Warszawa

Wyprawka szkolna - na co zwrócić uwagę?

 

Początek nowego roku szkolnego stanowi wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Skompletowanie odpowiedniej wyprawki szkolnej bywa niełatwe, a przecież chcemy, żeby uczeń wyruszył do szkoły zaopatrzony we wszystko, co niezbędne, by zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w szkolnej wyprawce ucznia!

 

Autor: Robert Szymczak

 

Koniec sierpnia potrafi być dla rodziców bardzo stresujący – czasu do pierwszego dzwonka pozostaje coraz mniej, a liczba zadań do wykonania rośnie z dnia na dzień. Jednak kompletowanie szkolnych akcesoriów wcale nie musi być męczarnią – wystarczy, że wszystko odpowiednio zaplanujemy. Nie odkładajmy zakupów na ostatnią chwilę, przygotujmy sobie wcześniej listę, dzięki której będziemy na bieżąco sprawdzać, co już mamy, a czego nam jeszcze brakuje. Pamiętajmy też, że mały błąd w zakupach nie jest końcem świata – brakujące kredki czy blok rysunkowy zawsze zdążymy dokupić.

 

Jak w gąszczu rozmaitych propozycji skompletować wyprawkę idealną, która zaspokoi wszelkie potrzeby ucznia? Garść porad poniżej!

 

Plecak lub tornister – co wybrać?

 

Od czego należy zacząć przygotowanie wyprawki szkolnej? Oczywiście od plecaka. Do tego zakupu warto podejść z odpowiednim zaangażowaniem. W końcu dobrze dobrany plecak ma ogromny wpływ na komfort dziecka oraz zdrowie jego pleców.

W przypadku młodszych uczniów podstawówki idealnym wyborem będzie klasyczny tornister. Usztywnione i ergonomiczne plecy, niska waga oraz regulowane, miękkie szelki ułatwią dziecku przyjmowanie poprawnej postawy nawet przy większym obciążeniu. Do tego twarda konstrukcja tornistra i dodatkowe, boczne kieszenie ułatwią poprawne spakowanie wszystkich książek, zeszytów i akcesoriów tak, żeby ich ciężar dobrze rozkładał się na plecach.

W przypadku starszych dzieci (tych wchodzących powoli w wiek „młodzieżowy”) zwykły szkolny plecak świetnie się sprawdzi. Szukając ideału skupmy się na istotnych detalach. Plecak powinien mieć odpowiednią pojemność – obok podręczników musi zmieścić się w nim np. strój na WF czy dodatkowa butelka wody – a szelki koniecznie powinny być szerokie i regulowane. Zwróćmy także uwagę na samą budowę pleców, warto wybierać modele wyściełane gąbką. Wygodnym rozwiązaniem są osobno wydzielone przegrody wewnątrz komory – można tam umieścić np. laptopa albo notesy, po które uczeń najczęściej sięga. Duża liczba kieszeni, przegródek i bocznych komór ułatwia korzystanie z plecaka na co dzień.

 

 

Piórnik – mały czy duży?

 

Plecak już wybrany? Kolejnym krokiem będzie zakup odpowiedniego piórnika. W przypadku mniejszych dzieci warto zdecydować się na większe modele: najlepiej saszetki albo piórniki kilkukomorowe. W końcu to w młodszych klasach dzieci najczęściej korzystają z większej ilości przyborów. Tego typu piórnik pozwoli młodym uczniom wygodnie posegregować wszystkie niezbędne przybory – w komorach znajdą się specjalnie wyznaczone miejsca na linijkę, gumkę, temperówkę czy zestaw kredek.

 

Dla starszych uczniów spokojnie możemy wybrać mały piórnik typu tuba, który zajmuje niewiele miejsca i świetnie sprawdzi się przy skromniejszej liczbie przyborów szkolnych. Dużą popularnością wśród uczniów szkół średnich cieszą się piórniki - etui – najmniejsza opcja, która pozwala na przenoszenie kilka długopisów i ołówków. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy dziecko nie potrzebuje na lekcjach pełnego pakietu gadżetów. Świetnym pomysłem mogą okazać się dwa mniejsze piórniki: jeden na długopisy i ołówki, który potrzebny są codziennie, drugi na akcesoria, które wykorzystuje rzadziej, jak kolorowe cienkopisy czy zakreślacze. Ten drugi można spokojnie odłożyć do szkolnej szafki czy szuflady biurka i wykorzystywać tylko w razie potrzeby.

 

 

Zeszyty i długopisy – dużo znaczy dobrze?

 

W przypadku długopisów nie warto stawiać na najtańsze rozwiązania, nawet w przypadku uczniów, którzy naukę pisania mają już dawno za sobą. W szkole robi się naprawdę dużo notatek, długopis musi być ergonomiczny, dobrze leżeć w ręku i nie wywoływać bólu czy zmęczenia. Warto od razu kupić większy zestaw długopisów i ołówków – część z nich na pewno i tak się zgubi.

 

Długopis i ołówek to absolutna podstawa, ale pamiętajmy też o innych niezbędnych akcesoriach – gumce, temperówce, przyborach geometrycznych czy nożyczkach. Starszym dzieciom kupmy zestaw kolorowych cienkopisów i zakreślaczy – tworzenie zadbanych i przejrzystych notatek buduje dobre nawyki oraz ułatwia późniejsze przygotowanie do ważnych sprawdzianów.

 

W przypadku zeszytów ich zakup dobrze przedyskutować z uczniem. Zastanówcie się wspólnie, które przedmioty wymagają prowadzenia obszernych notatek, a do których spokojnie wystarczy nieco mniejszy rozmiar. W końcu chcemy, żeby nasze dziecko miało jak najlżejszy plecak. Postawmy na różnorodność – do matematyki przyda się duży zeszyt w kratkę, ale już do muzyki powinien wystarczyć cienki zeszycik w linie. Do tego warto kupić przynajmniej jeden zeszyt na spirali – dzięki niemu można łatwo wyrwać kartkę np. podczas niezapowiedzianej kartkówki.

 

 

Od butów, do śniadaniówki – nieoczywiste dodatki

 

Przy planowaniu zakupów szkolnych szczególnie łatwo zapomnieć o tych mniej oczywistych akcesoriach. A przecież wyprawka szkolna to nie tylko piórnik i plecak. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy kompletowaniu listy?

Po pierwsze, rzeczy na WF. Wygodny strój sportowy to podstawa, ale oprócz tego należy zadbać o wygodne buty i worek. Pamiętajmy też o wszelkiego rodzaju akcesoriach plastycznych, jak nożyczki, klej w sztyfcie czy zestaw farbek i kredek. Rozmawiajmy z dzieckiem – być może niezbędne okażą się takie dodatki, jak krepina, blok rysunkowy lub papier kolorowy. Jeżeli wiecie, że wasz uczeń chce rozwijać swoje talenty artystyczne, warto pomyśleć o kupnie specjalnego zestawu plastycznego w walizce, wypełnionego np. akwarelami.

 

Na sam koniec – śniadanie do szkoły. Kto powiedział, że codziennie muszą to być kanapki zawinięte w papier śniadaniowy? Ładny zestaw pojemniczków do przechowywania żywności ułatwi zabieranie do szkoły drugiego śniadania pełnego smacznych i zdrowych dodatków – pokrojonych w słupki marchewek, miksu orzechów czy kawałków różnych owoców. Zdrowo, kolorowo i smacznie.

 

 

 Idealna wyprawka szkolna, czyli jaka?

 

Nie zapominajmy o najważniejszym – wyprawka szkolna musi się przede wszystkim podobać uczniowi, a poszczególne akcesoria powinny być nie tylko praktyczne, ale też stylowe i dostosowane do zainteresowań. Wybierajmy plecaki i piórniki, które są wygodne, ale też modne, nie bójmy się nieoczywistych połączeń kolorystycznych czy wzorów inspirowanych popularnymi filmami lub grami (np. Minecraftem). W końcu wszyscy lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami, a nasze dzieci nie są żadnym wyjątkiem.

 

Porozmawiajcie ze swoimi dziećmi, zastanówcie się wspólnie, co je ekscytuje i jaki design najlepiej trafia w ich gust. W tworzeniu spersonalizowanej wyprawki szkolnej świetnie sprawdzą się najnowsze kolekcje szkolne Empiku. SPACE MISSION to zaprojektowana dla wszystkich miłośników wypraw kosmicznych i zgłębiania tajemnic wszechświata. UNICORN MAGIC urzeknie osoby, które kochają wszystko, co urocze i magiczne, a BEE HAPPY idealnie sprawdzi się dla miłośników przyrody i estetów, którzy docenią stylowe połączenie złota i czerni.

 

 Dobrze dobrane akcesoria sprawią, że wejście w nowy rok szkolny będzie dużo przyjemniejsze. Wszystkie niezbędne elementy szkolnej wyprawki znajdziesz na stronie Empiku Back To School.

Advertisement

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć