Trójmiasto

Podsumowanie 26. Międzynarodowego Festiwalu KORCZAK DZISIAJ

Podsumowanie 26. Międzynarodowego Festiwalu KORCZAK DZISIAJ

W niedzielę, 23 października 2022 zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. 26. edycja Festiwalu odbyła się pod hasłem przewodnim  Dziecko ma prawo do sztuki”. Grand Prix Festiwalu przyznano spektaklowi „Tonja z Glimmerdalen” w reż. Karoliny Maciejaszek z Teatru Miniatura w Gdańsku.

 

Grand Prix KORCZAK DZISIAJ 2022 otrzymał spektakl „Tonja z Glimmerdalen” w reż. Karoliny Maciejaszek z Teatru Miniatura w Gdańsku za wykorzystanie polifonicznych możliwości teatru w służbie opowieści o dziecięcej sprawczości. Jury Dorosłe w składzie: Anna Rochowska - kierowniczka działu pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym, Iryna Zapolska - ukraińska krytyczka teatralna, kuratorka, reżyserka, nauczycielka, performerka. Szefowa NGO „ART DiM”, członkini ASSITEJ - Ukraina, twórczyni autorskiego projektu „Persa vystava”, Szymon Kazimierczak - krytyk związany z pismem „Teatr” i piszący o teatrze dla młodzieży przyznało  Nagrodę  im. Stefanii Wilczyńskiej - spektaklowi „Edukacja seksualna” w reż. Michała Buszewicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie za odważne podjęcie tabuizowanego tematu w sposób jednocześnie bezpośredni i poetycki oraz nowatorskie podejście do twórczego procesu, w który włączono młodzieżową grupę ekspercką. Nagroda Machulskich, czyli nagroda Jury Młodych również trafiła do zespołu artystycznego ze Szczecina. Jury w składzie Sara Jarębska, Maria Królikiewicz, Filip Pardyak, Kalina Sobesto, Tymon Voss dostrzegło niesamowitą szczerość, silną wspólnotę, czujność w podjętym temacie, które sprawiły, że publiczność, niezależnie od wieku, czuła się na spektaklu dobrze.

 

Jury Dorosłe wyróżniło „Królestwa” w reż. Justyny Sobczyk z Teatru Lalek Guliwer w Warszawie i spektakl „Wędrówka Nabu” w reż. Przemysława Jaszczaka z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi za stworzenie przestrzeni do rozmowy na tematy ważne społecznie oraz rozbudzanie w młodych widzach empatii. Natomiast Jury Młodych doceniło spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz „Zakazane dzieci - opowieść Korczakowska” z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej za odnalezienie siebie w tej historii i rozpoczęcie  międzypokoleniowej dyskusji.

 

Jedenaście spektakli dla dzieci i młodzieży, zarówno z Polski i z Ukrainy pokazano na żywo na scenach warszawskich teatrów i instytucji kultury.  Wszystkie polskie spektakle stanowiły część nowego międzynarodowego elementu wydarzenia, przybliżającego co rok panoramę teatru dla młodych z wybranego kraju, realizowanego pod nazwą FOCUS.

 

Pierwszą edycję poświęcono artystom oraz inicjatywom z Białorusi i Ukrainy. Organizatorzy w ramach działania wzmacniającego ideę budowania relacji między artystami i widzami udostępniają na vod.warszawa.pl spektakl “Jestem ok” w reżyserii Oksany Dmitrievy. Scenariusz powstał na podstawie rozmów z nastoletnimi osobami, które pozostały i przebywają obecnie w Ukrainie.

 

Przedstawienie przygotowane przez studentów Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Lalek będzie można zobaczyć bezpłatnie od 26 października 2022 do końca roku.

 

Wszystkie spektakle 26. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ zostały przetłumaczone na język ukraiński i dzięki temu dotarły także do wielu dzieci z Ukrainy, mieszkających w Warszawie. Aspekt spotkania jest kluczowym dla organizatorów Festiwalu.

Cytując młodą publiczność Festiwalu, biorącą udział w Klubie Dobrej Rozmowy,  pamiętajmy że „Dzieci są jutrem”. Szczegóły 27. Międzynarodowego Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ na www.korczak-festival.pl.

 

Szczegółowy program:

https://korczak-festival.pl

www.facebook.com/korczakfestiwal

 

ORGANIZATOR: ASSITEJ Polska

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

PARTNERZY STRATEGICZNI: Ukrainian Institute, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

 

PARTNERZY MEDIALNI: Tygodnik Powszechny, Dialog

 

PATRONI MEDIALNI: TVP Kultura, Polskie Radio Dzieciom, e-teatr.pl, Gazeta DZIECI, ladnebebe.pl, czasdzieci.pl, e-teatr.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć