Warszawa

3 zdrowe zamienniki lodów - to po nie sięgajcie latem!

3 zdrowe zamienniki lodów - to po nie sięgajcie latem!

Upalne lato to znakomita pora na jedzenie zimnych, przynoszących ulgę w ciepłe dni, pysznych lodów. Choć bogactwo smaków kusi, a zmrożony krem doskonale chłodzi podczas ekstremalnie ciepłej pogody, wiele osób świadomych tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie, rezygnuje z lodów. Nic dziwnego, bowiem niejednokrotnie deser ten ma w swoim składzie ogromne ilości cukru i sztucznych barwników czy innych dodatków. Są jednak sposoby na to, by nie tracić przyjemności z jedzenia mrożonych deserów i jednocześnie nie martwić się o “śmieciowy” skład. Poniższe trzy zdrowe zamienniki lodów są łatwe do przyrządzenia, zasmakują każdemu dziecku i dostarczą mu wartościowych substancji odżywczych.

 

  1. Sorbety - owocowa przyjemność!

Sorbet to zamrożony miks owoców i - opcjonalnie - cukru lub słodzika do smaku. Brak tutaj kalorycznej śmietanki, mleka czy żółtek jaj, które w przypadku tradycyjnych lodów w największej mierze odpowiadają za sporą kaloryczność. Największą popularnością cieszą się sorbety malinowe i truskawkowe, choć można użyć do nich też innych owoców, świeżych lub mrożonych. Przygotowanie jest banalnie proste:

Aby przyrządzić sorbet z owoców czerwonych potrzebujemy:

 

  • 500 g malin, truskawek lub owoców leśnych
  • Odrobina soku z cytryny - opcjonalnie
  • Drobno zmielony cukier lub słodzik - opcjonalnie

 

Tylko tyle! Wystarczy zblendować owoce na gładką masę. Sok z cytryny nada sorbetowi lekko kwaskowy posmak, jeżeli więc lubimy smak słodkich malin czy truskawek przełamany nieco smakiem kwaśnym, dodatek soku z cytryny sprawdzi się idealnie. Przygotowując sorbet można wpływać na jego finalną konsystencję. Jeśli bowiem zblendowaną masę przetrzemy przez sito, pozbędziemy się wszystkich drobnych pestek, przez co masa stanie się jeszcze bardziej jedwabista. Jeśli zaś do blendowania dodajemy kilka kostek lodu, sorbet będzie bardziej wodnisty. Gotową masę owocową wkładamy na kilka godzin do zamrażarki. Gotowe!

 

  1. Jogurt mrożony - kremowe lody w wersji light

Jeśli mamy ochotę na nieco bardziej kremowy deser, postawmy na lekki mrożony jogurt owocowy. W smaku i konsystencji bardziej niż sorbet przypomina tradycyjne lody, jednak nadal bije je na głowę w kontekście kaloryczności. Jako że przygotowujemy deser w domu, sami decydujemy co się w nim znajdzie - zero aromatów, barwników i cukrów ponad miarę. Ponadto wcale nie będzie nam potrzebna maszynka do lodów!

 

Do przyrządzenia mrożonego jogurtu z jagodami  potrzebujemy:

 

  • 400 ml jogurtu greckiego
  • 500 g jagód - najlepiej mrożonych
  • 20 g cukru pudru - opcjonalnie

 

Próżno szukać klasycznych lodów o tak krótkim i prostym składzie! Jogurt przed przyrządzeniem należy dobrze schłodzić. Warto umieścić go na kilka minut w zamrażarce.  Schłodzony jogurt przekładamy do blendera, dodajemy zamrożone owoce oraz opcjonalnie cukier. Miksujemy w blenderze. Mrożony jogurt można jeść od razu po przyrządzeniu albo po lekkim przymrożeniu w zamrażarce. Wyśmienicie smakuje polany miodem.

 

  1. Bubble Tea - egzotyczna ochłoda

Na koniec bardzo ciekawa propozycja do picia, która z lodami może konkurować w dwójnasób: Nie tylko równie dobrze ochłodzi i przyniesie orzeźwienie podczas upału, ciesząc wyśmienitym smakiem, ale też uzupełni straty wody w organizmie. Bubble Tea (herbata bąbelkowa)  to napój na zimno, pochodzący z Tajwanu i znany już na całym świecie, a furorę zrobił dzięki pomysłowi umieszczenia w herbacie kaszy tapioki, która pęcznieje na kształt oryginalnie wyglądających kuleczek.

 

Do przygotowania Bubble Tea potrzebujemy:

 

  • 4 - 5 łyżek tapioki
  • 500 ml wody
  • 125 ml mleka
  • Dwie torebki zwykłej czarnej lub zielonej herbaty
  • 15 ml miodu
  • Łyżkę cukru - opcjonalnie

 

Wodę gotujemy (na tym etapie możemy dodać cukier) i do zagotowanej już wody dodajemy tapiokę. Gotujemy przez około 15 minut. Po tym czasie odstawiamy z ognia na kolejne 15 minut. Zaparzamy herbatę z dwóch torebek, pozostawiamy ją do ostygnięcia. Tapiokę, która w tym czasie napęczniała do postaci kulek, odcedzamy, płuczemy na sicie pod zimną wodą, a następnie umieszczamy w wysokiej szklance. Do chłodnej herbaty dodajemy miód i mleko i zalewamy mieszaniną tapiokę. Gotowe!

 

Brak konserwantów i polepszaczy smaku to, oprócz niższej kaloryczności, argument, który przemawia za domowej roboty alternatywami klasycznych deserów lodowych. Wiedza na temat zagrożeń płynących ze spożywania niezdrowego jedzenia pcha nas do szukania idealnych zamienników, korzystania z pomocy dietetycznej jaką jest dieta pudełkowa czy ciągłego dokształcania się w kwestii tego co nam szkodzi, a co można z czystym sumieniem jeść bez przeszkód. Powyższe propozycje mogą być inspiracją dla główkowania w jaki jeszcze sposób modyfikować można tradycyjne letnie desery, aby były smaczne i zdrowe.

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć