Warszawa

Przewijanie noworodka - jak zrobić to prawidłowo?

Przewijanie noworodka - jak zrobić to prawidłowo?

Przewijanie noworodka może wydawać się trudne i skomplikowane. Jeśli jednak zna się właściwą kolejność zabiegów, które mu towarzyszą, szybko dochodzi się w nim do wprawy. Jak prawidłowo przewinąć noworodka?

 

Przygotowanie potrzebnych akcesoriów

 

Przewijanie noworodka powinno poprzedzać przygotowanie akcesoriów, które są potrzebne do tego zabiegu. Warto zadbać o to, by w pobliżu znajdowały się czyste ubranka, pieluchy dla dzieci, waciki kosmetyczne, naczynie z ciepłą wodą oraz krem przeciwko odparzeniom. W przypadku starszych niemowląt, zamiast zwilżonych wodą wacików, można używać chusteczek nawilżanych. Nie zaleca się jednak stosowania tego typu środków w pielęgnacji noworodków, dlatego że mogą podrażnić skórę. Po przygotowaniu wszystkich przedmiotów należy dokładnie umyć dłonie.

 

Ułożenie dziecka na podkładzie i zdjęcie jego ubranka

 

Przewijak lub inne miejsce przeznaczone do zmiany pieluchy również trzeba odpowiednio przygotować. Można położyć tam specjalne podkłady do przewijania albo rozłożyć tetrową pieluszkę. Na przygotowane miejsce ostrożnie przenosi się dziecko. Aby bezpiecznie położyć noworodka na przewijaku, należy jedną dłonią podtrzymać jego główkę i barki, a drugą plecki. Gdy dziecko jest już wygodnie ułożone, rozpina się jego ubranko.

 

Po wyjęciu nóżek malucha ze śpioszków, body czy innego akcesorium ocenia się powstałe zabrudzenia. W niektórych przypadkach wystarczające będzie podwinięcie ubranka powyżej pępka. Czasem jednak konieczne okazuje się całkowite rozebranie dziecka. Przy ściąganiu ubranka, podobnie jak podczas wszystkich pozostałych etapów przewijania malucha, warto mówić do swojej pociechy, by była spokojniejsza i czuła się bezpiecznie.

 

Zdjęcie brudnej pieluszki i umycie skóry noworodka

 

Należy rozpiąć pieluszkę i zawinąć ją zawartością do środka. Czystą część pampersa warto podłożyć pod pośladki dziecka. Skórę noworodka należy starannie oczyścić, używając płatków kosmetycznych i ciepłej wody. Nie wolno pomijać żadnych fałdek. Myjąc okolice krocza, należy zachować kierunek od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej. W przypadku chłopców ważne jest również wyczyszczenie miejsca pod moszną.

 

W trakcie przewijania dziecko trzeba przetaczać na boki, trzymając dłoń pod jego pleckami. Nie można podnosić maluszka za nogi. Po oczyszczeniu skóry i wyrzuceniu zużytej pieluszki zaleca się zostawić na chwilę dziecko z gołymi pośladkami, żeby ich skóra mogła się trochę przewietrzyć. Zapobiega to powstawaniu odparzeń.

 

Założenie nowej pieluszki

 

Skórę w okolicy pieluszkowej należy zabezpieczyć kremem ochronnym, nakładając cienką warstwę kosmetyku od przodu ku tyłowi ciała. Ostatnim krokiem jest założenie czystej pieluszki zgodnie z instrukcjami producenta. Akcesorium należy dokładnie zapiąć i dopasować tak, by nie uciskało skóry dziecka i nie krępowało jego ruchów. Można zdecydować się na stosowanie specjalnych pampersów z wycięciem na pępek albo podwinąć pieluszkę pod pępek, by nie zahaczała o gojący się kikut pępowinowy.

 

Jak często należy przewijać noworodka?

 

Pieluszka noworodka musi być zmieniona na nową, gdy jest mokra albo zabrudzona. Skóra maluszka nie powinna mieć długiego kontaktu z wilgocią ani bakteriami obecnymi w kale – wspomniane czynniki sprzyjają powstawaniu odparzeń. Noworodki, szczególnie te karmione piersią, wypróżniają się prawie po każdym karmieniu, co wiąże się z koniecznością częstej zmiany pieluszki (przykładowo co 2 godziny). Częstotliwość zmieniania pieluch zmniejsza się razem z wiekiem. Kilkumiesięczne dzieci wypróżniają się trochę rzadziej niż noworodki, ponadto z większą regularnością.

 

Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje pieluch są wyposażone w specjalne wskaźniki wilgoci. Pasek znajdujący się po zewnętrznej stronie akcesorium zmienia kolor, gdy wnętrze pampersa zwilgotnieje. Wskaźnik podpowiada więc rodzicom, że konieczne jest przebranie dziecka.

 

Choć młodzi rodzice mogą obawiać się przewijania noworodka, gdy zna się prawidłowy przebieg tego zabiegu, łatwo go opanować. Kierując się powyższymi wskazówkami, uda się zadbać o komfort i bezpieczeństwo maluszka, a także należycie zatroszczyć się o jego delikatną skórę.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć