Warszawa

Porady naszych Ekspertów

2,8 miesięcy i mało mówi nie buduje zdań

Zacznę od początku. Poród w terminie, bardzo krótki i lekki końcówka niestety ciężka, ale dla synka, bo był obwinięty pępowiną (główka była fioletowa reszta bialutka), mimo to nie było problemów z oddechem. Rozwój przebiegał normalnie jedynie w wieku 6 tyg. miał drgawki, które były powikłaniami po szczepionce ( ok. 3 dni po szczepieniu). Neurolog zbadał i wszystko wyszło ok. miał robione usg przezciemiączkowe wszystko w zasadzie w normie, była minimalna torbiel lecz wg neurologa nie mająca na nic wpływu. Jednakże dopiero w wieku 23 pojawiło się pierwsze słowo - mama. Do tamtej chwili było tylko UUUUUUUUUUUU (które do tej pory się pojawia gdy synek udaje ze rozmawia przez telefon). Mimiką i gestami umie wyrazić nawet zdania wielokrotnie złożone. Był badany w PP-P stwierdzono ORM i strasznie obniżoną koncentrację uwagi, jednak mowa bierna wspaniała i wszystkie funkcje w normie, a sfera społeczna ponad normę. W tej chwili logopeda 2 razy w miesiącu, codziennie ćwiczymy na obrazkach, ćwiczymy z pomocą płyt Pani Wieneckiej, a także książek z serii Kocham czytać. I mamy na koncie już 44 słowa (oczywiście liczę onomatopeje i swoje słówka typu: mnam, czyli kot), nawet raz pojawiło się zdanie: wskazał na poduszkę i powiedział mama tu aaaa. Pisze bo nie wiem co jeszcze mogę robić, by to wszystko jakoś wyrównać, widzę że i on czasem jest zły, że jest ograniczony, czasem bywa nawet agresywny w sytuacjach w których "normalne" dziecko mogłoby się jakoś obronić czy wytłumaczyć, a on nie jest w stanie. Absolutnie nie chce zaniedbać synka i chce zrobić wszystko, by mógł w końcu wyrazić swoje uczucia i myśli, czasem wydaje mi się że nie znam swego dziecka, nie wiem jaki kolor lubi, może to głupie, ale tak to odbieram.
Dziękuję za każdą radę.

Pytanie przesłała Pani Anna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Anno,
synek powinien już budować zdania gramatycznie poprawne i zadawać pytania. Proszę ćwiczyć konsekwentnie, tak by było 60 minut dziennie zajęć przy stoliku. Mowa będzie się lepiej rozwijać gdy zupełnie uniemożliwi Pani Synkowi oglądanie TV i filmów na DVD. Wówczas poprawi się także koncentracja. Polecam także "Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej" - (www.wir-wydawnictwo.com).


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć