Warszawa

Masaż prenatalny - jak wygląda zabieg?

Masaż prenatalny - jak wygląda zabieg?

Masaż prenatalny to stosunkowo nowy rodzaj masażu, który dopiero zdobywa swoją popularność. Wiele osób zapewne słyszy o nim dopiero pierwszy raz w swoim życiu. Warto się zainteresować tym rodzajem masażu z uwagi na wyjątkowo pozytywne aspekty jego stosowania. Jest całkowicie bezpieczną i sprzyjającą ciąży formą pozbycia się przykrych dolegliwości związanych z tym stanem. Wykonuje go specjalista przy użyciu technik manualnych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć na temat masażu prenatalnego.

 

Jak wygląda zabieg masażu prenatalnego?

 

Masaż prenatalny wykonuje się najczęściej pomiędzy 3. a 8. miesiącem ciąży. Podobnie jak inne formy masażu, można wykonywać go na różne partie ciała. Masaż prenatalny wykonuje się na kończynach, powłokach brzusznych, twarzy czy plecach i barkach, zależnie od potrzeb. Zastosowanie masażu prenatalnego nie ogranicza się wyłącznie do okresu w ciąży, ponieważ można stosować go również po niej w celu jak najszybszego powrotu do formy i poprawy ogólnego samopoczucia oraz wyglądu ciała. Zazwyczaj trwa godzinę, a nawet dłużej i sprawia, że skóra jest w bardzo dobrym stanie. Staje się nawilżona, odżywiona i zrewitalizowana. Zaleca się wykonywanie go raz w tygodniu. Osoby wykonujące masaż prenatalny muszą posiadać niezbędne do tego uprawnienia i specjalistyczną wiedzę.

 

Masaż zwykły, a masaż prenatalny - różnice

 

Zarówno przed masażem klasycznym, jak i prenatalnym warto wziąć prysznic dla komfortu osoby korzystającej z zabiegu i osoby wykonującej go. W wielu salonach, w których wykonuje się masaże, jest możliwość skorzystania z łazienki tuż przed wejściem do gabinetu. Wpływa to pozytywnie nie tylko na samopoczucie obu osób, ale również na mięśnie i stawy, ponieważ delikatnie je rozgrzewa oraz polepsza krążenie krwi. Masaż klasyczny wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej – na brzuchu lub na plecach. Masaż prenatalny, podobnie, z tym że stanowisko do masażu jest przystosowane do anatomii kobiety w ciąży. Nieco częściej wybiera się jednak pozycję boczną lub siedzącą, zależnie od masowanych partii i wygody przyszłej mamy.

 

Masaż prenatalny różni się także techniką dotykania drugiej osoby. W masażu prenatalnym nie stosuje się nadmiernie mocnego ucisku, ani żadnych gwałtownych i zbyt szybkich ruchów. Do jego wykonywania używa się kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, które nie generują zbyt intensywnych zapachów i zapobiegają powstawaniu rozstępów. Powinny one bazować wyłącznie na naturalnych substancjach. Można także ustalić z masażystą lub fizjoterapeutą, który wykonuje zabieg, wprowadzenie dodatkowych technik fizjoterapeutycznych, jeśli kobieta cierpi na liczne dolegliwości bólowe lub obrzęki obejmujące określone partie ciała.

 

Co daje masaż prenatalny?

 

Masaż prenatalny to szansa na pozbycie się wszystkich zaprzątających głowę, natrętnych myśli. Pozwala się zrelaksować, rozluźnić i zapomnieć o stresie. Ułatwia zasypianie, zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie i daje możliwość lepszego przygotowania ciała do porodu. Zmniejsza także wszelkie dolegliwości bólowe towarzyszące nierzadko ciąży, która jest przecież wyzwaniem dla kręgosłupa, stóp czy mięśni głębokich ciała. Dzięki temu, że masaż wpływa pozytywnie na matkę, jego dobroczynny wpływ odbija się także na dziecku. Poza tym ten rodzaj masażu wykazuje ogromny wpływ na wygląd skóry i sylwetki w trakcie ciąży i po niej. Masaż może ograniczać powstawanie rozstępów, przebarwień, poprawiać koloryt skóry i ujędrniać ją.

 

Skutki stresu w ciąży

 

Kobiety w ciąży mają wiele powodów do stresu związanych z życiem zawodowym, rodzinnym czy ze zdrowiem przyszłego malucha. Dla wielu osób wyjątkowo stresujący jest także sam przebieg porodu i ból z nim związany. Niewielka ilość stresu, a co za tym idzie, również kortyzolu, może wpływać pozytywnie – mobilizować do działania i przyspieszać reakcje na trudne sytuacje. Jednak ponieważ nadmierny stres jest wyjątkowo wyniszczający zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla malucha, należy nauczyć się skutecznie nad nim panować – tutaj pomocne mogą okazać się rozmaite techniki relaksacyjne, masaże lub terapia. Stres w ciąży może być jednym z czynników wyzwalających depresję poporodową lub nieprawidłowości w późniejszym rozwoju psychospołecznym dziecka.

 

Dzieci, których matki nadmiernie stresowały się w ciąży częściej rodzą się z niską masą urodzeniową, a także są o wiele bardziej reaktywne. Znaczy to tyle, że również dziecko jest o wiele bardziej zestresowane i niezadowolone, co objawia się częstszym płaczem, a kiedy jeszcze przebywa w brzuchu, większą ilością ruchów. U noworodków mam, które często doświadczały stresu w czasie ciąży, stwierdza się nieco niższe wyniki w skali Apgar po urodzeniu. Starsze dzieci, których przebieg ciąży był zaburzony nadmiernym, przewlekłym stresem częściej wykazują skłonności do zachowań ryzykownych w wieku dojrzewania. Są także o wiele bardziej wybuchowe, nerwowe i podatne na zaburzenia oraz trudności z nauką.

 

Masaż prenatalny – wskazania

 

Masaż prenatalny w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało popularny, a to ogromna szkoda dla wielu przyszłym mam. Ta forma masażu jest nie tylko bezpieczna, ale także zalecana w wielu przypadkach. Wśród wskazań do masażu prenatalnego można wyróżnić:

 

  • opuchnięte nogi i stopy,
  • powstawanie żylaków i rozstępów w ciąży,
  • bóle stóp, kończyn, kręgosłupa czy barków,
  • trudny do zidentyfikowania, uogólniony ból,
  • dużo stresu i trudności w rozluźnieniu się,
  • problemy z zasypianiem i złe samopoczucie,
  • duży przyrost wagi w ciąży.

 

Dla kogo jest masaż prenatalny?

 

Masaż prenatalny, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, chociaż, jak już wspomnieliśmy, stosować mogą go również kobiety po ciąży. Jedyną rzeczą, o którą należy zadbać przed zdecydowaniem się na zabieg, jest podjęcie kontaktu ze swoim lekarzem ginekologiem i omówienie z nim chęci uczęszczania na ten rodzaj zabiegów. Przeciwwskazaniami do ich wykonywania jest ciąża wysokiego ryzyka, problemy z krążeniem lub nadciśnieniem, krwawienia z dróg rodnych czy nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Powinny stosować go jednak kobiety, których wymienione dolegliwości nie dotyczą, a które chciałyby zadbać o swoje samopoczucie i brak bólu w ciąży.

 

Autor artykułu

Artykuł został opracowany we współpracy z domasazu.pl, sklepu oferującego sprzęt i urządzenia do masażu.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć