Warszawa

Jak prawidłowo dezynfekować rany oraz jak przyspieszyć ich proces gojenia?

Jak prawidłowo dezynfekować rany oraz jak przyspieszyć ich proces gojenia?

Drobne zranienia, skaleczenia zdarzają się bardzo często. Niekiedy mogą wymagać interwencji lekarskiej, np. jeśli są rozległe i głębokie konieczne może być założenie szwów. Jednak w większości przypadków rany, które powstają w wyniku wykonywania codziennych czynności, nie są groźne i wystarczy samodzielne ich zaopatrzenie w warunkach domowych. Jak zrobić to prawidłowo? Jakich środków użyć w tym celu i czy istnieją skuteczne preparaty przyspieszające gojenie się ran?

 

Rodzaje ran

 

W zależności od tego, w jaki sposób powstają, można wyróżnić kilka rodzajów ran. Do częściej występujących należą

 

  • cięte —  np .rana po przecięciu nożem,
  • kłute —  powstają np. w wyniku zranienia igłą bądź gwoździem,
  • szarpane —  np. rana po ugryzieniu psa,
  • tłuczone —  np. rana w wyniku uderzenia młotkiem 
  • otarcia i zadrapania — występują bardzo często, są to rany powierzchowne, jedynie zewnętrznej warstwy skóry, powstają np. jako skutek otarcia o szorstkie podłoże.

 

Dodatkowo rany można sklasyfikować również na rany powierzchowne (ich głębokość nie wykracza poza warstwę tkanki podskórnej), a także rany głębokie (swój zasięg mają poza warstwę tkanki podskórnej).

 

 

Pierwsza pomoc na rany

 

W przypadku ran niezwykle ważne jest jak najszybsze ich oczyszczenie i ich zaopatrzenie. Warto na samym początku ocenić, czy rana wymaga interwencji lekarza, czy raczej nie jest zbyt poważna i można się nią zająć w warunkach domowych. Jeśli mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, czyli mało poważną raną, należy przejść do jej oczyszczenia. Najlepiej zrobić to używając w tym celu zwykłej wody lub też soli fizjologicznej i obficie opłukać ranę. Jest to niezwykle ważny krok, którego nie należy pomijać. Kolejno ranę trzeba zdezynfekować, w tym celu można zastosować różne preparaty dostępne powszechnie w aptekach. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie te na bazie oktenidyny, substancji, która działa bakteriobójczo. Dobrze znanym i od lat stosowanym środkiem dezynfekującym jest woda utleniona. Dostępna obecnie nie tylko w postaci płynnej, ale również w formie żelu. Jeśli te dwa najważniejsze etapy, czyli oczyszczanie i dezynfekcję mamy już za sobą, można dodatkowo zastosować żel na rany, który przyspieszy proces ich gojenia. Dostępne na rynku żele hydrokoloidowe nie tylko wspierają i przyspieszają gojenie się ran, ale także łagodzą odczuwanie bólu, chronią przed wystąpieniem infekcji, a także ryzykiem powstania blizn. Maść na otarcia może zawierać w składzie również leki z grupy antybiotyków. Dzięki ich zastosowaniu znacznie zmniejszamy ryzyko powikłań związane z nadkażeniem bakteryjnym rany.

 

Wśród środków wspomagających leczenie ran należy również wspomnieć o specjalistycznych opatrunkach. Wyróżniamy m.in. opatrunki hydrożelowe, dedykowane na rany z dużą ilością sączącej się wydzieliny (np. oparzenia, owrzodzenia). Inne dostępne rodzaje plastrów na rany to opatrunki hydrokoloidowe, które zapewniają optymalną wilgotność rany, dzięki czemu szybciej się ona goi i zmniejsza się ryzyko powstawania nieestetycznych blizn.

 

Co jeszcze może się przydać w przypadku ran?

 

W zależności od tego, z jaką raną mamy do czynienia, można zastosować również inne preparaty dostępne w aptekach. I tak w przypadku ran odleżynowych, oparzeniowych sprawdzi się żel na rany ze srebrem. Maść na rany z wyciągiem z arniki sprawdzi się natomiast w przypadku siniaków i obrzęków, przyspieszając ich gojenie. Na sączące rany warto zastosować dermatol, który działa ściągająco, przeciwzapalnie, a także osuszająco. 

 

W apteczce warto mieć również gaziki nasączone etanolem, które są wygodne w przypadku podróży. 

 

Oprócz ran, które kojarzą nam się zwykle z wystąpieniem jakiegoś urazu, mogą przytrafić nam się rany, mniej oczywiste, którym nie zawsze poświęcamy wiele uwagi. Należą do nich m.in. rany na dłoniach powstałe w wyniku zimna lub popękane pięty. W tym przypadku sprawdzą się silnie nawilżające i regenerujące kremy, np. zawierające w składzie mocznik, a także naturalne oleje.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć