Warszawa

#muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym

#muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na bezpłatne szkolenie #muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

 

Termin: 9–10 czerwca 2022

 

https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/muzealniaki-szkolenie-dzieci-wczesnoszkolne/

 

W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza zainicjowało kampanię społeczną #muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych. Celem akcji jest nie tylko propagowanie uczestnictwa dzieci w kulturze, ale przede wszystkim wspieranie kadr instytucji kultury, które otwierają się na najmłodszych gości. Szkolenie kierujemy do pracowników instytucji kultury: edukatorów, muzealników, bibliotekarzy, pracowników obsługi widowni. Zajęcia zaplanowane są jako wsparcie aktywności programowych skierowanych do dzieci w wieku wczesnoszkolnym przybywających do instytucji kultury zarówno w grupach, jak i indywidualnie, z opiekunami. Szkolenie to również platforma wymiany doświadczeń pracowników różnorodnych instytucji kultury z całej Polski.

 

Do udziału w szkoleniu zapraszamy pracowników: muzeów, bibliotek, domów kultury i innych instytucji kultury, które wśród swoich odbiorców mają dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także planują rozszerzenie oferty.

 

Jak wziąć udział w szkoleniu?

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz dostępny online.

Dodatkowo organizator zapewnia nocleg z 9 na 10 czerwca 2022 oraz wyżywienie. Ewentualny nocleg z 8 na 9 czerwca 2022 oraz z 10 na 11 czerwca 2022, a także koszty podróży uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

 

Pierwszeństwo mają zgłoszenia osób z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców. Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona i obejmuje 30 osób. W przypadku większej liczby zgłoszeń organizator zastrzega sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz do 10 maja 2022. Decyzja o zakwalifikowaniu na szkolenie zostanie przekazana do 12 maja.

 

Cele szkolenia

  • zdobycie specjalistycznej wiedzy z zakresu specyfiki edukacji wczesnoszkolnej oraz rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka w wieku wczesnoszkolnym,
  • wysłuchanie głosu nauczycieli, poznanie ich potrzeb,
  • zdobycie wiedzy na temat edukacji w duchu Montessori i tego jak instytucje kultury mogą korzystać z jej doświadczeń oraz metod pracy,
  • poznanie metod budowania atrakcyjnej oferty edukacyjnej,
  • uczestnictwo w wizytach studyjnych w instytucjach kultury we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska,
  • uczestnictwo w dyskusjach i wymiana doświadczeń.

Kompetencje, które zdobędą uczestnicy

  • podniesienie kwalifikacji w pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym w instytucji kultury dzięki specjalistycznej wiedzy z zakresu psychologii i pedagogiki przekazanej przez ekspertów,
  • zdobycie umiejętności przystosowywania oferty edukacyjnej w placówkach o trudnej tematyce merytorycznej do możliwości percepcyjnych dzieci w wieku 7-9 lat,
  • zdobycie umiejętności budowania oferty edukacyjnej z nastawieniem na konkretnego odbiorcę.

__________

Program

9 czerwca 2022 | Dzieci w wieku wczesnoszkolnym i edukacja kulturalna. Jak działać efektywnie?

  • Nauczanie elementarne, kształcenie zintegrowane, edukacja wczesnoszkolna. Baza wiedzy. Panel ekspercki.
  • Czy pedagogika Montessori może inspirować instytucje kultury? Prezentacja.
  • Jak skutecznie tworzyć ciekawą ofertę edukacyjną? Wymiana doświadczeń. Panel dyskusyjny.
  • Jak budować ofertę warsztatową dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Warsztaty.
  • Wizyta studyjna we wrocławskiej instytucji kultury.

 

10 czerwca 2022 | Dzieci w wieku wczesnoszkolnym w instytucjach kultury z małych miejscowości. Możliwości, działania, inspiracje.

  • Wizyty studyjne w dolnośląskich instytucjach kultury.

 

__________

Patroni medialni:

  • Fundacja Czas Dzieci
  • Fundacja Rodzic w mieście
  • Dzieciaki w Plecaki

__________

Więcej informacji o akcji #muzealniaki

https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/programy_edukacyjne/muzealniaki/

 

#muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla rodziców z dziećmi

#muzealniakizachęcają dowspólnego poznawania kultury i sztuki

#muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie

#muzealniaki tworzą modę na muzea!

 

Pytania?

muzealniaki@ossolineum.pl
www.facebook.com/muzealniaki
www.instagram.com/muzealniaki/

 

Koordynatorka akcji

Alicja Waścińska
muzealniaki@ossolineum.pl

 

 

 

 

 

 

 

__________

 

Organizator

 

 

Muzeum Pana Tadeusza

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

 

Muzeum Pana Tadeusza to część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w której zbiory Ossolineum prezentowane są na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

 

Wystawa stała muzeum składa się z trzech części. Pierwsza z nich, „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych za pomocą stu aplikacji i prezentacji multimedialnych – to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.

 

Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to opowieść  o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.

 

9 października 2021 w Muzeum Pana Tadeusza została otwarta trzecia ekspozycja stała – „Pan Tadeusz Różewicz”.

 

Wystawa o Tadeuszu Różewiczu stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli treścią i kontekstami Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”. Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej, ale po jej zakończeniu stronił od polityki. Chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości oraz wybitnym poetą. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (malarstwo) i od osób prywatnych (osobiste pamiątki, fotografie).

 

Bogaty program edukacyjny i artystyczny muzeum, a także szereg organizowanych przez placówkę wystaw czasowych i działań interdyscyplinarnych poszerzają perspektywę problemową wystaw stałych, co pozwala na podjęcie dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej. Muzeum prowadzi także działalność badawczą i inspiruje wydarzenia poświęcone społecznemu oddziaływaniu twórczości literackiej.

 

Otwarte dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, a także dzięki hojności mieszkańców Wrocławia Muzeum Pana Tadeusza przez pierwsze pięć lat działalności odwiedziło ponad 200 tysięcy osób. Od początku pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku, gdy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia części działalności do Internetu, z oferty online Muzeum Pana Tadeusza skorzystało łącznie ponad pięćset pięćdziesiąt tysięcy odbiorców.

 

W 2019 roku Muzeum Pana Tadeusza otrzymało wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć