Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Pilnie potrzebna pomoc!

Witam,
z ogromnym strachem przyglądam się rozwojowi mojego synka, który za chwilę kończy 6 lat i kompletnie nie potrafi głoskować, nie pamięta kształtu liter. Byliśmy już w PPP i niestety nie rokuje osiągnięcia gotowości szkolnej. Synek łatwo ulega rozproszeniu. Poza tym ma wadę wymowy (sygmatyzm), lateralizację skrzyżowaną i bardzo niską sprawność grafomotoryczną. Niestety mimo moich prób pokonania tych problemów (np. wskazywanie głoski w nagłosie po przedłużeniu etc.) efekty są mizerne. Nauczycielki wymagają od niego tych umiejętności, a ja nie wiem, jak mu pomóc. Proszę o pomoc i wskazanie mi konkretnych książeczek, które mogą nam pomóc uczyć się czytać i pisać. Od zakupu czego powinnam zacząć - Kocham czytać czy może Moje sylabki? A może jeszcze coś innego powinnam kupić, by efektywnie mu pomóc? Proszę o szczerą odpowiedź i wskazanie wszystkich pozycji. Moje możliwości finansowe nie pozwalają mi na zakup wszystkiego. Jakie ćwiczenia zatem warto wykonywać i jak motywować synka do pracy na samym początku naszej wspólnej drogi pokonywania trudności?

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Emilka
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Emilko,

 

głoskowanie nie jest konieczne do nauki czytania, a nawet przeszkadza w nauce czytania ze zrozumieniem.


Z powodu skrzyżowanej lateralizacji i niskiej sprawności manualnej radzę odroczyć Synka od obowiązku szkolnego i przez ten rok poćwiczyć czytanie sylabami i sprawność manualną.


Wybrałam wariant ekonomiczny:
Do ćwiczenia sprawności manualnej: Agnieszka Bala - Stymulacja Prawej i Lewej Półkuli Mózgu: Zeszyt ćwiczeń 4 - Grafopercepcja oraz Zeszyt ćwiczeń 7 - Planowanie ruchu ręki (www.arson.pl)
Do nauki czytania:
"Kocham szkołę" - podręcznik dla sześciolatków - (www.wir-wydawnictwo.com).

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć