Warszawa

Kalkulator porodu - jak obliczyć termin porodu?

Kalkulator porodu - jak obliczyć termin porodu?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakiej chcą dowiedzieć się rodzice, po potwierdzeniu informacji o ciąży, jest przewidywany termin porodu. Jest wiele metod, które pozwalają ustalić przybliżoną datę rozwiązania ciąży. Zobacz, które z nich wykorzystuje się najczęściej i sprawdź, jaka zapewnia największą dokładność.  

 

Jak obliczyć termin porodu?

Najpopularniejsze metody

 

Czas trwania ciąży u kobiet wynosi około 9 miesięcy. Mogą pojawić się tu kilkudniowe wahania, natomiast jest to w pełni naturalne, że nie zawsze jest to dokładnie 280 dni. Tym samym mogłoby się wydawać, że aby ustalić datę porodu, wystarczy jedynie dodać 9 miesięcy do daty wykonania testu. Jednak nie da nam to wcale prawidłowego wyniku. Istnieją jednak sprawdzone metody, które zapewniają znacznie lepszy efekt. 

 

Zanim jednak dowiesz się, jakie są to metody, musisz pamiętać, że żadna z nich nie gwarantuje podania dokładnej daty. Każda jest w stanie podać przybliżony termin. Nie zmienia to jednak faktu, że w dzisiejszych czasach, precyzja ta jest naprawdę bardzo duża. 

 

Reguła Naegelego — czyli jak obliczyć termin porodu od daty ostatniej miesiączki? 

 

W ustalaniu terminu porodu najczęściej wykorzystuje się regułę Naegelego. Zakłada ona, że ciąża trwa 280 dni od ostatniej menstruacji. W regule tej jako pierwszy dzień trwania ciąży uznaje się pierwszy dzień tej ostatniej miesiączki. Stosuje się tu wzór, który pozwala to obliczyć. Natomiast znacznie wygodniej będzie skorzystać z kalkulatora porodów, o którym porozmawiamy już za chwilę.  

 

Jak obliczyć termin porodu od dnia zapłodnienia?

 

Przybliżoną datę porodu można ustalić także, biorąc pod uwagę datę zapłodnienia. Aby wyliczyć termin porodu od dnia zapłodnienia, do daty tej należy dodać 266 dni. Warto jednak wspomnieć, że jest to najmniej zalecana i precyzyjna metoda. Bardzo łatwo tu o błędne wyliczenie, ponieważ przy regularnym współżyciu nie można określić, które ze zbliżeń zaowocowało zapłodnieniem. Wątpliwości nie ma jedynie, w sytuacji, gdy do zbliżenia doszło raz. Wtedy obliczenie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia jest dobrą opcją. 

 

Badanie USG 

 

Badanie USG wykonuje się już na początku ciąży. Wtedy też można stwierdzić przybliżony wiek ciąży. Określany jest on dzięki pomiarowi pęcherzyka ciążowego oraz wielkości płodu. Na tej podstawie natomiast możliwe jest wyliczenie daty porodu. 

 

Najdokładniejszy przybliżony termin porodu można ustalić, wykonując badanie USG pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Wtedy przewidywania są najbardziej precyzyjne. 

 

Kalkulator terminu porodu — jak działa? 

 

Chcesz samodzielnie w łatwy sposób obliczyć datę porodu? Pomoże Ci w tym kalkulator terminu porodu. To bardzo proste w obsłudze narzędzie, z którego możesz skorzystać bezpłatnie przez internet. Kalkulator ten oblicza przewidywaną datę porodu na podstawie dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Oznacza to więc, że wykorzystuje on regułę Naegelego, poznaną przez Ciebie przed momentem. 

Jakie dane są Ci właściwie potrzebne, by kalkulator mógł wyliczyć termin porodu? Prócz samego dnia ostatniej menstruacji nie musisz podawać żadnych innych informacji. Narzędzie to wykorzystuje bowiem prosty wzór, w którym do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, a następnie odejmuje się 3 miesiące i dodaje rok. Skomplikowane? Dlatego też nie musisz wyliczać tego sama — kalkulator zrobi to za Ciebie. 

 

Narzędzie to przydaje się też, gdy chcesz sprawdzić termin porodu z USG. Kalkulator pozwoli Ci sprawdzić, czy przewidywane daty się ze sobą pokrywają. Jeśli tak, to prawdopodobieństwo ich dokładności jest jeszcze większe. 

 

Czy kalkulator ciąży jest dokładny?

 

Z pewnością zastanawiasz się, czy kalkulator ciąży, a także inne metody pozwolą Ci poznać dokładny zakres dat, w których możesz spodziewać się porodu. Otóż w większości przypadków, przy prawidłowych danych, margines błędu jest naprawdę niewielki. Można w ten sposób uzyskać wynik, który będzie poprawny na +/- 7 dni. Jest to więc naprawdę spora dokładność. Później natomiast, wykonując dokładniejsze badania pomiarowe, lekarz może ustalić jeszcze dokładniejszy termin. 

 

Oczywiście, jak w przypadku każdej metody, kalkulator ciąży nie zawsze zagwarantuje dokładność. Kiedy metoda ta zawodzi? Przede wszystkim, jeśli miesiączka jest nieregularna. Zmienny czas trwania cyklu sprawia, że ustalony termin może być bardzo niedokładny. Dlatego też zaleca się tę metodę jedynie kobietom, których miesiączka jest regularna. 

 

Termin porodu — co może wpłynąć na jego przesunięcie? 

 

Bardzo często zdarza się, że kobieta rodzi przed lub po terminie. Przy kilkudniowej różnicy jest to całkowicie naturalne i powszechne. Właściwie rzadko zdarza się, aby poród odbywał się idealnie w terminie. Dzieje się tak, ponieważ na wywołanie porodu wpływ ma wiele różnych czynników. Głównym są oczywiście hormony i ich poziom. Przyczyną opóźnienia lub przyspieszenia porodu może być też stres, niepokój, napięcie oraz wiele innych emocji, które licznie towarzyszą każdej mamie podczas ostatnich dni ciąży. Warto podkreślić, że jest to kwestia niezwykle indywidualna. 

 

 

Materiał sponsorowany

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć