Warszawa

Warszawa Inne

Styczeń w Dorożkarni

od 30 grudnia do 14 stycznia 2010
Wpis archiwalny

Dorożkarnia zaprasza w styczniu na warsztaty rodzinne i indywidualne, przedstawienia teatralne oraz do udziału w Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ANIOŁ.


9 stycznia
(sobota) – warsztaty afro - dance

prowadzenie: Benoit le Gros z Togo
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne
godz. 12.00 – warsztaty dla średniozaawansowanych
godz. 13.00 – warsztaty dla zaawansowanych
Prosimy o zabranie stroju do ćwiczeń i obuwia na zmianę.
Wstęp wolny – ze względu na ograniczoną ilośc miejsc  obowiązują wcześniejsze zapisy.
Na warsztaty rodzinne zapraszamy wyłącznie o godz. 11.00.
Benoit le Gros pochodzi z Togo. W Dorożkarni pojawił się ponad 3 lata temu. Wówczas po polsku niewiele mówił i niewiele rozumiał. Ale chciał zarazić innych tańcem afrykańskim i realizować swoje pasje taneczne i doświadczenie choreografa.
Początkowo Benoit prowadził zajęcia dla jednej grupy, ale zainteresowanie było tak ogromne, że w tej chwili warsztaty odbywają się już w trzech grupach:
- warsztaty rodzinne,
- warsztaty dla średniozaawansowanych, od lat 14,
- dla zaawansowanych.
Szczególnym wyzwaniem są dla niego warsztaty rodzinne, bo na zajęcia przychodzą nawet rodzice z trzylatkami. Benoit pomyślał, że maluchy na pewno nie wytrzymają 60 minut intensywnych zajęć, więc podzielił je na części i urozmaicił różnymi elementami. „Nie zaczynamy od razu tańczyć. Najpierw przygotowujemy swoje ciało do tańca wykonując proste ćwiczenia, słuchamy muzyki, słuchamy rytmu i dopiero po kilku minutach stawiamy pierwsze kroki. „Tańczyć może każdy, nawet ten, komu wydaje się, że nie ma poczucia rytmu, nie czuje tempa. Tutaj tempo wyklaszczemy, wytupiemy, wyśpiewamy (wyłącznie po afrykańsku). A dzieci – twierdzi Benoit – bardzo szybko łapią, o co chodzi. Stali bywalcy przerwy w warsztatach wykorzystują na rozmowy z Togijczykiem, chcą dowiedzieć się wszystkiego, co Benoit robi w Polsce, jak jest a Afryce, czy lubi zimę. Czasem narzekająJ, że ich bardzo zmęczył, że jest gorąco, a wówczas Benoit odpowiada, że to bardzo dobrze, bo w Afryce tak właśnie gorąco jest.
Tańcom towarzyszy muzyka etniczna z Togo, Mali, Gwinei czy Senegalu, taka prawdziwie afrykańska, prosto z dżungli. Każde warsztaty kończy burza oklasków dla prowadzącego.

12 stycznia (wtorek) – Upływa termin nadsyłania prac do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ANIOŁ
Anioł – według większości religii, w których to pojęcie występuje, to byt duchowy, który służy Bogu i na różne sposoby wspiera Jego działania. To istota nadrzędna względem ludzi i stworzona przed człowiekiem. Anioł nie żeni się, ani nie wychodzi za mąż, służy człowiekowi i go ochrania. Zapraszamy więc do stworzenia wizerunku anioła, naszego opiekuna!
W konkursie mogą wziąć udział przedszkolaki (od 4 lat), uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści. Czekamy na kolaże, rzeźby, płaskorzeźby wykonane w dowolnej technice i z dowolnych materiałów (np. papier, masa solna, plastelina, drewno, gips, glina), rysunki oraz prace malarskie.
Prace należy dostarczyć do 12 stycznia 2010 r., a autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac zaprosimy do DOROŻKARNI na wernisaż i wręczenie nagród. Przewidziana jest także nagroda specjalna dla najlepszego instruktora/nauczyciela. Ale uwaga! jedna placówka może złożyć do 10 prac w każdej kategorii wiekowej, zaś każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę.
Zapraszamy na stronę: www.dorozkarnia.pl; www.aniol.dorozkarnia.pl, - tam zamieszczony jest regulamin konkursu.
Konkurs organizowany jest po raz ósmy.

10 stycznia (niedziela), godz. 16.00 i 18.00 – premiera spektaklu "Chopin. Namiętności w dur i moll" w wykonaniu Teatru FIAKIER
Spektakl inspirowany życiem i twórczością Fryderyka Chopina na motywach biografii, wspomnień oraz listów, z wykonywaną na żywo muzyką oraz z elementami tańca.
Spektakl "Chopin. Namiętności w dur i moll" to studium samotności wielkiego twórcy, który zatraca się w muzyce, pragnąc zwolnić upływ czasu i oddalić widmo nadchodzącej śmierci. Bogate życie wewnętrzne, strach przed niespełnieniem, obawa, że nie zdoła stworzyć wszystkiego czego chce, powoduje narastanie lęków. Życie zaczyna przypominać sen przeplatany scenami z przeszłości. Preludia komponowane w chwilach lęku mieszają się z Etiudami – jakby fotografiami, które zrobiono by uchwycić piękne, ulotne chwile życia. Bohater spektaklu – Fryderyk Chopin – to twórca ekstremalny, wymagający od innych, równocześnie dający całego siebie. Świadomy czasów w których żyje, nie akceptujący rzeczywistości, świadomie idący „pod prąd”. Nie ulegając światowym modom i trendom epoki – mieszkając w Paryżu, tworzy muzykę inspirowaną … polskością i folklorem.. Pokorny wobec sztuki, walczy z dewaluacją wartości swoich czasów, drwi z zachowań „gwiazd” pragnących przede wszystkim zaspokajać oczekiwania publiczności.
Czy tak ambitny artysta, ciężko pracujący, walczący z wyniszczającą chorobą, wplątany w wiele konfliktów uczuciowych i mający wiele problemów egzystencjalnych mógłby być współczesnym idolem? A może „poeta fortepianu” byłby dzisiaj niszowym artystą „krainy łagodności”?
Spektakl z udziałem Grupy Tańca Nowoczesnego SWITCH oraz Pracowni Teatralnej GALOP.
Choreografia – Beata Urbańska
Scenariusz – Denis Brzeziński, Michał Świechowski
Reżyseria – Stanisław Dembski
Spektakl przygotowany z okazji ROKU CHOPINOWSKIEGO 2010

16 stycznia (sobota), godz. 10.00 – 12.30 – Rodzinne warsztaty ceramiczne
W wirze codziennych obowiązków i godzinach spędzanych w korkach czasem rodzicom trudno wygospodarować czas dla dzieci. Dlatego warto wybrać się w sobotę do Dorożkarni na rodzinne warsztaty ceramiczne. Tutaj w myśl przysłowia – nie święci garnki lepią – gliniane dzieła tworzyć może każdy, od lat 1 do 101. Nawet ci, którzy myślą , że nie potrafią. Ideą zajęć jest stworzenie jednego, rodzinnego dzieła – dzieci tworzą je ze swoim rodzicami lub na odwrót rodzice z dziećmi. Niewtajemniczonym w arkana sztuki ceramicznej prowadzący – Janusz Żabowski pokazuje techniki ręcznego modelowania najprostszych form, służy radą i pomaga przy drobnych niepowodzeniach. Nie narzuca jednak tematu pracy. Koncepcję trzeba wypracować – najlepiej metodą rodzinnej burzy mózgów. To wcale nie jest łatwe, bo bywa, że pomysłów jest tyle ilu członków liczy rodzina, a gliniane dzieło ma powstać jedno. I tu okazuje się, że dzieci też mają głos, czasem decydujący i świetne pomysły. Po wyborze tematu czas przystąpić do działania. Mając do dyspozycji najwyższej jakości materiały – różnego rodzaju gliny i szkliwa, zaczynamy tworzyć coś jedynego w swoim rodzaju. W sympatycznej atmosferze czas mija niepostrzeżenie, a nasze paluszki wyczarowują prześliczne kubki, filiżanki, koraliki, doniczki, broszki… I sami się sobie dziwimy, że to nasze dzieło, że potrafimy, że coś nam się w tym tygodniu udało i to z własnymi dziećmi. Poprawia nam się samopoczucie, a i dzieci są z nas dumne. Ale to dopiero połowa sukcesu, bo sztuka ceramiczna wymaga od nas niebywałej cierpliwości. Wykonane przedmioty muszą dobrze się wysuszyć i wstępnie wypalić (800°C). Dopiero na następnych zajęciach możemy poprawić ich urodę – barwiąc je kolorowymi szkliwami. I to nie koniec zabawy… teraz dzieło wędruje do pieca, gdzie w temperaturze 1050°C jest ostatecznie wypalone. Gotowe prace można oczywiście zabrać do domu. Będą one jawnym dowodem naszego talentu i stać się mogą świetnym prezentem dla babci, cioci, siostry….

Koszt warsztatów ceramicznych: 15 zł/osoba
Obowiązują zgłoszenia w sekretariacie Dorozkarni

23 stycznia (sobota), godz. 10.45 – warsztaty tap dance – stepowanie
Warsztaty przeznaczone dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
TAP DANCE to inaczej stepowanie, czyli forma tańca współczesnego, w którym szczególną uwagę zwraca się na rytm. Rytm jest wystukiwany stopami, ale oprócz ruchu stóp tancerz musi doskonale poruszać całym ciałem, co pozwala mu wykonywać układy choreograficzne i zgrabne improwizacje.
Stepowanie jest tańcem, który słychać.
Na zajęciach poza techniką stepowania uczymy się koordynacji ruchu, rozwijamy technikę taneczną, poprawiamy kondycję fizyczną.
Obowiązują zapisy w sekretariacie Dorożkarni.

24 stycznia (niedziela), godz. 12.00 – wernisaż Mokotowska rodzinna szopka bożonarodzeniowa
Od 10 lat, co roku na Boże Narodzenie, DOROŻKARNIA zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na najpiękniejszą szopkę. W dziesięciolecie konkursu powracamy do jego pierwotnej idei – konstruowania szopek przez całe rodziny. Pragniemy, aby ten stary zwyczaj wykonywania szopek na najpiękniejsze święta w roku, był nadal żywy. Zapraszamy całe rodziny – może świąteczny nastrój, wspólne śpiewanie kolęd i zapach choinki zainspiruje dzieci, rodziców i dziadków do zbudowania własnych niepowtarzalnych szopek.

Każda rodzina może zgłosić do konkursu 1 szopkę. Rodziny przywożą swoje prace do DOROŻKARNI na uroczysty wernisaż – 12 stycznia 2010r., a po wernisażu je zabierają. Publiczność poprzez głosowanie wybierze Najpiękniejszą Bożonarodzeniową Szopkę.
Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem konkursu, który dostępny jest na stronie www.dorozkarnia.pl

Konstruowanie szopek to bardzo piękny i bardzo stary zwyczaj świąteczny, starszy nawet niż strojenie choinki! Według przekazów kronikarskich, pierwsza szopka pojawiła się w Neapolu w 1025 r. Skonstruowano ją w kościele Santa Maria del Presepe. (za tygodnikiem Niedziela, 01/2006).
Tradycja wiąże szopkę betlejemską także z osobą św. Franciszka z Asyżu. Zbudował on swoją pierwszą szopkę w wiosce Greccio koło miasta Rieti w roku 1223, gdzie na trzy lata przed swoją śmiercią, celebrował Boże Narodzenie.

31 stycznia
(niedziela), godz. 18.00 – Korzenie Siekierek: teleport fotograficzny
oraz spektakl Kredens. Historie prawie prawdziwe w wykonaniu Teatru Po Balu
O porogramie Korzenie Siekierek: program Korzenie Siekierekpowstawał w Dorozkarni już od 2001 r. Siekierki to część Dolnego Mokotowa, rejon nisko zabudowany, leżący nad samą Wisłą. Głównym celem programu było odtworzenie historii tego osiedla, której ślady są jeszcze w szufladach i wspomnieniach mieszkańców, a także w przekazywanych innym opowieściach. Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3, a także z Sanktuarium o. o. Pijarów, możliwe stało się dotarcie do bohaterów programu – mieszkańców Siekierek. Poprzez rozmowy, zbieranie fotografii, dokumentów, wizyty w domach próbowaliśmy odnależć to, co do tej pory było pomijane w historycznych książkach o Warszawie. Dzięki zaangażowaniu i otwartości naszych rozmówców oraz autorki projektu Joanny Mikulskiej udało się nam odtworzyć, gdzie kiedyś były mydlarnia, kuźnia, czerwona szkoła, gdzie mieszkali dorożkarze, piaskarze i szewc, a także jakie były losy Siekierek w trakcie i po II wojnie światowej. Pokazaliśmy też mieszkańcom, że to ich losami pisana jest historia Siekierek.
Program Korzenie Siekierek rozwija się przez cały czas. Dotychczas zostały zrealizowane projekty: malarski, teatralny, fotograficzny, filmowy, gra siekierkowska.

O spektaklu "Kredens. Historie prawie prawdziwe": spektakl inspirowany historiami, fotografiami, dokumentami, jakie mieszkańcy Siekierek przekazali Dorożkarni w ramach projektu Korzenie Siekierek. Centralnym elementem spektaklu jest duży, kuchenny kredens, pełen wspomnień i wydarzeń. KREDENS. Historie prawie prawdziweprzygotowali aktorzy TEATRU PO BALU: Magdalena Bauer, Joanna Radecka-Kotowska, Aleksandra Szeska-Plewako, Olaf Rojecki.
Inscenizacja: Dariusz Sikorski
Wykorzystano muzykę zespołu LAO CHE.
Teatr Po Balu powstał w Dorożkarni. W zespole znalazła się młodzież akademicka i pracująca. Ze sceny mówili o swoich problemach, tworzyli spektakle korzystając z wypowiedzi i dyskusji na łamach prasy oraz utworów literackich, zabierając głos zarówno w sprawie ważnych problemów współczesnych i wracając w swoich realizacjach do miejsc i wydarzeń historycznych ..
Pierwszą realizacją Teatru po balu był Projekt Moltke i spektakl Dom na wzgórzu podczas Lata Artystycznego w Krzyżowej w 1998 roku. W marcu 1999 roku odbyła się premiera W małym dworku wg S.I. Witkiewicza. Był to pierwszy spektakl zrealizowany i grany w „nowej” Dorożkarni. Po pięciu latach przerwy w graniu (ale nie w pracy warsztatowej) Teatr wraca do korzeni czyli na deski sceniczne Dorożkarni, mierząc się z trudnym materiałem historii Siekierek.
O projekcie TELEPORT FOTOGRAFICZNY: to projekt wykorzystujący fotografie mieszkańców. W każdym domu są zdjęcia ważne w historii rodzinnej. Takie, które funkcjonują jako indywidualne opowieści i narracje rodzinne. To właśnie te zdjęcia wykorzystaliśmy w naszym projekcie i bazując na nich, sfotografowaliśmy rodziny bohaterów starych zdjęć w miejscach, gdzie wcześniej powstały stare fotografie używając przy tym rekwizytów, strojów i detali sprzed lat. Z powstałych zdjęć i ich historycznych odpowiedników wyłonił się nowy obraz rzeczywistości opatrzony własną opowieścią. Zaprezentujemy ją w postaci wystawy czarno-białych fotografii wykonanych aparatem średnioformatowym.

NA WSZYSTKIE IMPREZY (POZA WARSZTATAMI CERAMICZNYMI)
WSTĘP BEZPŁATNY
Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży Dorożkarnia
ul. Siekierkowska 28, tel/fax 841 91 22
www.dorozkarnia.pl; e-mail: biuro@dorozkarnia.pl


 


 

Organizator:

Dom Kultury Dorożkarnia

ul. Siekierkowska 28
00-709 Warszawa
tel.: 22 841 91 22

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć