Warszawa

Jak reagować na złość dziecka?

Jak reagować na złość dziecka?

Wychowanie dziecka nigdy nie jest oczywiste. Często mogą zdarzyć się sytuacje, w których najzwyczajniej w świecie nie będziesz mieć pojęcia, w jaki sposób prawidłowo zareagować. Niestety zdobywanie umiejętności wychowawczych często przychodzi wraz z coraz dłuższym stażem i praktyką rodzicielska. 

 

Czasem zdarza się jednak tak, że krzyk dziecka zaczyna być jedynym używanym komunikatem, a żadna próba porozumienia się nie jest możliwa. To może być sygnał o konieczności spotkania się ze specjalistą, który być może wdroży terapię rodzinną umożliwiająca wprowadzenie działań mających na celu poprawę relacji rodzinnych i wypracowanie schematu zachowań. 

 

  • Co robić, kiedy dziecko przeżywa złość - napady złości
  • Złość piękności szkodzi - jak opanować złość dziecka 
  • Złość dziecka - jakie zachowanie zwykle rodziców najbardziej niepokoi
  • Psychoterapia dziecięca - kiedy jest na prawdę potrzebna 

 

Co robić, kiedy dziecko przeżywa złość - napady złości

 

Złość to naturalna emocja, często tłumiona głęboko w środku. To właśnie dlatego, kiedy zdecydujemy się na jej uwidocznienie jest tak gwałtowana i agresywna. Jako osoba dorosła z pewnością w większości przypadków potrafisz pohamować swój gniew i nie okazywać go za każdym razem, gdy czujesz się źle. Mały człowiek nie opanował jeszcze tej umiejętności i w postaci wybuchów złości komunikuje swoje aktualne potrzeby lub wyraża lęk.

 

Dziecko czuje każdą, nawet najmniejszą emocję, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu poczucia silnego bezpieczeństwa i spokoju. Jeżeli ktoś narusza jego granice, nie może zaspokoić własnych potrzeb lub coś mu się nie udaje, najczęściej wyrzuca to z siebie w postaci wybuchu złości. Rolą rodzica jest wspierać dziecko i pomóc mu nie tylko opanować gniew, ale także znaleźć jego przyczynę.

 

Czasem może być to dla nas całkiem prozaiczna rzecz jak złamana kredka, uwierająca metka wewnątrz ubranej koszulki, czy odczuwany głód. Zdarza się, że opiekunowie nieumiejętnie podchodzą do tematu i zamiast stonować sytuacje pozytywnymi gestami i przyjemnym tonem głosu, karcą dziecko lub również na nie krzyczą. Takie działanie może jedynie spotęgować zachowanie dziecka wprowadzając sytuację w błędne koło.

 

Budując relację z maluchem musisz mieć na uwadze, że jest to również człowiek, taki sam jak ty i mimo różnicy wieku odczuwanie emocji i realizowanie potrzeb jest równie ważne. Kiedy, ktoś próbuje uspokoić cię krzykiem lub szarpaniem za rękę, z pewnością twoja złość i niezadowolenie zostanie spotęgowane. W relacji rodzic-dziecko jest dokładnie tak samo.

 

Złość piękności szkodzi - jak opanować złość dziecka 

 

Zanim waszą sytuacją zajmie się psycholog dziecięcy sprawdź dokładnie co powoduje drażliwość dziecka i spróbuj z nim to samodzielnie przepracować. Dopiero rozwijający się mózg nie potrafi przetworzyć wszystkich informacji, które próbujesz powiedzieć dziecku. Staraj się załagodzić sytuację używając prostych komunikatów. Dobrym rozwiązaniem jest zniżenie się do poziomu dziecka lub kucniecie obok niego. Taki zabieg pozwoli mu patrzeć ci prosto w oczy bez konieczności zadzierania głowy. Pomóż dziecku poradzić sobie z trudnymi emocjami i pokaż, że je rozumiesz. Nie trywializuj jego problemów, wręcz przeciwnie zaakceptuj je i okaż należyte wsparcie. 

 

Pełne wsparcie i udzielenie pomocy nie oznacza naszej akceptacji zachowań dziecka. Więcej informacji dotyczących radzenia sobie z krzykiem dziecka i opanowaniem własnej złości znajdziesz na https://sensly.com/blog/jak-reagowac-na-zlosc-dziecka.

 

Złość dziecka - jakie zachowanie zwykle rodziców najbardziej niepokoi 

 

Zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić i jak reagować na złość dziecka? Jeżeli zastosowałeś wszystkie techniki i nie umiesz samodzielnie poradzić sobie z kolejnymi atakami gniewu, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u psychologa. Dobry terapeuta rodzinny na podstawie obserwacji młodego człowieka i rozmów z rodzicami będzie mógł dokładnie zdiagnozować problem i pomóc w jego rozwiązaniu. Czasem fachowe spojrzenie osoby z boku potrafi dodać cenna wartość w postaci jednej wskazówki, która odmieni wasze życie. 

 

Pamiętaj, że jeżeli zdecydowałeś się na terapie nie oznacza, że z dzieckiem jest duży problem i psycholog od razu zobaczy niepokojące zaburzenia, na których myśl jesteś przerażony wizją wizyty w gabinecie. Spośród wielu specjalistów dostępnych na https://sensly.com/specjalisci/psycholog-dzieciecy-online wybierz osobę, która wzbudzi twoje zaufanie. Pamiętaj, by podczas rozmowy być w stu procentach szczerym. Tylko taka postawa pomoże wam w budowaniu dalszej, zdrowej i pozytywnej relacji. 

 

Psychoterapia dziecięca - kiedy jest na prawdę potrzebna 

 

Kiedy agresja dziecka zaczyna przybierać niebezpieczne formy i może szkodzić nie tylko otoczeniu, ale samemu małolatowi, jest to wystarczający sygnał, aby zasięgnąć porady u specjalisty. Psycholog zdecyduje czy psychoterapia ma nabrać wymiar rodzinnym, czy indywidualny przeznaczony wyłącznie dla podopiecznego. Czasem może się zdarzyć tak, że terapeuta poprosi cię o zabranie dziecka na konsultację neurologiczną w celu przebadania pod kątem ewentualnych zaburzeń mających wpływ na złe zachowanie.  

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć