Warszawa

Jak przygotować idealny kącik do nauki w pokoju ucznia?

 

 

Rok szkolny za pasem, więc to najwyższa pora, by zaplanować kącik do nauki. Czego nie może zabraknąć w pokoju ucznia? Na co zwrócić uwagę wybierając biurko lub krzesło dla dziecka? Podpowiadamy!

 

Autor: Robert Szymczak

 

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a uczniowie coraz mocniej myślą o powrocie do szkoły. Jak możemy im pomóc w tym ekscytującym, ale też trudnym emocjonalnie momencie? Przede wszystkim warto zadbać o dobre warunki w domu, które pomogą dziecku wejść w nowy rok szkolny i zmierzyć się z czekającymi je obowiązkami.  

 

Mądrze przygotowany kącik do nauki stanowi dla ucznia nieocenioną pomoc – niezależnie od tego, czy uczestniczy w lekcjach online, czy wykorzystuje go po szkole do odrabiania prac domowych czy realizacji swoich pasji. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń sprzyja wyciszeniu się i skupieniu na pracy, co przekłada się nie tylko na rezultaty, ale też samopoczucie dziecka.

 

Dowiedz się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę planując idealny kącik do nauki. 

 

Biurko dla ucznia – małe centrum dowodzenia

 

Biurko zazwyczaj stanowi centralny punkt każdego kącika do nauki. Wybierając tego typu mebel w pierwszej kolejności musimy pamiętać o komforcie pracy. Warto celować w głębokość biurka od 60 cm do 90 cm oraz szerokość od 100 cm wzwyż. Dzięki temu blat pozwoli na wygodne korzystanie z kilku zeszytów i podręczników, a także znajdzie się na nim miejsce na różne dodatkowe akcesoria.  

Kupując biurko możemy wybierać między modelami z wbudowanymi komodami (czy nawet całym regałem) a meblami, które bardziej przypominają stół. Nie bójmy się tej drugiej opcji – blat daje nam większą swobodę w aranżacji przestrzeni. Pamiętajmy też, że szuflady w biurku nie powinny pełnić funkcji schowka na wszystko – w końcu są pod ręką po to, by często z nich korzystać. Zadbajmy o to, by uczeń trzymał tam akcesoria, które realnie wykorzystuje podczas nauki (np. zestawy przyborów, notesy czy zeszyty ćwiczeń).

 

Nie tylko wielkość, ale i ustawienie biurka mają ogromny wpływ na komfort użytkowania. Postarajmy się umieścić mebel możliwie blisko okna, najlepiej by światło padało z lewej strony. W końcu wszyscy dobrze wiemy, że najprzyjemniej czyta się przy naturalnym, dziennym świetle. Lampka biurowa powinna być wykorzystywana tylko podczas późnych godzin wieczornych, a nie z konieczności, przez cały dzień.

 

 

Fotel do biurka – dbamy o prawidłową postawę

 

Drugim najważniejszym elementem po biurku będzie fotel do nauki. W tym przypadku nie powinniśmy decydować się na półśrodki w rodzaju starego krzesła z jadalni – odpowiednio dobrane krzesło ma ogromny wpływ na prawidłową postawę dziecka podczas siedzenia, a przecież uczniowie potrafią spędzać przy biurku nawet po kilka godzin dziennie. Pomoże ono dziecku uniknąć problemu z wierceniem się, garbieniem i innymi zachowaniami wpływającymi na wady postawy.

 

Fotel do biurka trzeba dobrać do wieku i wzrostu dziecka – w przypadku podstawówkowiczów celujmy w modele „młodzieżowe” o regulowanej wysokości. Warto zadbać o to, by dziecko mogło wygodnie ułożyć ręce na biurku i jednocześnie sięgnąć stopami do podłogi – w przypadku 7-latków warto zainwestować w specjalną podstawkę na nogi. Krzesło musi być odpowiednio szerokie oraz zapewniać podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

W przypadku licealistów spokojnie możemy decydować się już na „dorosłe” krzesła biurowe, które sprawdzą się przez lata. Warto wybierać modele obrotowe, z kółkami. Ułatwiają przyjęcie wygodnej pozycji oraz szybkie sięgnięcie po np. potrzebny podręcznik, bez konieczności wstawania i rozpraszania się. Być może wasz uczeń chciałby wejść w posiadanie tak popularnego teraz krzesła gamingowego – nie odrzucajmy tego pomysłu z marszu. Ich krzykliwy design z początku może nie przypaść wam do gustu, ale pamiętajmy, że modele przeznaczone dla zapalonych graczy zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o wielogodzinnych sesjach przed komputerem – są więc bardzo wygodne i zapewniają odpowiednie wsparcie dla pleców.

 

 

Meble, akcesoria i wszystko, co potrzebne

 

Mamy już biurko, mamy fotel, ale co dalej? Dobrze zaplanowany kącik do nauki składa się z szeregu drobiazgów, które razem zapewniają optymalne warunki. Pamiętajmy, że uczniowie mają całą masę rzeczy niezbędnych do nauki – przybory, notesy, zeszyty ćwiczeń, podręczniki, książki itd. W okolicy biurka powinniśmy umieścić meble służące do przechowywania tego wszystkiego. Może to być niewielka komoda, wąska szafka czy wiszące nad biurkiem półki – grunt, żeby dziecko zawsze mogło łatwo znaleźć i sięgnąć po to, co niezbędne.

 

Warto także zadbać o to, co umieścimy na blacie. Biurko nigdy nie powinno być zawalone rzeczami, ale warto wykorzystać dostępną przestrzeń, by wygodnie uporządkować wszelkie przybory. Może to być mały przybornik na długopisy i ołówki, żeby zawsze były pod ręką. Dobrym pomysłem jest także domowy piórnik, w którym uczeń trzyma rzadziej używane akcesoria (np. zakreślacze czy kredki) – dzięki temu zawsze są pod ręką i wiadomo, gdzie ich szukać.

 

Oczywiście na blacie nie może zabraknąć lampki biurkowej. Wybierajmy modele ruchome, które można dowolnie przestawiać i wyginać tak, by blat był zawsze odpowiednio oświetlony. Lampka powinna dawać niezbyt mocne, rozproszone światło - nie może odbijać się od kartek zeszytu i oślepiać ucznia. Pamiętajmy też, żeby ustawić ją po stronie przeciwnej od „piszącej ręki”. Osoba leworęczna powinna ją mieć po prawej stronie biurka, a praworęczna – po lewej.

 

Warto też zadbać o nieco mniej oczywiste, ale równie przydatne akcesoria. Świetnym rozwiązaniem w kąciku do nauki jest np. tablica korkowa czy naklejka suchościeralna, na której można umieszczać krótki notatki, zadania do wykonania czy przypominajki na nadchodzące dni. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w zasięgu wzroku wiszącego zegara. Dzięki temu uczeń będzie mógł zawsze sprawdzić godzinę bez sięgania po telefon – unikniemy niepotrzebnego rozpraszacza!

 

 

Powrót do szkoły po swojemu

 

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia – kącik do nauki musi się uczniowi po prostu podobać. Nie chcemy stworzyć miejsca, które będzie nudne i pozbawione kolorów, a przebywanie w nim będzie się kojarzyć raczej z męczarnią. Dzieci w każdym wieku lubią manifestować swoją indywidualność – pomóżmy im w tym!

Do wykonania tego zadania idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju dodatki – niech to będzie seria plakatów edukacyjnych zdobiących okolice biurka albo mała lampka w ciekawym wzorze. Najważniejsze, żeby te akcesoria były zgodne ze stylem i zainteresowaniami ucznia. Wasze dziecko pasjonuje się nauką i kosmosem? Wybierzcie gadżety z kolekcji Empiku SPACE MISSION. A może kocha wszystko, co magiczne, z jednorożcami na czele? W takim przypadku seria UNICORN MAGIC będzie waszym wymarzonym wyborem.

 

Wybór osobistych akcesoriów to również doskonały pretekst, by spędzić z dzieckiem miło czas. W personalizacji możecie pójść o krok dalej i w Empik Foto stworzyć personalizowane kalendarze, zeszyty czy naklejki do oznaczenia swoich podręczników. Wspólne wybieranie wzorów może okazać się świetną zabawą dla was obojga.

 

 

My trzymamy kciuki, żeby powrót do szkoły był możliwie przyjemny i udany. Całą ofertę Empiku dla uczniów znajdziesz na stronie Back to school.

Advertisement

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć