Rozrywka dla dzieci » Czytanki

Krakowiaczek jeden

Krakowiaczek jeden
miał koników siedem,
pojechał na wojnę,
ostał mu się jeden.

Siedem lat wojował,
szabli nie wyjmował,
szabla zardzewiała,
wojny nie widziała.

Krakowianki jednak
miała chłopca z drewna,
a dziewczynkę z wosku,
wszystko po krakowsku.
Wszystkie [583]

Wierszyki [100]Bajki i Baśnie [20]Piosenki [43]Tradycje i Zwyczaje [5]Polecane Książki - fragmenty [3]Wierszyki Okolicznościowe [24]Boże Narodzenie [67]Dzień Babci i Dziadka [12]Rafał Lasota - wiersze [33]Twórczość Czytelników [14]Rymowanki, wyliczanki dla dzieci [48]Bajki zachodniosłowiańskie [10]Życzenia, wierszyki Wielkanocne [11]Karol Stawowczyk - wiersze [8]Zagadki [19]Angielskie rymowanki [14]Łamańce językowe [16]Wyliczanki [20]Urodzinowe wierszyki dla dzieci [8]Ćwiczenia logopedyczne [10]Wierszyki o wiośnie [10]Wierszyki o zimie [10]Kołysanki [19]Wierszyki na Dzień Dziecka [10]Urodzinowe wierszyki dla mamy [10]Mariusz Szwonder - "Mały Świat" © [28]"Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach" - Elżbieta i Witold Szwajkowscy [3]Krasicki dzieciom [8]
w dziale Rymowanki, wyliczanki dla dzieci:
Przez tropiki, przez pustynię toczył zająć wielką dynię, toczył, toczył dynię w dół, pękła dynia mu na pół! Pestki się z niej wysypały, więc je zbierał przez dzień cały. Raz, dwa, trzy! Raz, dwa,... czytaj więcej »
Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę a kocica papierosa, upaliła kawał nosa. Szybko, szybko! Po doktora! Bo kocica bardzo chora. Przyszedł doktor z lekarstwami, a kocica z... pazurami!... czytaj więcej »
Raz, dwa, trzy, cztery maszerują oficery, a za nimi oficerki, pogubiły pantofelki. Raz,dwa, trzy, cztery, maszerują oficery, a za nimi oficerki - powpadały do butelki, a z butelki do jajeczka i... czytaj więcej »
Krakowiaczek jeden miał koników siedem, pojechał na wojnę, ostał mu się jeden. Siedem lat wojował, szabli nie wyjmował, szabla zardzewiała, wojny nie widziała. Krakowianki jednak miała... czytaj więcej »
Jestem muzykantem, konszabelantem My jesteśmy muzykanci, konszabelanci. Ja umiem grać i my umiemy grać: Na flecie, na flecie Firlalalajka, firlalalajka firlalalajka, firlalalajka bęc! Jestem muzykantem,... czytaj więcej »
Jest w lesie chateńka, przed chatka sarenka, był zając tam szary, i drugi do pary, sosna jak wielkolud, maleńki krasnolud, pod grzybkiem się schował, zwierzątka rachował.... czytaj więcej »
Długą ścieżka przez ogródek idzie sobie krasnoludek. - Dokąd idziesz mój malutki? - Idę do swej krasnoludki, będę na skrzypeczkach grał, a ty w kącie będziesz spał!... czytaj więcej »
1. W murowanej piwnicy tańcowali zbójnicy. Kazali se piknie grać i na nózki pozirać. Hej! 2. Tańcowałbyk, kiebyk móg, kiebyk nie mioł krzywych nóg. A ze krzywe nózki mom, kie podskoce, to sie... czytaj więcej »
My jesteśmy krasnoludki, Hopsasa, hopsasa Pod grzybkami nasze budki. Hopsasa, hopsasa. Jemy mrówki, żabie łapki, oj tak, tak, oj tak, tak, a na głowach krasne czapki - to nasz znak, to nasz... czytaj więcej »
Poszłam sobie do ogródka, napotkałam krasnoludka. - Dzień dobry krasnoludku. Co ty robisz w mym ogródku? - Pająkowi szyję sieci, słowikowi bawię dzieci. Zbieram nektar z kwiatów złoty, bardzo dużo... czytaj więcej »
Na górze róże na dole fiołki, my się kochamy jak dwa aniołki, na górze róże na dole bez, my się kochamy jak kot i pies!... czytaj więcej »
Dwa aniołki w niebie piszą list do ciebie, piszą i rachują, ile kartek potrzebują.... czytaj więcej »
Deszczyk pada, słonko świeci Baba Jaga masło kleci. Co ukleci, to zajada, myśląc, że to czekolada. Zaraz ciebie poczęstuje, jeśli masz w dzienniczku dwóje. Masz? - Wypadasz!... czytaj więcej »
Tere-fere kuku strzela baba z łuku, gdy zestrzeli gwiazdy z nieba, zrobi dżemu ile trzeba. Raz, dwa, trzy, wychodź ty!... czytaj więcej »
Miała baba koguta, wsadziła go do buta, siedź! O mój miły kogucie, jakże ci tam w tym bucie jest? Miała baba indora, wsadziła go do wora, siedź! O mój miły indorze, jakże ci tak w tym worze jest? Miała... czytaj więcej »
Ćwierkają wróbelki od samego rana - Ćwir, ćwir. Dokąd idziesz Marysiu kochana? Ćwir, ćwir. Dokąd idziesz Marysiu kochana? A Marysia na to, śmiejąc się wesoło - Szkolny rok się zaczął, więc idę do... czytaj więcej »
Rączki robią klap, klap, klap. nóżki robią tup, tup, tup. Tutaj swoją główkę mam i na brzuszku sobie gram. Buźka robi am, am, am, oczka patrzą tu i tam, tutaj swoje uszka mam i na nosku sobie... czytaj więcej »
Mam ołówek, ołóweczek, narysuję sześć owieczek, zamiast owiec wyszły świnki, ale śmieszne mają minki.... czytaj więcej »
Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę, na bębenku marsza gram - ram tam tam! Mamy tu zabawek wiele, razem bawić się weselej, Kolegów dobrych mam - ram tam tam!... czytaj więcej »
Policzymy co się da: mam dwie ręce, łokcie dwa, dwa kolanka, nogi dwie - wszystko pięknie zgadza się, dwoje uszu, oczka dwa, no i buzię też się ma. A ponieważ buzia je, chciałbym buzie też mieć... czytaj więcej »
Poszła Ola do przedszkola zapomniała parasola, a parasol był zepsuty, połamane wszystkie druty!... czytaj więcej »
Mam chusteczkę haftowaną, co ma cztery rogi, kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi. Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuje! a chusteczkę haftowaną tobie podaruję!... czytaj więcej »
Na wysokiej górze, rosło drzewo duże, Nazywało się Apli papli blite blau A kto tego nie wypowie, ten nie będzie grał!... czytaj więcej »
Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi. My go nie zbudzimy, bo się go boimy, jak się zbudzi, to nas zje. My go nie zbudzimy, bo się go boimy, jak się zbudzi, to nas zje. Stary... czytaj więcej »
A ta mała ciuciubabka, czujne uszko, czujna łapka, po omacku chodzi, czujna łapką wodzi, gdy się zagapię, zaraz mnie złapie!... czytaj więcej »
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba. Tylka nam, tylko nam ciebie tu potrzeba. Dużo nas, dużo nas do pieczenia chleba, więc już nam, więc już nam, ciebie tu nie trzeba!... czytaj więcej »
Baloniku nasz malutki, rośnij, rośnij okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach Przebrał miarę no i trach!... czytaj więcej »
Stoi ptaszek na ulicy, zbiera ziarenka pszenicy, a ja sobie stoję w kole i wybieram, kogo wolę!... czytaj więcej »
Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje, a miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje Hejże hej, hejże ha! Hejże hej, hejże ha! Róbcie wszystko to, co ja. To, co ja!... czytaj więcej »
Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj! Tam, gdzie Wisłą modra płynie, szumią zboża na równinie. Patataj, patataj... A jak zowie się ten kraj??... czytaj więcej »
- Kto ty jesteś? - Polak mały. - Jaki znak twój? - Orzeł biały. - Gdzie ty mieszkasz? - Między swymi. - W jakim kraju? - W polskiej ziemi. - Czym ta ziemia? - Mą ojczyzną. - Czym zdobyta? -... czytaj więcej »
Szły pchły koło wody. pchła pchłę pchła do wody. a ta pchła płakała, że ją pchła wepchała... czytaj więcej »
Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci, a od babci do dziadka, da nam gracja na jabłka, a od dziadka do mamy, Mama da nam śmietany, Od mamy do taty, Jest tam piesek kudłaty, Leży pod lóżkiem,... czytaj więcej »
W pokoiku na stoliku stało mleczko i jajeczko. Przyszedł kotek, wypił mleczko, a ogonkiem stłukł jajeczko. Przyszła pani, kotka zbiła, a skorupki wyrzuciła.... czytaj więcej »
Tu, sroczka kaszkę warzyła, Tu, ogonek sobie sparzyła... Temu dała na miseczkę, temu dała na łyżeczkę, temu, bo grzecznie prosił, temu, bo wodę nosił, a temu najmniejszemu nic nie dała, tylko ogonkiem... czytaj więcej »
Palec pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę na złotą kłódkę. Budka zamknięta nie ma klienta, klient w Warszawie siedzi na ławie... czytaj więcej »
Mam trzy latka, trzy i pół, sięgam głową ponad stół, mam fartuszek z muchomorkiem, do przedszkola chodzę z workiem. Umiem pantofelki zmieniać, rączki myję do jedzenia, ładnie żegnam się i witam, tańczę... czytaj więcej »
Kipi kasza, kipi groch, lepsza kasza niż ten groch! Bo po grochu brzuszek boli, a po kaszy się zagoi!... czytaj więcej »
Aniołek Fijołek Różna Bez Konwalia Balia Wściekły Pies Entliczek - pentliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie, na tego - bęc!... czytaj więcej »
Ene due rabe, bocian połknął żabę, a później Chińczyka, co z tego wynika, raz, dwa, trzy, wychodź ty.... czytaj więcej »
Jeden ,dwa, jeden, dwa, pewna pani miała psa. Trzy i cztery, trzy i cztery, pies ten dziwne miał maniery. Pięć i sześć, pięć i sześć, pies ten kości nie chciał jeść. Siedem, osiem, siedem, osiem, wciąż... czytaj więcej »
Siała baba mak, nie wiedziała jak, a dziad wiedział, nie powiedział, a to było tak!... czytaj więcej »
Ele mele dudki, gospodarz malutki gospodyni jeszcze mniejsza, ale za to robotniejsza... czytaj więcej »
O ale! O ale! O rika tika tonga, O rika tika tonga, O masa, masa, masa. O masa, masa, masa. O ale bulua, balue! O ale, balua, balue!... czytaj więcej »
Beksa lala pojechała do szpitala, a w szpitalu powiedzieli, takiej beksy nie widzieli! Posolili, doprawili i do kosza wyrzucili!... czytaj więcej »
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie, na tego bęc!... czytaj więcej »
Kra krę mija, dom mija, wir mija, tu lis ma norę, a ja nos trę. Spróbujcie powiedzieć ten wierszyk jak najszybciej potraficie, a zobaczycie jak śmiesznie brzmi!:)... czytaj więcej »
Ene, due, rike, fake, torbe, borbe ósmesmake eus, deus, kosmateus, i morele - baks.... czytaj więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Premiera na Czasie

Temat na czasie

Kobiety i mamy w IT

Kobiety i mamy w IT

Kobiety w branży teleinformatycznej są wciąż w mniejszości, jednak widoczny jest wzrost ich liczby pośród pracowników IT na przestrzeni ostatnich lat. Z czego wynika ich mały udział wśród pracowników...  

Rozrywka na Czasie

Portal na Czasie

Bezpieczeństwo dzieci to dla rodzica priorytet. Ale czy tak samo myślisz o z bezpieczeństwie swojej pociechy w Internecie? Dowiedz się jak chronić swoje dziecko, gdy korzysta z tabletu, smartfona czy...  

W domu z dzieckiem

Prezenty dla dzieci Domowa Akademia Świat dla dziewczynek Chrząszcz i jego chłopiec Książki dla dzieci EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Gdzie spędzisz weekend majowy?
W domu
Na wsi
Na zagranicznej wycieczcie
Nad polskim morzem
W innym miejscu w Polsce
We własnym mieście poszukam czegoś ciekawego
Pojedziemy na wycieczkę niedaleko poza miasto


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2016

if (typeof showGlossy!="undefined"){ countBanGM('-157'); }