Warszawa

Jak pies wpływa na rozwój dziecka?

Jak pies wpływa na rozwój dziecka?

Jako rodzice zastanawiamy się, czy nasze dzieci powinny wychowywać się wraz z psem. Wiąże się to zwłaszcza z dużą odpowiedzialnością, nowymi obowiązkami oraz z dodatkowymi wydatkami w domowym budżecie. Jednak lista zalet wspólnego wychowania dziecka i psa przewyższa występujące wady. Dowiedz się, w jaki sposób dziecko może nauczyć się odpowiedzialności oraz jak pies wpływa na rozwój empatii.

 

Dziecko a odpowiedzialne obowiązki

 

Zwierzęta przede wszystkim pozytywnie wpływają na rozwijanie w dziecku odpowiedzialności. Warto od razu nakreślić, czym dokładnie powinno się zająć oraz wyjaśnić, jakie potrzeby ma również pies – pupil musi się regularnie odżywiać, załatwiać swoje potrzeby, wychodzić na spacery, a także mieć czas na odpoczynek i regenerację. Jak więc powinny wyglądać obowiązki pełnione przez nasze dziecko? Dużo zależy tutaj od wieku, jednak już najmłodsi mogą rozwijać się poprzez asystowanie rodzicowi np. przy podawaniu karmy, przy trzymaniu smyczy na spacerach, ale również podczas pielęgnacji. Dziecko może próbować delikatnie rozczesywać psią sierść (pod warunkiem, że pies nie wykazuje agresji podczas tej czynności) i pomagać przy kąpieli, podając rodzicu zwierzęce kosmetyki pielęgnacyjne, lub polewając czworonoga łagodnym strumieniem wody. Dzięki temu maluch poczuje się ważny, ponieważ bierze czynny udział w wychowywaniu psa i odgrywa nową rolą – właściciela zwierzęcia. Starsze dzieci mogą natomiast samodzielnie karmić i wyprowadzać pupila oraz dbać o czystość w domu.

 

W wątku odpowiedzialności warto wspomnieć o tym, że rodzice przede wszystkim powinni wytłumaczyć dziecku, że pies nie jest zabawką i również odczuwa ból. Najmłodsi w roli właścicieli zwierzęcia powinni więc przekładać potrzeby psa ponad swoje własne, zwłaszcza w sytuacji wspólnych harców. Jeżeli pies nie ma ochoty na zabawę, to należy dać mu chwilę wytchnienia, a nie zamęczać go np. rzucaniem piłki.

 

Poznanie wartości pieniądza

 

Mali właściciele często są na tyle zaangażowani w wychowanie psa, że wręcz sami chcą zasypywać pupila nowymi zabawkami. Dlatego już od najmłodszych lat warto nauczyć nasze dziecko wartości pieniądza. Jeżeli otrzymuje kieszonkowe od nas lub od rodziny, to część pieniędzy może dołożyć do domowego budżetu. Wytłumaczmy mu, że z posiadaniem psa wiążą się również wydatki: trzeba kupić karmę, kosmetyki i akcesoria, zabawki, regularnie chodzić na wizyty do weterynarza czy do psiego fryzjera.

 

Zwierzę a rozwój empatii u dzieci

 

Badania naukowe wskazują, że rodzimy się posiadając już empatię, jednak nasze zdolności zaczynają dojrzewać około piątego roku życia, czyli w wieku przedszkolnym. Na kształtowanie empatii i wrażliwości u dzieci wpływają przede wszystkim relacje rodzinne, relacje z nauczycielami i z rówieśnikami. Maluch naśladuje zachowanie dorosłych, dlatego też do nas należy nauczenie go miłości, opiekuńczości i szacunku do innych ludzi oraz do zwierząt. Jeżeli dziecko będzie traktować psa jak swojego przyjaciela i będzie o niego dbać, wówczas zwierzę odwdzięczy się poprzez przywiązanie, wspólne zabawy, łaszenie się czy radosne merdanie ogonem.

 

Posiadanie psa rozwinie empatię u naszego dziecka, pod warunkiem, że będzie ono aktywnie uczestniczyć w jego wychowaniu, czyli będzie wykonywać ważne obowiązki. Tutaj również kluczowe jest to, o czym wspomnieliśmy wyżej – wyjaśnienie dziecku, że zwierzę nie jest zabawką a żywym stworzeniem. Maluch musi wiedzieć, że powinien traktować psa z szacunkiem oraz z delikatnością. Wspólna zabawa nie może być oparta na droczeniu się z pupilem i wyrywaniu mu piłki, ponieważ może doprowadzić to do niekontrolowanych ruchów – pies zaczyna warczeć i szczekać, ponieważ jest rozdrażniony.

 

Pies a socjalizacja i odprężenie

 

Posiadanie psa może stanowić dla najmłodszych element socjalizacji. Jeżeli zauważyliśmy, że nasze dziecko nie odnajduje się podczas zabaw z innymi, jest wycofane, niechętnie nawiązuje nowe znajomości czy cierpi na fobie społeczne, to pies może pomóc mu w rozwinięciu zdolności interpersonalnych. Dziecko będzie czuć się pewniej i bezpieczniej, jeżeli będzie mieć obok siebie psa. Może również zaczynać rozmowy z innymi na tematy zwierzęce, dzielić się swoimi spostrzeżeniami i uczuciami. Często rozmawia również z samym zwierzęciem, ponieważ traktuje go jak przyjaciela.

 

Naukowcy potwierdzają, że w domach, w których jest pies, mieszkańcy są bardziej odprężeni i szczęśliwi. Wpływa na to uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki nim obniża się także ciśnienie tętnicze krwi. Głaskanie psa może natomiast pomóc dziecku w zmniejszeniu towarzyszącego stresu i napięcia nerwowego, a także złagodzić jego lęki.

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć