Warszawa

Domowa biblioteczka na książki Lissy - jak zaaranżować ją w przestrzeni?

Domowa biblioteczka na książki Lissy - jak zaaranżować ją w przestrzeni?

Domowa biblioteczka na książki Lissy to mebel użyteczny i niezwykle uniwersalny. Stwarza dużo miejsca do przechowywania oraz uatrakcyjnia wnętrze każdego pomieszczenia. Pokój z domową biblioteczką staje się przytulny, a przy tym elegancki. Od pewnego czasu polscy jak i zagraniczni architekci udowadniają, że książki są wspaniałym elementem dekoracyjnym nie tylko gabinetu, lecz także pokoju dziennego lub dziecięcego. Pięknie zaaranżowana domowa biblioteczka często staje się mocnym punktem całego projektu architektonicznego. Przedstawiamy ciekawe pomysły na wyeksponowanie książek oraz stworzenie pięknego tła dla życia toczącego się w domu.

 

Domowa biblioteczka na książki Lissy – czy warto ją mieć u siebie w domu?

 

Książki to przede wszystkim jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dzięki nim można uciec myślami i oderwać się od rzeczywistości, rozbudzić wyobraźnię dziecka, a także dorosłego. Czytanie nie tylko poszerza horyzonty, lecz również doskonale relaksuje. Piętrzące się stosy książek w pudełkach i w każdej wolnej szczelinie mieszkania – ten problem na pewno doskonale znają osoby, dla których pojęcie „tsundoku” nie jest obce. Określeniem tym Japończycy nazywają nałóg kupowania książek z jednoczesną niemożliwością przeczytania wszystkich zakupionych lektur.

 

Domowa biblioteczka jest marzeniem każdego miłośnika książek. To miejsce, gdzie można przechowywać ulubione lektury, kolekcjonować przeczytane bestsellery bądź tomiki poezji, do których lubi się wracać, a także białe kruki upolowane w antykwariatach oraz wszelkie inne zdobyte woluminy. Współcześni architekci świetnie sobie radzą z coraz popularniejszą pasją do książek i udowadniają, że domowa biblioteczka ma prawo bytu nie tylko w ogromnych domach lub willach. Podstawową kwestią, jaką trzeba ustalić przed zakupem biblioteczki, jest miejsce, jakie możemy na nią przeznaczyć. W domu o pokaźnym metrażu biblioteczka może być oddzielnym pokojem, który będzie służył także jako gabinet. Może to być również zabudowa całej ściany. Dokonując wyboru regałów, warto przede wszystkim kierować się ilością posiadanych książek. Należy zatem zwrócić uwagę na ilość półek, jakie oferują poszczególne regały, a także możliwe obciążenie. Najlepiej w tej kwestii założyć, że kolekcja książek może się powiększyć i zapewnić więcej potencjalnego miejsca na przyszłość.

 

Czy domowa biblioteczka na książki Lissy sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu?

 

W kompaktowych, niewielkich mieszkaniach również znajdzie się miejsce na pasję do czytania oraz kupowania nowych książek. Przede wszystkim architekci radzą, aby w tym celu wykorzystać różnego rodzaju wnęki w pomieszczeniu. Tym samym domowa biblioteczka nie zajmie i tak ograniczonego metrażu, a wręcz powiększy optycznie pomieszczenie i stworzy dodatkowe miejsce do przechowywania. Doskonałym miejscem na biblioteczkę na książki Lissy będzie również wolna przestrzeń pod schodami, bądź w przedpokoju. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także regał z książkami w roli ścianki działowej. Ten pomysł warto zastosować szczególnie w małych mieszkaniach, którym dobrze robi otwarty układ. Ścianka stworzona z regału nie tylko rozwiąże problem z przechowywaniem w estetyczny sposób książek, ale też symbolicznie rozdzieli różne strefy funkcyjne – przykładowo pokój dzienny od sypialni lub jadalni. W ten sposób można w łatwy i praktyczny sposób podzielić również pokój dziecięcy.

 

Jak zaprojektować wnętrze z biblioteczką Lissy?

 

Domowa biblioteczka na książki Lissy musi mieć także odpowiedni rozmiar oraz wygląd. Należy pamiętać o tym, że nie może ona stanowić odrębnego bytu. Przede wszystkim, biblioteczka musi być dobrze wymierzona. Co więcej, jej design powinien wpisywać się w koncept i styl całego wnętrza. Biblioteczka nie może być zupełnie przypadkowym wyborem. Jej odpowiednie dopasowanie do reszty aranżacji jest konieczne, aby uzyskać spójność i harmonię we wnętrzu.  Biblioteczki mogą być bowiem nowoczesne oraz lekkie, minimalistyczne lub pełne zdobień i kolorowe. Ciekawym rozwiązaniem są również regały przypominające antyki – idealnie wpisują się w obecny trend. Tego typu biblioteczki będą wyglądać niezwykle stylowo we wnętrzach loftowych, minimalistycznych, a nawet nowoczesnych, tworząc niebanalny kontrast.

 

Dla miłośników najbardziej tradycyjnych rozwiązań w temacie domowej biblioteczki z pewnością idealny będzie klasyczny, drewniany regał, z prostymi półkami lub obszerna zabudowa na całą ścianę, również wykonana z drewna. Taka tradycyjna biblioteczka najlepiej sprawdzi się w aranżacjach, gdzie wyraźnie widoczny jest powiew przeszłości, jak na przykład styl retro oraz vintage. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco tradycji wnieść do wnętrz skandynawskich bądź boho.

 

Domowa prywatna biblioteczka – jak ją urządzić?

 

Tworząc biblioteczkę, warto przede wszystkim postawić na maksymalny komfort i łatwy dostęp – tak, aby każdy domownik mógł w każdej wolnej chwili bez trudu zanurzyć się w lekturze. Kluczem do małej ucieczki od codzienności będzie duży regał, na którym szybko odnajdzie się ulubioną książkę, oraz wygodny fotel, ustawiony blisko źródła światła. Swoją prywatną czytelnię można stworzyć w pokoju dziennym lub salonie. Przyda się do tego szeroki regał – wystarczy ustawić go prostopadle do ściany, co pozwoli wyraźnie oddzielić domową biblioteczkę od reszty pomieszczenia. W ten sposób kolekcja książek stanie się efektowną ozdobą salonu, mówiącą wiele o właścicielach: ich wrażliwości i zainteresowaniach. W tak wydzielonym kąciku świetnie sprawdzi się też miękki, wzorzysty dywan, na którym ustawić można wygodny fotel lub pufę, tapicerowany podnóżek oraz stojącą lampę. Do czytania warto wykorzystać naturalne światło, dlatego dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie czytelniczego azylu tuż przy oknie. Z myślą o najmłodszych domownikach, dziecięce książeczki warto więc umieścić na najniższych półkach, a dla dziecka przeznaczyć w biblioteczce specjalny mały fotelik.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć