Warszawa

Ubrania ciążowe i tekstylia dla maluchów - co kupić przed porodem?

Ubrania ciążowe i tekstylia dla maluchów - co kupić przed porodem?

Oczekiwanie na dziecko trwa 9 miesięcy, jednak większość przyszłych mam poświęca znacznie krótszy czas na przygotowanie wyprawki dla malucha. Niektóre z nich kierują się przesądami, inne przesuwają swoje plany na późniejszy czas ze względu na złe samopoczucie lub konieczność leżenia. Bez względu na to, jak przebiega ciąża i czym zajmuje się przyszła mama na co dzień, powinna znaleźć nieco czasu, by skompletować wyprawkę dla siebie i dziecka co najmniej na kilka tygodni przed porodem. Co powinno się w niej znaleźć prócz pieluch i akcesoriów dla malucha?

 

1. Odzież ciążowa i po porodzie - co jest potrzebne?

2. Ubrania ciążowe i akcesoria przydatne w szpitalu

3. Tekstylia dla noworodka

4. Na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się odzież ciążową i tekstylia dla dziecka?

 

Kompletowanie wyprawki dla niemowlęcia jest absorbujące i ekscytujące, jednak przyszła mama powinna pamiętać również o sobie. Ważne jest przygotowanie choćby odzieży na okres ciąży, gdy zwykłe damskie ubrania są mało wygodne i ciasne. Dodatkowo mamie przydają się akcesoria i tekstylia, które podpierają kręgosłup i rosnący brzuszek w czasie snu. Jakie ubrania i tekstylia powinny znaleźć się w wyprawce dla matki i noworodka?

 

Odzież ciążowa i po porodzie - co jest potrzebne?

 

Pierwszym elementem wyprawki jest odzież dla mamy. Już około 20. tygodnia ciąży brzuszek staje się na tyle duży, że noszenie zwykłej, damskiej odzieży jest niewygodne. Nawet luźne spodnie dresowe, bluzy i rozciągliwe leginsy uciskają w pasie i powodują dyskomfort. W sklepach z odzieżą ciążową warto zwrócić uwagę na spódnice ciążowe i spodnie ze specjalnym pasem na brzuch. Dzięki niemu odzież dopasowuje się do rosnącego brzuszka i poszerzających się bioder. W zimie przydatne są również kurtki ciążowe, a latem - sukienki ciążowe. Szeroki wybór ubrań ciążowych umożliwia ich dopasowanie zarówno do sylwetki bardzo szczupłych ciężarnych, jak i pań o bardziej obfitych kształtach.

 

Koszule ciążowe są kolejnym ważnym elementem wyprawki dla przyszłej mamy. Ich krój bez trudu mieści brzuszek nawet pod koniec ciąży. Koszula po porodzie umożliwia natomiast karmienie piersią w dzień i w nocy. Dodatkowo przyszła mama może zdecydować się na piżamy ciążowe, których górne części są rozpinane. Dzięki temu sprawdzają się dobrze w ciąży i po porodzie.

 

Ubrania ciążowe i akcesoria przydatne w szpitalu

 

Po porodzie większość mam wciąż ma dość spory brzuszek i nie mieści się w ubrania sprzed okresu ciąży. Dla części kobiet jest to zaskakujące, jednak do szpitala powinny zabrać ze sobą odzież, którą nosiły w ciąży. Po porodzie bluzki ciążowe bez trudu zmieszczą brzuszek i powiększone od mleka piersi bez ich uciskania i powodowania bólu. Dodatkowo przydadzą się luźne bluzki do karmienia piersią, które zastąpią koszulę nocną lub piżamę podczas dłuższego pobytu na oddziale położniczym.

 

Dla malucha do szpitala warto zabrać rożek z usztywnianym tyłem. Rożki usztywniane ułatwiają trzymanie maluszka podczas karmienia i zapewniają mu ciepło. Dzięki rożkowi mama czuje się pewniej, gdy obolała opiekuje się samodzielnie noworodkiem. Pieluchy flanelowe przydają się natomiast do owijania noworodka w celu jego ogrzania oraz do wycierania go po karmieniu lub myciu. W sklepie internetowym można zamówić je wraz z ubraniami dla ciężarnych. 

 

Tekstylia dla noworodka

 

Dla noworodka w pierwszych dniach w szpitalu i po powrocie do domu przydają się podstawowe tekstylia. Pościel do kołyski chroni malucha przed wychłodzeniem w czasie snu. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że kołderka i poduszka bez trudu mieszczą się w koszu Mojżesza, kołysce lub wózku. Pościel tego typu może zastąpić w pierwszych miesiącach komplet pościeli do niemowlęcego łóżeczka o wymiarach 120x60 cm lub 140x70 cm.

 

Do wózka dodatkowo potrzebny jest kocyk. Kocyki Minky do wózka są miękkie, ciepłe i delikatne dla wrażliwej skóry dziecka. Można używać ich podczas spacerów w ciepłe i chłodne dni. Trwała tkanina jest odporna na intensywne użytkowanie, plamy i uszkodzenia mechaniczne. Minky służy dzięki temu nawet kilkorgu dzieci.

 

Na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się odzież ciążową i tekstylia dla dziecka?

 

Moda ciążowa cały czas się zmienia. Panie mogą wybierać jeansy ciążowe i sukienki w różnych kolorach i wzorach, jednak zawsze powinny skupiać się na komforcie. W ciąży wskazane jest noszenie odzieży z naturalnych włókien, które dobrze przepuszczają powietrze i są delikatne dla wrażliwej, szybko rozciągającej się skóry brzucha i piersi. Materiał powinien być miękki, by nie uciskać ciała i chronić je przed podrażnieniami. Dzięki temu przyszła mama rzadziej będzie odczuwać dyskomfort.

 

Podczas zakupów tekstyliów dla dziecka powinno się zwrócić uwagę na te same cechy. Miękkość, delikatność i przewiewność włókien kocyka, pościeli i pieluszek flanelowych to podstawa. Ważne jest także sprawdzenie, czy materiały uzyskały certyfikaty bezpieczeństwa dla dzieci. Atesty świadczą, że materiał powstał bez użycia szkodliwych barwników i włókien, które mogą powodować problemy zdrowotne u najmłodszych użytkowników.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć