Warszawa

Jak sport kształtuję i wpływa na psychikę dziecka.

Jak sport kształtuję i wpływa na psychikę dziecka.

W ostatnich czasach podejście do sportu zmieniło się diametralnie. Codziennie widzimy wielu biegaczy, w parkach spotykamy osoby jeżdżące na rolkach, a miasta budują coraz więcej nowych ścieżek przeznaczonych dla rowerzystów. Ale oprócz aktywności fizycznej zastanawialiście się jakie cechy mogę wykształcić się dzięki uprawianiu sportu? Czy warto zapisywać swoje dziecko na zajęcia sportowe?


Warto. Bo sport to nie tylko dawka ruchu, która wpływa na wygląd i samopoczucie. Każda dyscyplina sportowa jest inna, ale wszystkie uczą i kształtują cechy, które są potrzebne i ułatwią przyszłość. Dzięki regularnej aktywności fizycznej kształtujemy ważne cechy i nabywamy nowe umiejętności.


Co kształtuje sport?


Cierpliwość. Cecha niezwykle ważna. Oprócz przydatności w sporcie, jest bardzo potrzebna w życiu. Tylko przez ciężką pracę i uparte dążenie do celu osiągnie się pożądany sukces. Jeżeli nie będziemy cierpliwi, nie osiągniemy  żadnych efektów.


Radość! Czym by było uprawiane sportu, jeżeli nikt nie czerpałby z tego radości? Każdy rodzic wie, że ćwiczenia powodują, że poziom endorfin czyli hormony szczęścia się podnosi. Nie ma nic piękniejszego niż Nasza zadowolona pociecha po wysiłku fizycznym. Dzięki endorfino mamy większą chęć  do ćwiczeń, więcej odwagi.


Pokora. Cecha bardzo ważna w sporcie. Każdy sportowiec musi mieć pokorę, znosić godnie porażkę. Jeśli taka cecha wykształci się u Naszego dziecka, przeniesie się później na jego przyszłość.  Bez pokory chcemy osiągnąć coś szybko, natychmiast, a w rezultacie nie przyniesie to żadnych efektów.


Praca w grupie. Dzięki uprawianiu sportu każdy uczy się pracy zespołowej. Jest dużo dyscyplin, które wymagają posiadania tej cechy. Jeśli jest zgrana drużyna to zawodnicy nie mają problemu aby się porozumieć. Również dzięki umiejętnej pracy zespołowej, jest mniej konfliktów, a jeśli już się pojawią zawodnicy potrafią je rozwiązać. Sport to gra fair play. Ta zasada szczególnie kształtuje charakter.


Samodyscyplina.  Jeśli wykształci się ta cecha u dziecka to łatwiej mu będzie chociażby samemu się uczyć czy ćwiczyć. Ta cecha kształtowana jest w momencie kiedy zamiast komputera, telewizji dziecko samo chce iść na trening, ćwiczyć. Samodyscyplina z kolei wykształci priorytety. TA to pozwoli zadecydować co jest w życiu ważniejsze.


Trzeba również zaznaczyć, że sport posiada również wady. Możemy mieć kontuzje, która na jakiś czas wykluczy z uprawiania aktywności fizycznej. Jednak dzięki nabyciu cierpliwości, pokory będzie Nam i Naszemu dziecku łatwiej zrozumieć chwilową przerwę, a powrót do sportu będzie lekki i przyjemny.


Dużą wadą jest stres. Towarzyszy każdemu sportowcowi. Wielu sportowców nie radzi sobie ze stresem, odbija się to później na ich wynikach. Myślę, że trenerzy czy szkoleniowcy odgrywają duża rolę. Bo co jeżeli każdy trening będzie kojarzył Nam się z nerwami i stresem? Wtedy nie osiągniemy celów jaki zakładaliśmy. Jeśli spotkamy się z takim aspektem, należy jak najszybciej rozwiązać ten problem, może nawet zmienić swojego coacha.


Ale pamiętajmy. Dla Naszego dziecka, które zaczyna przygodę ze sportem powinna to być przede wszystkim zabawa i radość. Powinno postrzegać, że sport niejako jest oderwaniem od rzeczywistości, relaksem, a nawet pewnego rodzaju nagrodą. Sport nie będzie służył Nam do wychowania, ale będzie czynnikiem, procesem, który w dużej mierze pomoże, a przy okazji nauczy cech przydatnych w późniejszym życiu. Jak zauważył S. Wołoszyn, pedagog, „sport wychowuje dziesiątki tysięcy wspaniałych sportowców – jako zawodników i ludzi; możemy przytaczać tysiące przykładów dobrej roboty wychowawczej w sporcie i pozytywnego osobo twórczego wpływu uprawiania sportu”.


Dla każdego rodzica polecam książkę Krzysztofa Sas-Nowosielskiego „Wychowanie poprzez sport – między nadzieją a zwątpieniem”. W książce przeczytamy o wychowaniu poprzez sport i cechach, które dzięki niemu zyskamy.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć