Warszawa

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Sposoby dla rodziców

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Sposoby dla rodziców

Pierwsze słowo malucha to wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny. Jak wspomagać rozwój mowy u dzieci oraz kiedy spodziewać się, że nasze dziecko powie świadomie "mama" lub "tata"?

 

 

Kiedy dziecko wypowiada pierwsze słowa?

 

Pierwsze świadomie wypowiedziane słowo z ust malucha zazwyczaj pada około pierwszego roku życia. Logopedzi dziecięcy zaznaczają jednak, że granice są tutaj dość płynne - niektóre dzieci zaczną się rozwijać na tym polu wcześniej (nawet w okolicy 9-10 miesiąca), inne odrobinę później (13-14 miesiąc). Często wcześniej zaczynają komunikować się za pomocą słów (zasłyszanych lub własnych) dzieci, które z kolei na polu motorycznym są mniej rozwinięte i na odwrót - jeśli dziecko jest bardzo energiczne i szybko opanowuje kolejne etapy rozwoju fizycznego, może rozwój mowy "zostawić na później".

 

To, co powinno wzbudzić nasz niepokój to brak chęci komunikacji ze strony rocznego dziecka - zarówno za pomocą dźwięków, jak i gestów; brak odwracania się w kierunku źródła dźwięku czy brak zainteresowania książeczkami, zabawkami, interakcją z rodzicami.

 

Więcej o etapach rozwoju mowy u dziecka przeczytasz na stronie: https://www.vitapku.pl/psychologia/kiedy-dziecko-zaczyna-mowic

 

Sposoby na wspomaganie rozwoju mowy u dziecka

 

Istnieje wiele sposobów polecanych przez logopedów, których stosowanie znacznie przekłada się na osiągnięcia dziecka w zakresie mowy. Po pierwsze, bardzo ważne jest mówienie do malucha i to od najwcześniejszych dni jego życia. Istotne jest, aby dziecko miało okazję nie tylko słuchać rozmów między dorosłymi, ale także być odbiorcą komunikatów nawet, jeśli jeszcze nie potrafi być pełnoprawnym partnerem i odpowiedzieć słowami.

 

Kolejną kwestią jest słuchanie dziecka - również od najwcześniejszych etapów rozwoju mowy. Gdy maluch jest w stanie już się komunikować budując proste zdania, warto wchodzić z nim w dłuższe interakcje, dopytując o poszczególne fragmenty opowiadanych przez niego zdarzeń, zachęcając go do nazywania przedmiotów i osób wokół. Tutaj ważna uwaga - specjaliści podkreślają, aby nie stosować nakazów w stylu "powtórz", "powiedz", tylko raczej zadawać pytania w rodzaju "czy wiesz, co to jest?" albo "masz ochotę pobawić się piłką czy klockami"?

 

Niebywale istotne jest zwracanie się do dziecka normalnym tonem i stosując poprawną wymowę, bez zdrobnień. W ten sposób będzie miało okazję osłuchać się z prawidłowym brzmieniem języka. Tutaj pomocne będzie nie tylko opisywanie zwykłych czynności dnia codziennego np. "Teraz wychodzimy na spacer i dlatego ubieramy buty. Idziemy do sklepu, gdzie kupimy warzywa na obiad", ale także czytanie książek dostosowanych do wieku dziecka.

 

Dzieci ucząc się mówienia popełniają wiele błędów językowych przypominając nam, dorosłym, jak bardzo skomplikowana jest mowa i jak bardzo nielogiczny bywa język. Nigdy jednak nie poprawiajmy naszych dzieci mówiąc "nie mówi się kolowaty tylko kolorowy", a raczej stosując prawidłową formę wyrazu w komunikacie zwrotnym, czyli: "Widzę, że narysowałeś kolorową żyrafę".

 

Na koniec godnym uwagi sposobem wspierania rozwoju mowy dziecka są ćwiczenia oddechowe i wszelka "gimnastyka buzi i języka". Robienie śmiesznych min, wystawianie języka, nadmuchiwanie policzków, wstrzymywanie oddechu i zdmuchiwanie niewidocznych świeczek, próba zwijania język w rurkę etc. to doskonały sposób na rozruszanie ust i języka. Co więcej, jest to również rewelacyjny sposób na budowanie relacji z maluchem i okazja do wspólnego śmiechu.

 

Uczymy się razem

 

Nauka mowy u małych dzieci jest procesem trwającym wiele lat - towarzyszenie maluchom w tej podróży to fascynujący czas. Pamiętajmy, że od nas, rodziców, bardzo wiele zależy w tym zakresie, jednak nie jesteśmy w stanie przyspieszyć naturalnego rozwoju dziecka. Jeśli napotykamy trudności lub mamy wątpliwości, czy wszystko jest w porządku ze zdobywaniem kolejnych osiągnięć przez malucha, skontaktujmy się ze specjalistą.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć