Warszawa

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Dzieci do sportu można, a nawet trzeba zachęcać! Poznaj wskazówki przydatne dla każdego świadomego rodzica.

 

Pomóż swojemu dziecku i zachęć je do sportu!

 

Aktywność fizyczna ma nieoceniony wpływ na rozwój dziecka. Uprawianie sportu pomaga nie tylko zachować zdrową sylwetkę i postawę ciała, ale działa także na sferę emocjonalną dziecka. Uczy i kształtuje wzorce zachowań oraz przyszłe kompetencje społeczne. Jak zachęcić dziecko do ruchu? Poniżej garść inspiracji.

 

Daj przykład!

 

Według statystyk co ósme dziecko w Polsce ma nadwagę. Co to oznacza? To, że z dużym prawdopodobieństwem, w klasie Twojego dziecka co najmniej dwoje uczniów mierzy się z tym problem. Nadwaga u dziecka to przede wszystkim szereg chorób, które mogą pojawić się w przyszłości (lub już zdążyły dać o sobie znać), takich jak: astma, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Często oznacza to również wykluczenie z dziecięcej społeczności, wyśmiewanie czy złośliwe komentarze.

 

Warto podjąć wszelkie starania, by problem nie dotknął naszego dziecka, a najlepiej zacząć od … nas samych. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się poprzez obserwację dorosłych. Podpatrują i naśladują nas od najmłodszych lat. To naturalne, że jeśli rodzice spędzają czas głównie na kanapie z pilotem od telewizora w ręku, dziecko będzie powielało takie same wzorce. Jeśli natomiast rodzice często spacerują, jeżdżą rowerem, chodzą na siłownię czy basen, to maluch łatwo przejmie od nich zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu. Najmłodsze dzieci (kilkuletnie) szybko się nudzą, jest to normalna sprawa. Raczej nie będą chętne na długi spacer z rodzicami. Warto wtedy zaproponować im zabawy ruchowe - z piłką czy podskokami. Trzeba mówić dzieciom, co nam daje sport, jakie korzyści przynosi aktywność ruchowa i jaką może sprawiać frajdę. A już najlepiej im to wszystko pokazać!

 

Daj dziecku wybór

 

Dzieci lubią mieć wybór. Pozwólmy, by to one zdecydowały, w jaką aktywność chcą się zaangażować, czego spróbować. Oczywiście, my - rodzice, pokażmy im możliwości, powiedzmy, co oferuje pobliska szkółka sportowa, na jakie zajęcia można dodatkowo zapisać się w szkole, ale niech to one zdecydują. Pamiętajmy też o tym, że nasze dzieci mają prawo do innych niż nasze zainteresowań. Nasze dziecko to nie nasza mniejsza kopia. Tata od lat ćwiczy judo? Ale to nie znaczy, że syn musi lubić to samo. Nie realizujmy swoich niespełnionych marzeń kosztem dziecka. Być może chłopiec wybierze gimnastykę akrobatyczną, a dziewczynka zmagania z piłką na boisku. Najważniejszy jest sam fakt uprawiania sportu. Przekonywanie na siłę może skończyć się awersją do sportu.

 

Aktywności najlepsze dla dzieci

 

Nie masz pomysłu, jaki sport mogłoby uprawiać Twoje dziecko? Pamiętaj, że nie muszą być to od razu profesjonalne zajęcia z trenerem. Jest wiele aktywności, od których można zacząć przygodę z ruchem. Nie potrzeba do tego specjalistycznych sprzętów, ubrań i zajęć w abonamencie.

 

Rower - najlepsza forma spędzania czasu z rodziną, zwłaszcza wiosną i latem. Jazda rowerem świetnie wpływa na naszą kondycję fizyczną, ale też psychiczną. Odpręża, relaksuje, poprawia nastrój. Jazda rowerem wiosną to słońce, wiatr we włosach i piękne widoki (zwłaszcza, jeśli wybierzemy się na wycieczkę za miasto). W przypadku dzieci jazda rowerem uczy szybkiego reagowania, zachowania na ścieżce rowerowej i oswaja z prędkością.

 

Hulajnoga - niezwykle popularna wśród najmłodszych. Jazda na hulajnodze to lubiana przez dzieci forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dziecko się dotlenia, nabywa odporności i przy okazji świetnie się bawi. Na hulajnogach jeżdżą już kilkulatki. Dzieci ćwiczą równowagę, co potem ułatwia im naukę jazdy na rowerze. Ponadto dzieci jeżdżąc na hulajnodze uczą się oszacowywać odległości i kontrolować prędkość.

 

Rolki - świetny sposób na spędzanie czasu po lekcjach (i super alternatywa dla grania na komputerze czy PlayStation). Jazda na rolkach stymuluje rozwój dziecka, angażuje wiele układów do wzmożonej pracy. Uczy dziecko angażowania odpowiednich partii mięśniowych, stymuluje układ równoważny, pomaga w kształtowaniu odpowiedniej postawy ciała. Najmłodszych chętnych do rozpoczęcia zabawy na rolkach warto wyposażyć w zestaw ochraniaczy.

 

Nie wywieraj presji

 

Presja rodziców nie jest dla dziecka motywująca. Działa wręcz przeciwnie. Dzieci często łączą obowiązki szkolne, zajęcia dodatkowe i treningi po szkole. Wbrew opinii dorosłych, mają sporo na swojej dziecięcej głowie. Jeśli dojdą do tego, często wygórowane, wymagania rodziców, dziecko może czuć się przytłoczone i zdemotywowane. Jeśli rodzic zapisuje dziecko na wszystkie „modne” zajęcia sportowe, na które musi koniecznie uczęszczać, to nie tylko nie przyniesie mu to radości, ale może wywołać złe emocje. Warto jeszcze raz przypomnieć, żeby:

 

- nie realizować swoich niespełnionych pasji kosztem dzieci

- nie traktować sportu jako przykrego obowiązku (jeśli dziecko nie uczęszcza na zajęcia z radością, warto poszukać innej dyscypliny sportu)

- nie zmuszać do konkretnej aktywności, nie oczekiwać tylko „złotych medali”

 

Na koniec słowa, które każdy rodzic powinien mieć na uwadze:

 

„W sporcie dzieci przede wszystkim chodzi o to, żeby kształtować lepszych ludzi, a dopiero w dalszej kolejności sportowców” (dr Łukasz Panfil).

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć