Warszawa

Kiedy i jak często badać wzrok dziecku?

Kiedy i jak często badać wzrok dziecku?

Już od pierwszych dni życia dziecka, ważna jest ocena jego rozwoju i funkcjonowania. Jak podkreślają specjaliści, aby zachować kondycję wzroku na najwyższym poziomie, ważne są nie tylko odpowiednie nawyki, ale także jest regularne badania wzroku. Zastanawiasz się, jak często należy uczęszczać do okulisty ze swoją pociechą? Na jakie sygnały alarmowe zwrócić uwagę? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

 

Dlaczego wzrok malucha się psuje? Najczęstsze przyczyny

 

Zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku, zarówno u dzieci, jak i u niemowląt, mogą mieć różne pochodzenie. Na niektóre czynniki nie mamy wpływu. Mowa tu na przykład o predyspozycji genetycznej. O ile od nas zależy wybór partnera życiowego, o tyle obecnie nie mamy możliwości ingerowania w to, jaki materiał genetyczny zostaje przekazany potomstwu. Może się tak zdarzyć, że nawet nie jesteśmy świadomi, że w naszej rodzinie lub u naszego partnera istnieje podatność na wystąpienie wybranych wad wzroku lub chorób oczu.

 

Kolejnym czynnikiem, który w ogromnym stopniu determinuje ryzyko wad wzroku i chorób oczu, jest występowanie wcześniactwa. Dzieci urodzone przed fizjologicznym terminem są bardziej podatne na rozwój zaburzeń wzroku. Jest to związane z tym, że wcześniaki w związku z krótszym okresem życia płodowego, miały mniej czasu, aby w pełni wykształcić wszystkie fizjologiczne właściwości narządu wzroku.

 

Wśród pozostałych przyczyn zaburzeń widzenia u dziecka wymienić można również te, na które mamy wpływ. Jest to na przykład wczesna stymulacja wzroku dziecka i odpowiednio wczesne reagowanie na wszelkie sygnały niepokojące. Mianowicie, dziecko widzi już od pierwszych dni po porodzie, a rozwój funkcji wzrokowych w pierwszym roku życia jest niezwykle dynamiczny. Z tego względu ważne jest, aby je obserwować, a w razie potrzeby konsultować się ze specjalistą.

Wśród przyczyn pogarszania wzroku dziecka warto także wymienić dietę i styl życia, jaki prowadzimy wraz z naszą pociechą. Aby zapobiegać pogorszeniu wzroku, warto zadbać o prawidłowo zbilansowany i różnorodny jadłospis, przebywać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, a także unikać spędzania czasu wolnego przed telewizorem, komputerem czy telefonem.

 

Regularne badania kontrolne - jak często?

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, u wszystkich dzieci dokonuje się tzw. “bilansów”, czyli zestawu badań i testów, które mają ocenić rozwój naszej pociechy. Kontrola widzenia jest jednym z badań, jakie powinno na nich być wykonywane.

 

Badania wzroku są przeprowadzane u dzieci w wieku szkolnym regularnie, tzn. po ukończeniu 6., 13. i 16. roku życia. Warto podkreślić, że dotyczy to dzieci zdrowych, bez wad wzroku i chorób przewlekłych. Niemniej, z rozpoczęciem badań kontrolnych nie warto czekać do rozpoczęcia przez dziecko nauki szkolnej. Warto wykonać pierwsze badanie okulistyczno-optometryczne już w pierwszym roku życia, następnie w wieku 3 lat, a potem 6 lat, oczywiście o ile specjalista nie zaleci inaczej. Im wcześniej wykryte zostaną problemy z widzeniem u dziecka, tym krótsze będzie leczenie lub terapia, a dziecko szybciej będzie widziało dobrze.

Jeśli nasza pociecha już ma zdiagnozowaną wadę wzroku lub chorobę oczu, najpewniej na regularne kontrole u specjalisty musimy zgłaszać się odpowiednio częściej. O właściwą częstotliwość najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, jednakże w większości przypadków, jeśli wada bądź choroba jest już odpowiednio leczona, regularne konsultacje raz w roku bywają wystarczające. Co więcej, jeśli z powodu nieobecności lub choroby, badanie wzroku podczas bilansu nie było wykonane, warto samodzielnie umówić dziecko do odpowiedniego specjalisty.

 

Objawy problemów ze wzrokiem dziecka - co powinno nas zaniepokoić?

 

Warto także podkreślić, że dziecko należy obserwować pomiędzy bilansami szkolnymi. Jeśli zauważymy sygnały zaburzeń wzroku, niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty. Na co warto zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?

 

  • zaczerwienione, zaciśnięte, podrażnione oczy, a także źrenice różnej wielkości,
  • są szczególnie istotne u małych dzieci i niemowląt, które jeszcze nie są w stanie opowiedzieć nam o innych dolegliwościach,
  • bóle głowy, nudności, pocieranie oczu, szybkie męczenie się podczas zabaw angażujących wzrok np. kolorowania lub czytania,
  • niechęć do zabaw, w których ważne jest dobre widzenie np. czytanie, kolorowanie, malowanie,
  • mrużenie oczu podczas patrzenia w dal,
  • obracanie/pochylanie głowy lub przedmiotów podczas ich oglądania,
  • trudności z czytaniem, mylenie/gubienie liter lub cyfr,
  • problemy z koordynacją ruchową objawiające się np. wpadaniem na obiekty czy łapaniem piłki.

 

Pełną listę niepokojących objawów z podziałem na wiek dziecka znajdziesz tutaj. Zapoznaj się z nią, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę, obserwując swoje dziecko.

 

Pamiętaj o regularnym badaniu wzroku dziecka!

 

Jak podkreślają specjaliści, regularne badania wzroku to podstawa w trosce o sprawne widzenie u naszych pociech! Zaleca się, aby na regularne wizyty u okulisty uczęszczać raz w roku, a także wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak wymienione wyżej np. bóle głowy czy trudności z widzeniem.

 

Regularne wizyty kontrolne u specjalistów ochrony wzroku pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń widzenia i efektywne ich korygowanie. Jedną z najczęściej stosowanych metod korekcji wad wzroku u dzieci jest noszenie okularów. Warto tu podkreślić, że optyka okularowa poczyniła ogromne postępy. Okulary w dzisiejszych czasach mają funkcję nie tylko korygującą,, ale mogą także stanowić modny gadżet, do noszenia którego będzie łatwiej przekonać nasze dziecko.

Pamiętajmy, że dobry wzrok to nie tylko komfort, ale także większe bezpieczeństwo i właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Dziecko, które widzi słabiej, ma większe ryzyko upadku. Z kolei dziecko, które niedowidzi, nie będzie w stanie odczytać notatek z tablicy i efektywnie korzystać z lekcji.

 

Jeśli poszukujesz doświadczonego optyka, który pomoże w dobraniu szkieł korekcyjnych, zajrzyj tutaj.

 

Bibliografia:

  • Krawczyński. Wzrok niemowlęcia. Poradnik dla rodziców. Pierwsze 2 lata życia dziecka. Medycyna Praktyczna 2016.
  • Nater. Niepokojące objawy u dziecka, które mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem. Portal internetowy www.mamwzrok.pl Dostęp online 09.04.2022.
  • Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 r. poz. 1078).

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć