Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Czy usuwać mleczaki?

Bardzo proszę o pomoc. Od kilku miesięcy borykamy się z następującym problemem: Córka (5 lat skończy w listopadzie) zaczęła płakać z powodu bólu ząbka. U dentysty okazało się, że to zgorzel - tak nam powiedziano (ja nie czułam nieprzyjemnego zapachu z ust, a naczytałam się, że w takiej sytuacji tak jest). No więc ząbek jest cały czas truty, córka tak krzyczy podczas wizyty, że bez żabki w ustach nic nie da się zrobić, przede wszystkim zaleczyć. Każda wizyta to krzyki, nerwy i płacz. Dziecko ma taką traumę, że mamy z nią teraz problem, żeby wejść nawet do internisty. Dentystka powiedziała, że nie usunie zęba, bo mleczaków się nie usuwa. Przecież nie będziemy, co 2 tygodnie jeździć na zmianę nowej watki z trutką, aż jej sam wypadnie, przecież taki maluszek się wykończy. Pierwszy tydzień po zmianie wacika i fleczera jest ok. Córka je normalnie i nasze życie wraca do normy, ale później już powoli zaczyna się lęk przed jedzeniem itd. Proszę o pomoc. Wiem, że to moja wina, że nie dopilnowałam jej zębów wcześniej. Czy nie lepiej usunąć? W jej przypadku nie da się zaleczyć ząbka, bo tak krzyczy, że Pani dentystka nie wysuszy ząbka czy jakoś tak (przepraszam, ale się nie znam). Długo też nie wytrzyma na fotelu, bo ma odruchy wymiotne. Muszę zaznaczyć, że mojej córce wyleciała już dolna dwójka i rośnie jej nowy ząbek, więc może z tą chorą 5 nie będziemy musieli czekać aż do 11 roku życia. Bardzo proszę o podpowiedź, co powinnam teraz zrobić?
Monika
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

 

Witam,

Faktycznie sytuacja z opisu wygląda dramatycznie. Jeśli mimo leczenia zachowawczego nie ma poprawy stanu zębów jest to wskazanie do usunięcia ich. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach przedwczesnej utraty zębów (zahamowanie wzrostu tkanek w tej okolicy, gdzie usunięty ząb, opóźnienie, zahamowanie wyrzynania zęba stałego, przemieszczanie się zębów w kierunku luki) oraz o tym, że pacjent słabo współpracuje. Usunięcie trzonowego zęba mlecznego to tak, jakby usunąć szóstkę u dorosłego pacjenta. Taki ząb w tym wieku dziecka ma kilka sporych korzeni i zabieg nie będzie prosty. Dodatkowo ząb jest zniszczony i może się kruszyć. Aby zachować bezpieczeństwo dla dziecka i jednocześnie dobrze wykonać zabieg potrzebna jest współpraca pacjenta, której w tym przypadku nie ma. Myślę, że w przypadku decyzji o usuwaniu zęba warto rozważyć narkozę i leczenie w narkozie wszystkich chorych zębów. Ostateczna decyzję podejmuje rodzic biorąc pod uwagę sugestie lekarza prowadzącego.

Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: wyrywanie zęba, mleczak, zęby mleczne

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

mój pięciolatek nie miał dotychczas żadnych problemów z ząbkami, ale przy ostatniej kontroli okazało się, że w górnej piątce jest malutka dziurka, chociaż zawsze dbałam o jego ząbki. No i teraz zaczęłam mu podawać tabletki acidolac dentifix kids, żeby ząbki był mocniejsze

dodany: 2018-09-23 11:25:57, przez: kalina

Witam.Mam problem i pytanie.Pół roku temu kiedy syn miał 13lat lekarz zasugerował po zdjęciu rtg,że 3 i 4 górną już widzi na zdjęciu (mleczne) iwięc dobrze by było je usunąć i zrobić miejsce stałym zębom.Zgodziłam się.Dziś po 4 miesiącach czwórka urosła natomiast trójka nie,czwórka powoli przesuwa się w miejsce trójki.Nie wiem co robić,czy jest możliwość,że trójka wogóle nie urośnie?Nie wiem co myśleć,przecież lekarz widział na rtg.Proszę o odpowiedż.

dodany: 2017-01-29 23:24:46, przez: Anna

Mieliśmy podobne problemy z zębami u dziecka. Próchnica postępowała pod wypełnieniami, aż dziecko spuchło i dostało temperaturę. Zęby zostały otwarte przez dentystę i musieliśmy w nich codziennie wymieniać watę. Permanentny stan zapalny w buzi, sączyła się ropa i tak miało być do wyrośnięcia zębów stałych. Wyjechaliśmy do USA i jak dentyści to zobaczyli to łapali się za głowy. 2 ząbki zostały wyrwane, a w ich miejsce wstawiono "utrzymywacze przestrzeni" dla przyszłych ząbków, na niektóre zęby założono korony. Problem został kompleksowo załatwiony w godzinę, w narkozie. Bez narkozy nie było mowy - stomatolodzy stwierdzili, że nie chcą żeby dziecko miało traumę i żeby nie musiało iść na terapię po tych przeżyciach. Dziecko nie skarżyło się na ból, nie dostało leków przeciwbólowych. Tak jak lekarz obiecał, to był koniec problemów z próchnicą.

dodany: 2017-01-19 19:21:39, przez: Katie

Witam mam problem moim 6_letnim synem przy górnej dwójce rośnie stały ząbek po mleczakiem i wiem że ten mleczak jest do usunięcia ale problem jest z tym że,mój syn jest strasznie panikarzem byłam juz u dwóch dentystów a on nie dał się dotknąć , ale lekarz powiedział że sam wydanie,ale ten ząbek będzie krzywy co mam zrobić?? Proszę o pomoc.

dodany: 2014-05-08 11:06:07, przez: Wiola


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć