O książce - Chłopiec z Burzy na CzasDzieci.pl

O książce

Chłopiec z burzy i inne opowiadania

Wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej chłopca z burzy i pana parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

 

Książka dla dzieci w wieku 9-12 lat


To wyjątkowa historia o:

  • silnej więzi łączącej samotnego ojca z synem,
  • niezwykłej przyjaźni pomiędzy człowiekiem a dzikim zwierzęciem,
  • szacunku dla ludzi i zwierząt,
  • empatii,
  • odpowiedzialności,
  • niezłomnej naturze, pięknie przyrody i  rdzennych mieszkańcach Australii.

 

Ukochana opowieść milionów dzieci w australii i na całym świecie, która wzrusza, bawi i uczy już od ponad 50 lat, po raz pierwszy w polsce!


Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone malutkie pelikany. Dzięki troskliwej opiece chłopca, pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, wyrastają na piękne, silne ptaki.


Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o niezwykłej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

 

Czytałyśmy Chłopca z burzy z moją córką – co za wspaniała lektura!
Jednocześnie radosna, smutna, mocna, mocna i taka piękna!

Cruth, Goodreads.com


W książce znalazły się również inne opowiadania:

  • Dwie beczki wody
  • Wolna chata
  • O tym, jak tata chodował drób
  • Muszelka
  • Złowiony

 

Bohaterowie:


Finn Little jako Chłopiec z Burzy

Chłopiec z Burzy to samotnik z konieczności – jego ojciec, Tom Odludek, wywiózł go w odległe obszary Parku Narodowego Coorong, by tam wieść spokojne życie z dala od huku i chaosu współczesnego świata. Dzięki opiece nad osieroconymi pelikanami zaczyna lepiej rozumieć nie tylko środowisko naturalne, ale także samego siebie. Najbliższym mu pelikanem jest Pan Parcifal, który uczy go zarówno lojalności i przyjaźni, jak i słodko-gorzkich mechanizmów współczesnego świata. Mozolna nauka latania, walka z kłusownikami polującymi na nadmorskie ptaki i niekończące się wspólne zabawy, zacieśniają niezwykłą więź między Michaelem a zwierzęciem. W końcu jednak przychodzi moment, gdy pelikan dorasta, a chłopiec musi opuścić domek na plaży. Czy ich przyjaźń jest w stanie przetrwać?


Jai Courtney jako Tom Odludek
Ojciec Chłopca z Burzy, zaznawszy osobistej tragedii, przeniósł się z synem do starej chaty na pustkowiu. Mężczyzna nie radzi sobie z własnymi emocjami, ale stara się to ukryć przed chłopcem. Tom ucieka przed okrucieństwem świata i próbuje chronić przed nim ukochane dziecko. Nie interesuje go opinia innych, Michael jest całym jego światem. Gdy jego syn dorasta, Tom stara się przekazywać mu nabyte przez lata życiowe mądrości, w nadziei, że chłopak nie powtórzy błędów, które on sam popełnił.


Trevor Jamieson jako Bill Kościany Paluch
Mieszka samotnie niedaleko chaty Toma Odludka. Z początku Bill wzbudza w Chłopcu z Burzy nieufność, ale kiedy wspólnie ruszają na ratunek osieroconym pelikanom, rodzi się między nimi trwała więź. Kościany Paluch jest obok Chłopca z Burzy, Toma Odludka i Pana Parcifala czwartą kluczową postacią tej historii. Był pierwszym przedstawicielem swego ludu, który porzucił tradycyjny tryb życia i zatrudnił się jako poganiacz bydła. Na brutalny i chaotyczny świat zewnętrzny zareagował jednak podobnie jak Tom, ucieczką do miejsca, które znał i kochał, do świata natury i spokoju, w którym stały kontakt z drugim człowiekiem nie jest konieczny. „Chłopiec z Burzy” został wydany przed rokiem 1967, kiedy to biała Australia oficjalnie uznała istnienie rdzennych mieszkańców kontynentu, uwzględniając ich w spisie ludności. Thiele podszedł do tematu bardzo subtelnie, sprowadzając go do spotkania małego chłopca z aborygeńskim starcem. Na czym może polegać taka przyjaźń? Bill Kościany Paluch uczy Michaela miłości do potęgi ziemskiej natury, rozpalając jego wyobraźnię.


Pelikany
„Chłopiec z Burzy” nie jest jednak wyłącznie filmem aktorskim, ważną rolę odgrywają w nim osobliwości świata natury, szczególnie niezwykle ciekawe i majestatyczne, aczkolwiek wciąż niezrozumiałe przez większość ludzi pelikany. Pelikany to bardzo specyficzne ptaki, cechują się sporą długością życia, ale jednocześnie gatunek ma dość wysoką umieralność, sięgającą 30%. W warunkach naturalnych ich głównymi przeciwnikami są lisy i inne drapieżniki. Na potrzeby „Chłopca z Burzy” znaleziono bądź odratowano pięć pelikanów, natomiast sam proces szkolenia przebiegał bez większych zakłóceń, głównie dlatego, że to niezwykle inteligentne ptaki, choć obdarzone silną osobowością.

 


 

Oprócz filmu powstała również gra komputerowa – Storm Boy: The Game.

 

 

Storm Boy: The Game trafi na Nintendo Switch, PlayStation 4, Xboksa One, PC, Mac oraz urządzenia mobilne z iOS i Androidem. Klasyczna opowieść została odtworzona w nowym medium przez Blowfish Games.

 

W grze, która opiera się na opowieści i wykonana została w rysunkowej, malowanej grafice, wcielamy się w postać Chłopca z Burzy, który pewnego ratuje pisklęta pelikana. Wkrótce jedno z nich, któremu chłopiec nadaje imię Parcifal, zostaje jego wiernym towarzyszem, powiernikiem i przyjacielem.

 

W grze mamy okazję przeżywać wspólnie przyjaźń tej dwójki, przejmując kontrolę zarówno nad chłopcem, jak i jego ptasim przyjacielem, uczestniczyć w kluczowych momentach w ich życiu, czy brać udział w zabawach, mini-grach, takich jak: karmienie pelikana, rysunkach na piasku, żeglarstwie, surfowanie i wielu innych.

premiera: 20 listopada 2018 r.

 



Colin Thiele (1920–2006)

Australijski pisarz i nauczyciel. Autor ponad 100 książek dla dzieci i młodzieży, z których kilka – jak Chłopiec z Burzy – było wielokrotnie nagradzanych i weszło do klasyki gatunku.


Jego opowieści poświęcone są życiu na australijskiej prowincji, zwłaszcza w południowych rejonach kontynentu. Za swoje zasługi dla literatury i edukacji Colin Thiele został w 1977 roku Kawalerem Orderu Australii, co jest drugim najważniejszym odznaczeniem dla ludzi kultury w tym kraju.

 


 

Ekranizacja książki z Geoffreyem Rushem weszła do kin na całym świecie w styczniu 2019 r.!

 

NOWA WERSJA PONADCZASOWEJ HISTORII

 

Zabawna, wzruszająca i mądra historia niezwykłej przyjaźni, która daje siłę na całe życie. Jedna z najpiękniejszych opowieści dla młodych widzów, która wzrusza i bawi jak „E.T.” oraz „Uwolnić orkę”.


Gdy Colin Thiele pisał „Chłopca z Burzy”, nie spodziewał się, że historia niezwykłej przyjaźni małego chłopca i osieroconego pelikana stanie się ponadczasowym klasykiem, który będzie zachwycał kolejne pokolenia australijskich czytelników.

 

Producent filmowy Matthew Street czytał książkę Thiele’a w szkole podstawowej, podobnie jak wielu jego rówieśników, więc gdy w 2013 roku dowiedział się, że powstaje sceniczna adaptacja tej niezwykłej historii, wspomnienia z czasów młodości błyskawicznie odżyły. Niestety bilety na spektakl rozeszły się w mgnieniu oka. Street  próbował kupić je dla siebie i mojego jedenastoletniego syna, lecz nie było już takiej opcji. Był zrozpaczony. I wtedy doznał olśnienia. Szybko wrócił do biura swojej firmy, Ambience Entertainment, i opowiedział o książce wspólnikowi, producentowi Michaelowi Boughenowi. Obaj zaczęli zastanawiać się nad fenomenem Chłopca z Burzy, a następnego dnia dzwonili już do wydawców i rozmawiali z nimi o potencjalnych możliwościach dokonania kolejnej filmowej ekranizacji. W ciągu miesiąca Ambience Entertainment stało się posiadaczem praw do Chłopca z Burzy”.

 

Obaj producenci doskonale pamiętali pierwszą ekranizację książki z 1976 roku, która zapisała się na długo w wyobraźni całego kraju. Street i Boughen zrozumieli, że mimo ponad pięciu dekad, które upłynęły od pierwszego wydania (1963 r.), „Chłopiec z Burzy” opowiada ponadczasową historię, która w niektórych aspektach stała się w dzisiejszych czasach jeszcze bardziej aktualna. Doszli do wniosku, że chociaż dzieci potrafiły utożsamić się z postaciami, to dorośli widzieli w nich samych siebie sprzed lat. To uniwersalna opowieść o przyjaźni, miłości, rodzinie, stracie oraz odradzającym się poczuciu nadziei. Dotyka również ważnych zagadnień ekologicznych, a zawarte w niej przesłanie nie jest podawane nachalnie, lecz subtelnie, ze świadomością tego, że wciskanie komuś czegoś na siłę przeważnie nic nie daje. Jakie to przesłanie? Powinniśmy pielęgnować to, co dla nas cenne i ważne. Nie tylko dla nas samych, ale także dla przyszłych pokoleń. Głównym założeniem projektu nowej ekranizacji było uchwycenie ducha książki, która od ponad pół wieku dostarczała czytelnikom ogromnych emocji i pozytywnych wzruszeń.

 

„Chłopiec z Burzy” otwiera portfolio na 2019 rok jednego z najważniejszych dystrybutorów kinowych w Polsce, firmy Monolith.

© CzasDzieci.pl 2024