Warszawa

Jakie cechy powinien mieć logopeda?

Jakie cechy powinien mieć logopeda?

Są takie zawody, w których posiadanie szczególnych predyspozycji jest naprawdę ważne. To właśnie od nich zależy to, czy w przyszłości praca będzie wykonywana z należytą starannością oraz czy zwyczajnie będą jej dobre efekty. Tak właśnie jest w przypadku profesji, jakim jest zawód logopedy.

 

To wymagające działania, w których bardzo ważny jest kontakt zarówno z małym, jak i dorosłym pacjentem. Jakie predyspozycje do wykonywania zawodu powinien mieć przyszły logopeda? Na czym polega jego praca oraz gdzie jest najczęściej zatrudniony? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej.

 

Predyspozycje do zawodu logopedy

 

Logopeda pracuje z ludźmi. Wbrew pozorom nie zawsze są to tylko dzieci, gdyż terapię u logopedy rozpoczynają również ludzie dorośli, którzy wcześniej z jakiegoś powodu nie podjęli próby zmiany swojej wymowy. Logopeda musi zatem umieć nawiązać dobry kontakt terapeutyczny, musi być osobą komunikatywną i wzbudzającą zaufanie. Umiejętności logopedy, czyli znajomość technik i metodologii pracy, jest oczywiście bardzo ważna. Z kolei dobre podejście do pacjenta, umiejętność wspierania go w trudach terapii, a także ciągłe motywowanie do dalszej pracy, to już pewne cechy, których na studiach wyuczyć się nie da. Tak właśnie jest z zawodami, w których pomaga się ludziom.

 

Jeżeli logopeda pracuje z dziećmi, niezwykle ważną cechą jest jego kreatywność. Chociaż na rynku pomocy szkolnych znajduje się mnóstwo podręczników i ćwiczeniówek do pracy, logopeda musi również sam wykazywać się pomysłowością i organizować ciekawe zajęcia dla dzieci. Tylko wtedy chcą one podjąć trud pracy nad własną wymową.

 

W cenie jest także dobry humor i optymistyczne podejście. Pozytywne nastawienie do pracy udziela się także dzieciom, młodzieży oraz klientom dorosłym, z którymi na co dzień logopeda ma kontakt. Poza cechami charakteru i osobowości, logopeda musi również odznaczać się nienaganną wymową i dykcją, a zatem posiadanie wady wymowy uniemożliwia wykonywanie tego zawodu. Poza tym logopeda musi cechować się idealnym słuchem.

 

Ważna jest ciągła chęć rozwoju i gotowość uczenia się przez całe życie. Dla przykładu logopedzi doszkalający się z neurologopedii, uczą się diagnozować, oceniać technikę ssania oraz połykania pokarmu. Ma to wszystko niebagatelne znaczenie dla dalszego rozwoju mowy.

 

Gdzie może pracować logopeda?

 

Logopedów znajdziecie w wielu miejscach. W przypadku dzieci najczęściej w różnego rodzaju placówkach oświatowych. Mogą zatem znaleźć zatrudnienie w przedszkolach publicznych oraz prywatnych, mogą udzielać konsultacji nawet w żłobkach. Poza tym bardzo często logopedzi pracują w szkołach, gdzie prowadzą zajęcia terapeutyczne z dziećmi. Szczególnie szkoły integracyjne chętnie zatrudniają logopedów. Poza tym logopedzi pracują w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w których również przyjmują dzieci i młodzież i prowadzą z nimi terapię.

 

W przypadku ludzi dorosłych, nie mogą oni korzystać z terapii logopedycznej we wcześniej wymienionych miejscach. Mogą za to szukać ewentualnie kontaktu do logopedy w poradniach zdrowia psychicznego albo skorzystać z możliwości terapii u logopedy, który prowadzi własną praktykę. Tak też najczęściej działają logopedzi. Otwierają własne gabinety, w których zajmują się konsultacją oraz terapią. Poza wyżej wymienionymi logopedów można znaleźć również w szpitalach, a nawet teatrach.

 

Kto może być logopedą?

 

Logopedię można studiować jako odrębny kierunek. Na rekrutację można się zgłosić tuż po maturze, należy tylko wybrać odpowiednie przedmioty do egzaminu dojrzałości. Logopedię można studiować także podyplomowo na licznych uczelniach w Polsce. Takie studia podyplomowe najczęściej podejmują pedagodzy, absolwenci psychologii czy polonistyki. Studia podyplomowe pozwalają zdobyć nowe uprawnienia i wykonywać ten przenoszący bardzo wiele satysfakcji zawód.

 


 

Informacje od autora

 

Autorem artykułu jest Justyna Leśniak – logopeda www.naukawymowy.pl

Więcej treści logopedycznych znajdziesz na stronie www.logopeda-lodz.eu (blog logopedyczny i nie tylko).

 

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć