Wrocław

Dzień Bezpiecznego Internetu - relacja

Dzień Bezpiecznego Internetu - relacja

Zaciekawia, intryguje, kusi….. W poszukiwaniu informacji, chęci odkrywania tajemnic podążamy w nieznany wirtualny świat nieograniczonej wiedzy, nie bacząc na zatrute karty stron i czyhające zasadzki.


Pierwsza odsłona akcji  HUMANITARIUM Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, już za nami. We wtorek, 15 marca około 60 Gimnazjalistów wzięło udział w wydarzeniu mającym na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego Internetu.  Oprócz angażujących prelekcji, filmów i policyjnych opowieści z „życia wziętych” , nasi Goście wzięli udział w  warsztatach laboratoryjnych, tworząc sieć uzależnień i sprawdzając za co odpowiada, która część naszego mózgu. Rozstrzygnięto także  konkurs na krótką historyjkę obrazkową promującą dobre praktyki w sieci..  Maksymą tegorocznej ogólnopolskiej akcji DBI  jest hasło „Lepszy Internet zależy od Ciebie”.


Udział w pilotażowej akcji HUMANITARIUM wzięli uczniowie z dwóch wrocławskich szkół: Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 9. Głównym założeniem  zajęć było przedstawienie możliwych zagrożeń czyhających przy nieumiejętnym korzystaniu z sieci. Ciekawy wykład, w formie partnerskiej rozmowy, przeprowadził sierż. Łukasz Raczkowski;  nakreślił gimnazjalistom zjawisko cyberprzemocy, w tym trollingu, sekstingu i ksenofobi. Podobnie, cyberprzemoc od strony prawnej omówiła mgr Anna Rabiak, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Dużym uznaniem młodzieży cieszyły się zajęcia laboratoryjne prowadzone przez animatorów HUMANITARIUM. Podczas tych interaktywnych warsztatów gimnazjaliści dzięki zwykłemu kłębkowi włóczki przekonali się jak łatwo zostać wplątanym w sieć; jak zachowuje się organizm osoby uzależnionej gdy nie otrzymuje pożądanego bodźca; oraz na przykładzie organu zwierzęcego, przekonali się, że mózg to niezwykle delikatna tkanka, wymagająca ochrony.


  „Zajęcia miały na celu przekazanie wiedzy o tym, jak nie stać się ofiarą cyberprzemocy, a w razie rozpoznania takiej sytuacji, w jaki sposób ją eliminować i uruchomić  mechanizmy obronne” – podkreśla  dr Kamila Myrdek-Rak; „Mamy nadzieję, że to wydarzenie jest  początkiem cyklu i wykorzystującego naukę do rozwiazywania problemów współczesnego świata”, dodaje Dyrektor Humanitarium.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie Rodziców z dorastającą młodzieżą, na kolejne wydanie zajęć Dnia Bezpiecznego Internetu w sobotę 19 marca 2016r. w Humanitarium na Kampusie Pracze. Więcej Informacji oraz możliwość rezerwacji miejsc na stronie internetowej HUMANITARIUM.


Pamiętaj! Kask i Odblaski nie zapewnią Ci bezpieczeństwa w Internecie!

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć