Warszawa

Rozwijanie pasji do kosmosu - najlepsze teleskopy dla dzieci

Rozwijanie pasji do kosmosu - najlepsze teleskopy dla dzieci

Interesuje nas to, co nieznane! Nie dziwne więc, że dzieci są ciekawe świata, a zwłaszcza tego, co znajduje się poza zasięgiem ich wzroku. Do zainteresowań najmłodszych często zalicza się Układ Słoneczny i cały kosmos. Dzieci zbierają różne figurki, kompletują informacje na temat nieba i marzą o wszystkich gadżetach związanych z tym tematem. To od rodziców zależy, jak bardzo rozwiną u dziecka tę pasję! Jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie astronomią — pomyśl nad profesjonalnym sprzętem, który może zaciekawić Twoją pociechę, ale również Ciebie! Wielu dorosłych przyznaje się, że po zakupie teleskopu pokochali obserwacje i chcieli doświadczyć jeszcze większych wrażeń! Od czegoś trzeba zacząć — sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu pierwszego teleskopu dla dziecka!

 

Proste obserwacje astronomiczne dla początkujących

 

Pasję do kosmosu należy rozwijać stopniowo. Nie porywaj się więc od razu z motyką na słońce! Nie chcesz przecież zrazić dziecka do sprzętu już na samym starcie? Na początku skupcie się na naszym Układzie Słonecznym. Księżyc, Mars czy Saturn są najjaśniejszymi obiektami na niebie, łatwo więc odnaleźć je przez teleskop! Wprawa w korzystaniu z teleskopu polega na regularnych obserwacjach. Nawet krótkie seanse i próby ustawiania ostrości na planety, znacznie posuną wiedzę i doświadczenie naprzód.

 

Znalezienie danego obiektu może wydawać się łatwe, ale złapanie ostrego obrazu, by zobaczyć coś więcej na powierzchni Księżyca, czy odkryć pierścienie Saturna na niebie może na początku być nie lada wyzwaniem! Większej uwagi natomiast wymagają: mgławice i gromady gwiazd, których możecie szukać, kiedy już w pełni opanujecie te wcześniej wymienione obiekty.

 

Kochani rodzice, pamiętajcie, że poznawanie właściwości lunety wymaga dużej wiedzy, skupienia i czasu. Dzieci powinny korzystać z teleskopu tylko w obecności dorosłego! Najważniejsza zasada, którą trzeba mieć zawsze z tyłu głowy — teleskopu nie można używać w dzień, bez odpowiednich zabezpieczeń! Nawet jedno, krótkie spojrzenie na Słońce może doprowadzić do ciężkich uszkodzeń wzroku. Aby uniknąć takiej sytuacji w ciągu dnia zaleca się zakładanie filtra słonecznego, który pozwala na bezpieczne śledzenie centralnej gwiazdy w Układzie Słonecznym.

 

Teleskop astronomiczny — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Wybór pierwszej lunety nie musi być trudny. Sprawdź, czym kierować się przede wszystkim i jakie parametry powinien mieć teleskop, by był on łatwy w obsłudze:

 

  • korzystanie z tego przyrządu nie może być zbyt trudne — obsługa musi być prosta, intuicyjna i komfortowa,
  • niewielkie rozmiary — w końcu Twoje dziecko może chcieć wziąć swój sprzęt na wycieczkę lub do kolegi (takie ewentualności też warto przewidzieć już na etapie zakupu),
  • obraz dobrej jakości — optymalna średnica obiektywu to 50-80 mm,
  • wybierz optykę szklaną, a nie polimerową,
  • dobierz odpowiednie okulary,
  • postaw na teleskop wykonany z solidnych materiałów, który wytrzyma ewentualne upadki,
  • teleskop soczewkowy lub zwierciadlany (reflektor) - ten pierwszy sprawdzi się nawet w mieście, gdzie niebo jest zdecydowanie bardziej oświetlone! Reflektor natomiast można zamontować na biurku, ponieważ istnieje także kompaktowy rodzaj tego przyrządu.

 

Urządzenie dopasowane do wieku dziecka

 

Najważniejsze to dopasować teleskop do wieku. Prosta obsługa, niewielki rozmiar, a także waga będą kluczowe w wyborze lunety dla dzieci. Pomyśl też o stabilnym statywie, który ułatwi dziecku ustawienie, a w efekcie da wyraźny obraz. Te zasady obowiązują w przypadku, gdy dziecko ma nie więcej niż sześć lat. W wieku od ośmiu do dziesięciu można wybrać już nieco bardziej zaawansowany sprzęt, który w niektórych przypadkach pozwala nawet na wykonywanie zdjęć!

 

Pierwsze narzędzia do obserwacji nieba dla dzieci — teleskopy czy lornetki?

 

W przypadku dziennej wycieczki w góry doskonale sprawdzi się lornetka, która umożliwi obserwację krajobrazów na Ziemi. To świetny dodatek — uzupełnienie do profesjonalnego teleskopu! Może posłużyć jako narzędzie do obserwacji tych podstawowych obiektów astronomicznych. Tutaj należy również pamiętać o tym, by lornetka była dopasowana do małych rączek - powinna być poręczna i o odpowiednim rozstawie źrenic. Klasyczne lornetki mają dziesięciokrotne przybliżenie, natomiast przy kilkunastokrotnym powiększeniu trzeba dodatkowo zakupić statyw dla ustabilizowania obrazu.

 

Prezent dla dzieci? Luneta zaskakującym pomysłem!

 

Zakup teleskopu to idealna propozycja na prezent dla malucha w celu rozwijania jego zainteresowania. Wiele dzieci kocha astronomię, a nawet jeśli nie interesują się tym tematem, to luneta skłoni ich do działania i być może obudzi w nich chęć doświadczeń, by zaobserwować obiekty astronomiczne. Jest to wyszukany i niebanalny upominek doskonały na każdą okazję!

 

Możesz uzupełnić taki podarunek o książeczkę o kosmosie lub inny dowolny poradnik dotyczący planet, Księżyca, Słońca i innych obiektów nadających się do obserwacji. Warto też zabrać dziecko do planetarium — z pewnością sprawi dziecku wiele frajdy!

 

Odwiedź sklep Diverti.pl i wybierz idealny teleskop dla dziecka!

 

Początki obserwacji kosmosu decydują o tym, czy dziecko poczuje chęć dalszej nauki astronomii poprzez praktykę. Znaczący wpływ ma w tym wypadku wybór odpowiedniego urządzenia. W ofercie Diverti.pl znajdziesz teleskopy i lunety dedykowane właśnie dzieciom. Mamy do wyboru teleskopy w różnym przedziale cenowym, od 150 zł do 1150 zł — w zależności od wymagań i potrzeb. Jeśli masz jakieś pytania bądź wątpliwości i potrzebujesz pomocy w wyborze, odezwij się do nas, nasi specjaliści doradzą Ci, co najlepiej zakupić.

 

teleskopy dla dzieci

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć