Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Trening wzrokowo-motoryczny

Witam,
Mam syna, który ma 11 lat. W 2006 r przeszedł operację usunięcia guza robaka i obu półkul móżdżku. Po operacji miał znaczne zachwiania równowagi. Przez lata terapii i rehabilitacji zaobserwowałam znaczną poprawę (syn samodzielnie jeździ na rowerze na dwóch kółkach, a po operacji powiedziano mi, że jest to rzecz dla niego nie do osiągnięcia). Po przebytej operacji dziecko podczas chodzenia zaczęło poruszać głową na prawo i lewo w rytm stawianych kroków. Syn w 2010 r. trafił pod opiekę optometrysty, który zdiagnozował esotropię oka prawego ze stałym tłumieniem OP, obniżoną ostrość OP, brak stereopsji do dali i bliży. Zaproponowano nam terapię wzrokową - ćwiczenia. Sądziłam, że dzięki okularom z pryzmatami i ćwiczeniom, syn przestanie poruszać głową. Na zajęcia chodzi raz w tygodniu. W domu ćwiczymy z przesłonkami zielono-czerwonymi czytanie i oglądanie telewizji, ćwiczymy równowagę, trafianie do celu, (od 2010 r.), a ruchy głowy nadal występują - zero poprawy. Terapeuta widzi jakąś poprawę, ale ona w żaden sposób nie wpływa na jakość i komfort życia syna. Czy jest sens kontynuować te zajęcia? Kosztuję mnie one sporo czasu (dojeżdżam na te zajęci 50 km w jedną stronę) i odczuwam je finansowo. Chodzę tam bez przekonania, chyba już tylko po to, aby nikt mi nie zarzucił, że nie dbam o dziecko. Jakie jest Pani zdanie w tej kwestii? Czy jest szansa na korektę takich wad poprzez ćwiczenia? A jeśli tak, to ile potrzeba na to czasu? Czy ma Pani dla mnie jakieś podpowiedzi? Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka
Ewa Witowska-Jeleń  - Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Ewa Witowska-Jeleń

Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Odpowiedź:

Witam Pani Agnieszko!

Cieszę się, że od 2006 roku nastąpiła znaczna poprawa w funkcjonowaniu Pani syna. Odpowiedz na zadane przez Panią pytanie dotyczące zasadnośc kontynuowania terapii optometrycznej jest zależna  od wielu czynników, a zatem nie może być jednoznaczna. Jako, że choroby  móżdżku są ściśle powiązane z motoryką gałek ocznych i koordynacją wzrokowo-ruchową, kwestię kontynuacji ćwiczeń wzrokowych należy koniecznie skonsultować z lekarzem neurologiem i okulistą. To oni, w pierwszej kolejności, powinni zdecydować o braku przeciwwskazań i zasadności prowadzenia tego typu terapii. Istotne jest też to, kiedy pojawił się zez, czy oprócz zeza występują inne zaburzenia ruchomości gałek ocznych jak np. oczopląs. Napisała Pani, że rehabilitacja wzrokowa jest prowadzona od 2010, zatem niemal 4 lata bez widocznej poprawy. Zasadne byłoby porównanie wyników ćwiczeń na przestrzeni czasu, w szczególności tych związanych z wielkością kąta zeza i stanem widzenia obuocznego. Czy kąt zeza uległ zmniejszeniu? Czy zostało, choć po części, usunięte tłumienie? Czy udało się uzyskać jednoczesną percepcję, poprawę ostrości wzroku?  W związku z powyższym warto  zabrać dokumentację od optometrysty na wizytę do lekarza okulisty,  neurologa i prześledzić fakty w postaci wyników sesji ćwiczeniowych. Kwestia czasu poprawy jest bardzo indywidualna. Zwykle jednak, jeżeli po 6 miesiącach ćwiczeń nie ma widocznej poprawy, zwłaszcza w przypadku tak szczególnym jak Pani syna, należy rozważyć zaniechanie terapii i ewentualne jej wznowienie za jakiś czas - tylko po konsultacji z lekarzem. Ważne jest też to, jak Pani syn czuje się po tych ćwiczeniach? Czy odczuwa poprawę? Jeżeli terapia wzrokowa na przestrzeni lat nie przynosi widocznego rezultatu (potwierdzonego w dokumentacji) i nie przekłada się na jakość życia - oznacza to, że jest bezskuteczna. Namawiam Panią zatem do szybkiej konsultacji z lekarzem (neurologiem i okulistą) w oparciu o dokumentację od optometrysty. Jednocześnie skłaniam się do  kontynuowania prostych ćwiczeń ruchowych w domu celem dalszej poprawy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Życząc powodzenia w rehabilitacji, pozdrawiam serdecznie.

Ewa Witowska-Jeleń

Zobacz inne porady w tematyce: optometrysta, oczy, ruch, wzrok

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć