Warszawa

Test na ojcostwo w ciąży - badanie warte swojej ceny

Test na ojcostwo w ciąży - badanie warte swojej ceny

Jesteś w ciąży i masz wątpliwości, kto jest ojcem dziecka? Twoja partnerka spodziewa się dziecka, a Ty nie masz pewności co do swojego ojcostwa?

 

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, ciągłe negatywne emocje wywołują permanentny stres – szczególnie niebezpieczny dla rozwijającego się dziecka. Aby tego uniknąć, wystarczy przeprowadzić jedno badanie – test na ojcostwo w ciąży, który pozwala odzyskać bezcenny spokój i odetchnąć z ulgą. Sprawdź, dlaczego warto go wykonać!

 

Test na ojcostwo w ciąży – od którego tygodnia ciąży jest dostępny?

 

Test na ojcostwo w ciąży możliwy jest do przeprowadzenia już od 8 lub 15 tygodnia ciąży.

 

Badanie ojcostwa w ciąży od 8 tygodnia polega na pobraniu krwi od kobiety (jak do standardowej morfologii) i wyizolowaniu z niej DNA dziecka, które krąży w krwiobiegu matki podczas ciąży. Natomiast od mężczyzny pobiera się wymaz z policzka. Czas oczekiwania na wynik badania to 5-10 dni roboczych.

Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia polega na pobraniu płynu owodniowego podczas badań w ciąży przez doświadczonego lekarza, pracującego na nowoczesnym sprzęcie. Od rodziców pobierane są dowolne próbki, takie jak np. wymaz z policzka, maszynka do golenia, używana szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami. Metoda ta dodatkowo pozwala oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka m.in. zespołu Downa. Wynik badania można otrzymać nawet po 48 godzinach.

Test na ojcostwo w ciąży daje tak samo pewny wynik, jak badanie ojcostwa po narodzinach dziecka. Wynika to z tego, że analizowane fragmenty DNA są ustalone już w momencie poczęcia i nie ulegają zmianom. Oznacza to, że badanie jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo, co pozwala zyskać absolutną pewność na całe życie.

 

Jak badanie ojcostwa w ciąży wpływa na zdrowie kobiety i dziecka?

 

Wątpliwości związane z ojcostwem dziecka mogą prowadzić do ciągłego zdenerwowania i lęku, który wpływa negatywnie na zdrowie kobiety i dziecka. Poziom hormonów stresu, np. kortyzolu może osiągnąć wartości, które stwarzają realne zagrożenie dla malucha. W niektórych wypadkach dochodzi nawet do poronienia, przedwczesnego porodu, czy urodzenia dziecka z niską masą.

Przeprowadzenie testu na ojcostwo w ciąży zmniejsza nerwy kobiety, które mają szkodliwy wpływ na rozwój dziecka.

 

Test na ojcostwo w ciąży – jakie niesie ze sobą korzyści?

 

Badanie na ojcostwo w ciąży, wykonane na tak wczesnym etapie, pozwala odzyskać spokój i równowagę. Jednoznaczny wynik testu redukuje u ciężarnej napięcie i negatywne emocje. Dzięki poczuciu pewności i bezpieczeństwa, zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą lepiej przygotować się do roli rodzica. Przeprowadzenie badania to dla wielu par również szansa na odbudowę zaufania i naprawę relacji. Ponadto wynik testu DNA pomaga mężczyznom podjąć decyzję o uznaniu dziecka jeszcze podczas ciąży, co ułatwia dopełnienie wszelkich formalności niezbędnych już po narodzinach dziecka.

 


 

Artykuł powstał we współpracy z testdna.pl

Zdjęcie główne ©pixabay.com/pl/users/marncom-3328827/

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć