Warszawa

Co to jest modeling?

Co to jest modeling?

Zastanawiasz się, co to jest modeling? Spieszymy z odpowiedziami na najbardziej palące pytania, zachęcając do kontaktu, jeżeli zamierzasz otworzyć się na nowe, ciekawe wyzwania zawodowe albo szukasz odpowiednich osób w katalogu modelek i modeli.

 

Co to jest modeling?

 

Modeling to powszechnie stosowana nazwa aktywności, zawodu wykonywanego przez modelki, ale i modeli. Stwierdzenie „chcę pracować w modelingu” może być jednak rozumiane dwojako, co wynika z rozróżnienia modelingu, które przedstawiamy poniżej.

 

Rodzaje modelingu

 

Zasadniczo są dwa rodzaje modelingu – wybiegowy oraz fotomodeling. Pierwszy polega na umiejętnym prezentowaniu ubrań (dodatków, bielizny itp.) w trakcie pokazów mody. Fotomodeling, zgodnie z nazwą, obejmuje zaś pozowanie w trakcie profesjonalnych sesji zdjęciowych. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć obie aktywności w trakcie kariery. Nie jest to jednak regułą, ponieważ wymagania względem wzrostu czy sylwetek modelek wybiegowych są dużo bardziej precyzyjne niż w przypadku fotomodelek. Właśnie w obiektywach fotografów jest więcej przestrzeni na różnorodną urodę. Zwłaszcza że o ile na wybiegu zawsze chodzi o promocję kreacji konkretnych projektantów i marek, o tyle fotomodeling ma różne cele – od reklamowych, po artystyczne.

 

Współczesne modelki i fotomodelki

 

Skoro zastanawiasz się, co to jest modeling, zainteresuje Cię również, kim są współczesne modelki.

 

Stereotyp o dziewczynach mających do zaoferowania niewiele więcej ponad „ładną buzię” jest wciąż silny, ale na szczęście istnieją niezliczone przykłady, że modelki wyróżniają się czymś więcej niż tylko nieprzeciętną i urzekającą urodą.

 

We współczesnym modelingu stawia się m.in. na:

 

  • znajomość języków obcych,
  • kopetencje interpersonalne,
  • umiejętność budowania własnej marki,
  • przedsiębiorczość i zaradność,
  • silną osobowość,
  • wszechstronną wiedzę, zainteresowania,
  • chęć rozwoju, pracowitość i ambicję.

 

Gdyby dokładnie przeanalizować kariery i sukcesy supermodelek lat 80. i 90. czy niezwykłe zasięgi współczesnych gwiazd wybiegów i okładek (a może w dużej mierze mediów społecznościowych?), spotkamy kobiety o najróżniejszej urodzie – rozmaitym wzroście, wymiarach, kolorze włosów czy stylu ubierania się i komunikacji. Zauważymy jednak, że łączy je ambicja, pracowitość i niezłomność w dążeniu do celu.

 

Niezależnie od początków i korzeni poszczególnych gwiazd modelingu w ostatecznym rozrachunku zawsze można powiedzieć o długiej, wymagającej drodze, której przejście jest niemożliwe wyłącznie dzięki wspomnianej, przysłowiowej „ładnej buzi”. Warto podkreślić, że za sukcesami współczesnych modelek w dużej mierze stoją ich „zaplecza” obejmujące zaufany management i sztab osób zaangażowanych w budowanie wizerunku. Dlatego już przy stawianiu pierwszych kroków istotna jest umiejętność kreowania własnego wizerunku w mediach społecznościowych, świadomy dobór zleceń czy współpraca z kompetentną agencją modelingową.

 

Sukces w modelingu

Jak zdefiniować sukces w modelingu? To jasne, że nie każda początkująca modelka osiągnie w końcu poziom rozpoznawalności czy zarobków Kendall Jenner, czy – przekładając na polskie warunki – Anji Rubik.

 

Nie zmienia to faktu, że modeling może być świetną przygodą, która wiąże się z satysfakcjonującymi dochodami w czasie szkolnej lub akademickiej nauki. Poza tym nawet epizodyczne współprace w branży modowej otwierają wiele ciekawych znajomości, dostarczają kontaktów, o które trudno „z zewnątrz”.

 

Jak rozpocząć przygodę z modelingiem?

 

Oto garść praktycznych porad, które mamy dla początkujących modelek i modeli.

 

  1. Zorganizuj sesję zdjęciową w profesjonalnych warunkach. Dobrym pomysłem jest znalezienie początkujących fotografów, którzy budują portfolio i są skłonni do współpracy dla osiągnięcia obopólnych korzyści.
  2. Ćwicz podstawy aktorstwa (np. kontrolę nad mimiką), dbaj o dobrą kondycję fizyczną i stan zdrowia. Modeling wymaga naprawdę doskonałej formy i jest bardzo wymagający dla ciała.
  3. Zdobywaj przydatne kompetencje – ucz się języków obcych (przede wszystkim angielskiego), rozwijaj zdolności interpersonalne, poszerzaj horyzonty w różnych dziedzinach.
  4. Bądź na bieżąco z branżą modelingową w Polsce i na świecie – czytaj magazyny, zaglądaj na portale, słuchaj podcastów, obserwuj najbardziej wartościowe profile w mediach społecznościowych.
  5. Zdobywaj kontakty do ciekawych osób związanych z modelingiem – chociażby w Twojej najbliższej okolicy. Możecie wspierać się, aby osiągać wspólne sukcesy o coraz większym znaczeniu.
  6. Konsekwentnie buduj portfolio – gromadź zdjęcia, szukaj znajomości, śledź oferty zleceń czy dyskusje na branżowych grupach w mediach społecznościowych, gdzie możesz pokazać się światu.
  7. Nawiąż współpracę z agencją modelingową – zgłoś swoją kandydaturę i powalcz w castingu, aby mieć dobre zaplecze i podstawy do dalszego rozwoju kariery.

 

Co do ostatniego punktu – polecamy modelki i modeli reprezentowanych przez Agencję Infernal. Bazę kontaktów i niezbędne informacje kontaktowe znajdziesz na stronie: https://www.agencjainfernal.pl/

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć