Warszawa

Domowy zielony ogródek - zrób to sam

Domowy zielony ogródek - zrób to sam

Wiosna to większy apetyt na zielone. Sprawdźmy, co można wyhodować na balkonie i parapecie. Oto siedem polecanych przez nas roślin. Zaangażuj do tego „zielonego projektu” dzieci, które będą miały przy tym niezłą lekcję przyrody. Plony z własnej grządki to duża satysfakcja i pewność, że jemy naturalnie i zdrowo. To także piękna ozdoba naszych parapetów czy balkonów. Pielęgnujmy, podlewajmy i jedzmy na zdrowie.

 

Rzeżucha nie tylko od święta

 

Rzeżucha zwana jest bombą witaminową, ze względu na dużą zawartość witaminy C i B, a także żelaza, wapnia i kwasu foliowego. Najczęściej kojarzy nam się z Wielkanocą, dlatego sadzona jest głównie w okresie Świąt. Jest łatwa w uprawie, szybko kiełkuje i właściwie po kilku dniach od zasadzenia można ją już zbierać. Żeby ją wyhodować wystarczy kupić nasiona rzeżuchy, mieć talerz lub płytką miskę, watę albo papier kuchenny, trochę wody i światła. W naczyniu układamy watę, nawilżamy ją zimną wodą i równomiernie układamy nasiona. Odstawiamy w nasłonecznione miejsce (temperatura powinna oscylować w granicach 18-22 st. C. Przynajmniej raz dziennie należy ją podlać, a po siedmiu dniach można ją ściąć i dodać do twarożku czy ulubionej pasty kanapkowej. Pycha!

 

Szczypiorek niezastąpiony w kuchni

 

Czy ktoś wyobraża sobie jajecznicę bez szczypiorku? Jego liście dodawane są też do sałatek czy surówek. Jak wyhodować go w domowym mini-ogródku? Jeśli chodzi o podłoże, to w uprawie doniczkowej możemy wykorzystać uniwersalną ziemię dla roślin wymieszaną z piaskiem (1/4 piasku). Nasiona szczypiorku wysiewa się od marca do kwietnia lub od lipca do sierpnia. Powinien być regularnie podlewany, ale trzeba uważać, żeby go nie przelać. Szczypiorek należy ścinać 3-5 cm od podłoża.

 

Mięta królową ziół

 

Nie bez powodu nazywana jest królową ziół letnich. Dorzucona do lemoniady, soku czy zwykłej wody dodaje im świeżości i niezwykłego posmaku. Mięta bardzo szybko się rozrasta, a jej hodowla nie wymaga większych starań. Warto pamiętać, aby sadzić ją z innymi „silnymi” ziołami, takimi jak melisa czy szałwia, a unikać połączeń, np. mięta-bazylia, mięta-majeranek (mięta zagłusza zbyt słabą konkurencję). Jeśli marzy ci się mięta w domowym ogródku, to możesz użyć nasion lub kupić gotową sadzonkę i przesadzić do innej doniczki z dziurkami na dnie.

Na spodzie należy położyć warstwę drenażową, a dopiero potem podłoże. Mięta lubi światło słoneczne, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Wymaga dość obfitego podlewania, ale najlepiej każdorazowo przed podlaniem sprawdzać ziemię palcem. Rozrośnięta zielona mięta będzie pięknie wyglądała na twoim balkonie w białej skrzynce balonowej.

 

 Poznaj moc tymianku

 

Mała krzewinka o wielkiej mocy! Mięsom, rybom czy warzywom potrafi nadać pikantnego posmaku. Ma także działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Napary z tymianku łagodzą dolegliwości trawienne czy skórne. Wysiewa się go na przełomie kwietnia i maja. Porost z nasion zajmuje jednak sporo czasu, można więc śmiało skorzystać z gotowych sadzonek. Tymianek lubi sąsiedztwo bazylii, oregano czy rozmarynu. Można ciekawie skomponować je razem w podłużnej skrzynce balkonowej.

 

Nie zapomnij o bazylii

 

Bazylia jest najczęściej używaną w kuchni przyprawą. Jej wyjątkowy aromat wynika z wysokiej zawartości olejków eterycznych. Bazylię można rozmnażać z nasion lub sadzonek. Nasiona wysiewać należy w maju, używać do tego wilgotnej ziemi zawierającej 1/3 piasku. W doniczkach konieczna jest warstwa drenażowa. Bazylia potrzebuje ciepłego miejsca i dużo słońca. Przyda jej się też osłona przed deszczem i wiatrem. Im więcej światła, tym silniejszy będzie aromat liści. Bazylia nie lubi rosnąć przy ziołach takich jak, np. majeranek, tymianek, szałwia, ale odnajdzie się w towarzystwie pomidorów.

 

Eteryczne oregano

 

To jedna z najważniejszych przypraw kuchni włoskiej. Dodaje się ją do pizzy, ryb, mięs, duszonych warzyw. Oregano wymaga nasłonecznionego miejsca, osłonięcia od wiatru, a do jego doniczkowej uprawy wystarczy podłoże uniwersalne. Nasiona wysiewamy w kwietniu, a w czasie kiełkowania trzeba mu zapewnić stale wilgotne podłoże. Ziele oregano można ściąć i ususzyć w ciepłym i przewiewnym miejscu (do 35 st. C.). Przechowujemy je potem w ciemnym, przepuszczającym powietrze miejscu.

 

Herbatka z melisy

 

Melisa lekarska to roślina znana ze swoich uspokajających właściwości. Jest jednym z głównych składników herbatek i preparatów na uspokojenie. Jak zacząć przygodę z jej uprawą? Można kupić nasiona lub gotową do przesadzenia sadzonkę. Warto wiedzieć, że melisa potrzebuje głębokich pojemników (ok. 20 cm głębokości). Najlepiej będzie się czuła na słonecznych parapetach. Lubi wilgoć, więc dobrze jest ją codziennie podlewać. Żeby uniknąć przelania melisy, na dno doniczki można położyć warstwę żwirku. Melisa nazywana jest eliksirem życia - pozwala ukoić nerwy, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć