Warszawa

Święto Niepodległości i śpiący rycerze

Święto Niepodległości i śpiący rycerze

Znacie legendę o śpiących rycerzach w Tatrach? Bardzo dobrze odzwierciedla dzisiejsze Święto Niepodległości – wspaniałe obchody, którego sprawcami są także dzieci.


Jaśko odkrywa skarb

 

W jednej z wielu wersji legendy, pewien chłopiec imieniem Jaśko wyrusza w góry szukać skarbu, o którym usłyszał od gazdy, goszczącego w jego domu. Chłopiec często wchodził do jaskiń i wspinał się zręcznie po skałach góry, u podnóża której mieszkał. Był więc człowiekiem wprawnym i dzielnego usposobienia. Podczas tej wyjątkowej wędrówki pośród nieznanej okolicy, pełnej śliskich urwisk, stłoczonych krzewin i świerków, długo nic nie znajdując, w końcu usiadł zmęczony na jakiejś skale. Wtedy usłyszał rżenie koni. Dźwięk dobiegał spod kamienisk, dlatego zaczął się rozglądać, aż dostrzegł szczelinę w miejscu, na którym siedział. Wsunął się do środka jaskini, o dziwo suchej, oświetlonej płonącym ogniskiem. Pod ścianami stały konie, a wśród nich spał rycerz w złotej zbroi. Chłopiec wystraszył się i odwrócił się, żeby uciec. Przypadkiem kopnął kamień i obudził rycerza. Ten zapytał go:
– Czy nadszedł już czas?
– Nie, panie – odpowiedział chłopiec.
– Dobrze. To bardzo dobrze. Popatrz, tu śpimy – wojownicy jego królewskiej mości – powiedział rycerz, wskazując chłopcu sąsiednią grotę – Kiedy nadejdzie czas, wstaniemy, żeby bronić polskiej ziemi i polskich gór. Na razie nie budź moich braci. Gdy będzie trzeba, powstaną sami.

Jaśko pobiegł do wioski i opowiedział wszystkim, co widział. Kiedy górale to usłyszeli, zechcieli zobaczyć tych śpiących rycerzy. Niestety chłopiec nie odnalazł już wejścia do jaskini. Wytłumaczył góralom, że jeszcze nie nadszedł czas. Wieczorem, przy kominku, odezwał się do Jaśka gazda:
- Nie sądziłem, że uda ci się odnaleźć skarb, o którym ci opowiadałem. Czy wiesz co jest tym skarbem?
Jaśko pokręcił głową.
- To wolność, chłopcze - uśmiechnął się stary góral. - Ona jest największym skarbem. Nie tylko tutaj, w górach, ale na całym świecie. I to właśnie jej będą zawsze strzegli śpiący rycerze z Tatr.

 

Mali rycerze, którzy powstali

 

To pokrótce inne spojrzenie na odzyskaną przez Polskę wolność. Nie jest to tylko jakaś “bajka”. Nie ma to też związku ze Śpiącą Królewną, która czeka na ratunek. Śpiący Rycerze sami biorą sprawy w swoje ręce, stając do walki, a budzi ich miłość do ojczyzny.

 

O polską ziemię i góry walczyli nasi przodkowie, były wśród nich też dzieci, znane jako Orlęta Lwowskie. Można powiedzieć, że te Orlęta były takimi śpiącymi żołnierzami, które zbudziły się do walki o wolność swojej ojczyzny.

 

Odkryć skarb na nowo

 

“Gdzie jest twój skarb, tam będzie też i twoje serce”. Ten skarb jest i będzie strzeżony. Odkryjmy go dziś na nowo. Dbajmy o niego, cieszmy się nim i pamiętajmy, że stoją za nim dzielni wojownicy. Niech będą dla nas na co dzień przykładem.

 

Dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka do harcerstwa, gdzie będzie mogło uczyć się patriotycznych postaw, szacunku do dokonań naszych przodków i sam stawać się człowiekiem do naśladowania w wielu sferach życia. Ważne jest, żeby rozmawiać z pociechami o historycznych rocznicach. Legendy są kopalnią wiedzy o Polsce dla tych najmłodszych. Obecne są w nich postaci, które żyły naprawdę i które mogą być sensownymi autorytetami dla współcznesnego pokolenia.

 

Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w Święcie Niepodległości. Może to być apel w szkole, dyskusja rodzinna, wspólne czytanie książek, oglądanie filmów, przystępnych dla dzieci, odwiedzenie takich miejsc, jak Wawel, fort wojenny w Świnoujściu, czy cmentarz wojskowy. Historia często kojarzy się młodym ludziom z czymś nudnym. Tymczasem, sami ją tworzą. Postarajmy się więc zaszczepić w nich ciekawość tą istotną częścią naszego wspólnego świata.

 

Poniżej przedstawiamy Wam w galerii zdjęcia, które kojarzą nam się z patriotyzmem.

Zgodzicie się? Jakie macie inne skojarzenia?

 

1/6
1/6

Tatry i Giewont to jedna z pereł krajobrazu Polski. Na zdjęciu Śpiący Rycerz.

2/6
2/6

Harcerstwo to niewątpliwy przejaw patriotyzmu. Bycie druhem korzystnie wpływa na wychowanie dzieci.

3/6
3/6

Pamiętajmy o wdzięczności za poświęcenie tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Miejmy do nich szacunek i budujmy nowe pokolenie jak najlepiej.

4/6
4/6

Flaga, godło i hymn - triada, która reprezentuje nasz piękny kraj. 

5/6
5/6

Zwiedzanie polskich zabytków to doskonała lekcja historii. Warto wybrać się z dzieckiem na wycieczkę i pokazać mu znaczenie danych miejsc, takich jak np. Wawel.

6/6
6/6

Polska jest super!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć