Warszawa

Muzeum dla najmłodszych - bezpłatne zajęcia dla szkół

Muzeum dla najmłodszych - bezpłatne zajęcia dla szkół

Myślisz, że nietradycyjne metody przekazywania dzieciom wiedzy zwiększają efektywność nauki, a kontakt najmłodszych ze sztuką kształtuje wysoką wrażliwości? A jakby połączyć te dwie teorie i zabrać dzieciaki na ciekawe lekcje muzealne z ekspertami MNK? Dzięki współpracy z Patronem działań edukacyjnych MNK – PZU, udział w zajęciach dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i średnich „Akademia Sztuki PZU” jest bezpłatny.

 

Program zajęć

 

W programie zajęć „Akademii Sztuki PZU”, odbywających się w wybranych, należących do MNK oddziałach, znajdują się lekcje stacjonarne i online, spacery edukacyjne oraz gry muzealne o intrygujących tytułach „Tajniki muzealnego flirtu” czy „Z duchami afera w domu Mehoffera”. W ofercie lekcji znajdziemy przeróżne tematy – historia ubioru czy mierzenia czasu, wielkie cywilizacje basenu Morza Śródziemnego, krakowskie legendy, emocje w sztuce współczesnej, harnasie, portrety, obyczaje w Młodej Polsce czy sztuka średniowieczna. Będzie to idealne uzupełnienie podstawy programowej z języka polskiego, historii czy plastyki, jak i forma rekreacji dla dzieci oraz opiekunów. Na stronie Muzeum Narodowego dostępna jest cała oferta zajęć trwających do 30 kwietnia oraz szczegóły rezerwacji: https://mnk.pl/artykul/akademia-sztuki-pzu-bezplatne-zajecia-dla-szkol.

 

Działalność edukacyjna w MNK

 

Muzeum Narodowe w Krakowie wychodzi z bogatą ofertą edukacyjną nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również nauczycieli, seniorów oraz osób zainteresowanych sztuką od podszewki. Tylko w 2021 roku Dział Edukacji MNK zorganizował 80 warsztatów dla dzieci, w których wzięło udział 800 osób. Podjęto działania, mające na celu przystosowanie muzeum do potrzeb osób w spektrum autyzmu – odbyło się 13 merytorycznych webinarów i wprowadzono „ciche godziny zwiedzania” wraz z przestrzeniami wyciszenia. Oprowadzania dla publiczności zgromadziły prawie cztery tysiące osób, a oprócz tradycyjnych form edukacji muzealnej przygotowano również eksperymentalne wystawy.

 

Co trzeba wiedzieć o Muzeum?

 

Współczesne placówki kulturalne, w tym Muzeum Narodowe w Krakowie, udowadniają, że są otwarte dla wszystkich i zaprzeczają stereotypowemu wizerunkowi. MNK powstało w 1879 roku i sprawuje opiekę nad ponad 900 tysiącami eksponatów, zgromadzonymi w dwunastu oddziałach. Dziś łączy nie tylko długą tradycję, renomę i bogactwo zbiorów, ale również innowacyjne rozwiązania i różnorodne podejście do sztuki.

 

Wachlarz zbiorów największego krakowskiego muzeum obejmuje sztukę starożytną, eksponaty historyczne skolekcjonowane przez polską szlachtę, sztukę użytkową, współczesną twórczość, pamiątki po uznanych krakowskich artystach i najsłynniejsze polskie oraz zagraniczne dzieła sztuki. Warto śledzić również odsłaniane regularnie wystawy czasowe oraz liczne wydarzenia okolicznościowe, które dostarczają niecodziennych wrażeń.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć