Warszawa

Warszawa Zima!

Sztuki walki dla dzieci i młodzieży

Wpis archiwalny

Dlaczego powinienem zapisać dziecko na brazylijskie jiu jitsu?

Co to jest brazylijskie jiu jitsu?
Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) powstało na początku XXw w Brazylii na bazie japońskiego ju-jitsu. Za twórców systemu uważa się członków rodziny Gracie (stąd też stosowana czasem nazwa Gracie Jiu Jitsu). Dzięki spektakularnym zwycięstwom w walkach z minimalną ilością reguł (często z silniejszymi fizycznie przeciwnikami) członkom rodziny Gracie udało się spopularyzować BJJ na całym świecie. System wciąż zyskuje na popularności ze względu na jego wykorzystanie w walkach MMA. Strategia walki BJJ zakłada jak najszybsze sprowadzenie przeciwnika do parteru, zajęcie jak najlepszej pozycji umożliwiającej kontrolę oraz jak najszybsze zakończenie walki przy pomocy techniki kończącej (np. dźwigni). BJJ jest systemem bardzo skutecznym, pozwalającym zwyciężyć w walce z większym i silniejszym fizycznie przeciwnikiem.


Istnieje możliwość współzawodnictwa sportowego (BJJ, submission wrestling, grappling).

Dlaczego warto trenować brazylijskie jiu jitsu.
Uprawianie brazylijskiego jiu jitsu ma ogromny wpływ na wszechstronny rozwój ćwiczących, szczególnie młodzieży i dzieci.

 

Rozwój społeczny.
Trening sztuk walki, a brazylisjkiego jiu jitsu w szczególności, angażuje ćwiczących-bez względu na wiek- w aktywności społeczne takie jak praca w zespole i współzawodnictwo. Wspólny wysiłek podczas treningu, emocje związane z udziałem w zawodach czy kibicowaniem klubowym kolegom, poznawanie nowych dzieci, kształtowanie zdrowych nawyków. BJJ to więcej niż sztuka walki- to wolny od nałogów styl życia związany z aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

 

Rozwój emocjonalny
Trening brazylijskiego jiu jitsu uczy zachowania w sytuacjach trudnych (np. zagrożenia) i stresujących (np. współzawodnictwa sportowego). Przynosi satysfakcję z czynionych postępów i zwycięstw - czy to na treningu czy na zawodach, z radzenia sobie z porażką i z pokonywania trudności. Daje pewność siebie i wiarę we własne umiejętności

Rozwój intelektualny i duchowy
Brazylijskie jiujitsu to jedna z najbardziej skutecznych form walki wręcz. Nie bez powodu BJJ często nazywa się „szachami na macie”- zastosowanie określonych technik wymaga myślenia, przewidywania ruchów przeciwnika i odpowienio szybkiego reagowania na jego ruchy. Uczenie się nowych technik (na wyższym poziomie często bardzo złożonych) rozwija koncentrację i pamięć.


Podstawą BJJ są chwyty: rzuty, obalenia, dźwignie. W walce dąży się do dominacji poprzez zajęcie pozycji kontroli (np. dosiad, czy pozycja boczna), z której można zastosować technikę kończącą i tym samym zmuszenie przeciwnika do poddania się. Jest to doskonały system samoobrony dla dzieci i młodzieży, które w warunkach szkolnych bywają konfrotowane ze starszymi i silniejszymi napastnikami. Brak agresywnych technik (takich jak uderzenia czy kopnięcia) przeciwdziała eskalacji przemocy i brutalnym bójkom. Dzięki zastosowaniu technik BJJ w samoobronie możemy pokonać przeciwnika pokazując mu naszą dominację i zmusić do poddania poprzez zastosowanie dźwigni. Przedtem mamy jednocześnie możliwość negocjacji. Dając przeciwnikowi szansę na honorowe poddanie się i wycofanie z walki mamy duże szanse uniknięcia konfliktu w przyszłości.

 

Rozwój fizyczny
Techniki brazylijskiego jiu jitsu znakomicie rozwijają koordynację. Trening na wszystkich poziomach zaawansowania zawiera ćwiczenia ogólnorozwojowe wpływające na rozwój siły fizycznej, szybkości, elastyczności i wytrzymałości.

 

Bezpieczeństwo
Ze względu na fakt, że w czasie treningu, sparringów i rywalizacji sportowej nie używa się uderzeń BJJ jest sportem bezpiecznym dla ćwiczących i idealnym dla dzieci i młodzieży. Podobnie jak w judo, wyeliminowane zostały techniki, które w czasie treningów mogłby stanowić zagrożenie dla ćwiczącego.

 

Oto tylko niektóre z zalet trenowania brazylijskiego jiu jitsu:
- rozwój siły, elastyczności i wytrzymałości
- zabawa i nauka
- zwiększenie pewności siebie
- przygoda ze sportowymi emocjami i startem w zawodach
- wytrwałość w dążeniu do celu
- nauka skutecznej i bezpiecznej samoobrony opartej na kontroli przeciwnika i chwytach
- utrzymanie właściwej wagi ciała i korekta postawy
- odreagowanie stresu

- zawarcie przyjaźni na lata

 

Dlaczego Dragon’s Den Fight Club?
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na klub BJJ dla dzieci i młodzieży otworzyliśmy Dragon’s Den, który jako pierwszy w Warszawie organizuje zajęcia BJJ dla najmłodszych. Zajęcia BJJ prowadzone są przez Krzysztofa Łukaszewicza- nauczyciela z wieloletnim stażem i wielokrotnego medalistę krajowych i międzynarodowych zawodów w BJJ, submission wrestling i grapplingu oraz Piotra Wojtkowskiego: studenta AWF, instruktora BJJ i submission wrestling w kilku warszawskich klubach, posiadającego kilkuletnie doświadczenie trenerskie i jednocześnie również bardzo utytułowanego zawodnika sportów chwytanych.
Oprócz BJJ w naszym klubie można trenować capoeira pod okiem specjalistów z ogromnym doświadczeniem: Daniela Olenderka i Jarka Kaniuta.


Z entuzjazmem i z sercem uczymy sztuk walk, które stanowią nieodłączną część naszego życia. Posiadamy uprawnienia instruktorskie, doświadczenie oraz pasję i ogromną chęć przekazania naszej wiedzy młodszemu pokoleniu. Staramy się każdego ćwiczącego traktować indywidualnie i sprawiedliwie, pozytywnie motywować i zachęcać do pracy nad sobą w przyjaznej atmosferze. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi zostać mistrzem, że najważniejszy jest sam proces trenowania, że to droga jest celem.

 

Jak zacząć?
Zacząć można w dowolnym momencie a zbliżające się ferie zimowe będą ku temu doskonałą okazją.

Zapraszamy wszystkich chętnych  na bezpłatne zajęcia BJJ i Capoeira w ramach akcji "Zima w mieście”.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

 

Do zobaczenia na macie!

Organizator:

Dragon's Den Fight Club

ul.Bobrowiecka 9, budynek G; 00-728 Warszawa
ul.Grochowska 301/305 (PERUN, budynek z rampą); 03-842 Warszawa
tel.: 784 633 311

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć