecierpliwością oczekują tego dnia, w którym spotkają Mikołaja i pytają "Co tym razem nam przyniesie?". Kalendarz dobrze podpowiada: to już! więcej »
Otwieramy lodowisko!

Otwieramy lodowisko!

Od pierwszego grudnia zapraszamy wszystkich łyżwiarzy na lodowisko. Przed NCK czeka na miłośników ślizgania się po zamarzniętej wodzie 800 m2 gładkiego lodu. Możecie już ostrzyć łyżwy i przypominać sobie podstawowe figury – piruety, skoki i atrakcyjne wywrotki. Od rana do wieczora, indywidualnie i zespołowo, na swoich lub wypożyczonych łyżwach, przy muzyce i w miłym towarzystwie. Aż do wiosny! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Dzień Babci i Dziadka

5 najpiękniejszych Ekartek

5 najpiękniejszych Ekartek

Dzień Babci i Dziadka już tuż tuż... jesteście gotowi? Jeśli jeszcze nie, nie martwcie się! Mamy dla Was pomysł na last minute!  

Temat na Czasie

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Jakie pomysły na przebranie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o balach kostiumowych? Wróżki, księżniczki, rycerze, piraci? Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być zdecydowanie...  

Nowinki

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zobacz kalendarz oraz rozpiskę niedziel wolnych od handlu i zaplanuj zakupy w 2018!  
12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada Dziesiąta

12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada Dziesiąta

Przemyślany ranking płukanek dla Przyszłej Mamy. Najczęściej pojawiającym się pytaniem, które zadają przyszłe mamy, jest pytanie o...  

Konkurs na Czasie!

Kapitan Nauka ma dla Was nowy konkurs! Co najbardziej lubicie robić, gdy za oknem pada śnieg? Zachęć swoje dziecko do wykonania pracy plastycznej dowolną techniką na temat ?Z czym kojarzy mi się...  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018