Warszawa

Buty czy kapcie? Co wybrać dla przedszkolaka?

Buty czy kapcie? Co wybrać dla przedszkolaka?

Nie jest obojętne, w jakich butach chodzi dziecko – istotnie wpływają one na jego wygodę, a także rozwój, w tym zdrowie stóp i kręgosłupa. Dzieci codziennie spędzają w przedszkolach wiele godzin, dlatego buty do przedszkola powinny być wybierane z dużą starannością. Jaki model wybrać dla własnego malucha?

 

W jakich butach powinny chodzić małe dzieci?

 

Dziecięce stopy bardzo szybko się rozwijają, przez co dość długo pozostają plastyczne – źle dobrane buty szybko mogą dać efekty w postaci zniekształceń, które mogą wymagać konsultacji z ortopedą albo fizjoterapeutą. Buty noszone przez dzieci zawsze powinny być lekkie, żeby nie obciążać nóg i ich nie męczyć. Powinny one także być miękkie i elastyczne, zginać się dokładnie w tym miejscu podeszwy, w którym naturalnie zgina się ludzka stopa. Kostka dziecka w żadnym wypadku nie powinna być usztywniona, ponieważ takie buty będą ograniczać ruchy. Jeśli dziecięce obuwie wyposażone jest w wyższą cholewkę, musi ona być miękka.

 

Wybierając buty dla malucha, warto zwrócić uwagę także na ich wkładkę. Zarówno ona, jak i podeszwa butów, powinny być całkowicie płaskie. Nawet niewielkie podniesienie może negatywnie wpływać na postawę ciała dziecka i w niewłaściwy sposób obciążać jego kręgosłup. Żeby buty stabilnie trzymały się stóp, zapiętek powinien ściśle przylegać pięty. Pomimo tego on także musi pozostać miękki, ponieważ usztywnienia w tym obszarze mogą nie tylko ograniczać ruchy dziecka, ale także powodować bolesne otarcia.

 

Jakie modele butów sprawdzają się w przedszkolu?

 

Dzieci spędzają w przedszkolach zwykle około siedmiu do ośmiu godzin – podobną ilość czasu spędza się codziennie w pracy i po powrocie do domu ma się prawo być zmęczonym. Buty noszone przez malucha codziennie i przez tak długo muszą być wygodne, dobrze dopasowane i utrzymujące ciało w fizjologicznej pozycji.

 

Buty do przedszkola to najczęściej modele z zabudowanymi palcami i piętą. W ofercie sklepów obuwniczych niewiele jest butów tego rodzaju z wiązanymi sznurówkami – wszystko dlatego, że przedszkolaki zwykle nie radzą sobie jeszcze zbyt dobrze z ich wiązaniem. Znacznie lepiej w butach kilkulatka sprawdzą się elastyczne sznurówki, których nie trzeba wiązać, albo rzepy.

 

Wybierając buty, w których maluch będzie chodził po przedszkolu, warto zapytać samego kilkulatka, jaki model podoba mu się najbardziej. Dzieci w tym wieku mają już swoje upodobania, a buty, które będą im się zwyczajnie podobać, na pewno będą nosić z większą przyjemnością. Szeroki wybór butów do przedszkola w wielu kolorach i wzorach znaleźć można w popularnej sieci obuwniczej CCC. Wśród nich każdy maluch, niezależnie od płci czy osobistych upodobań, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Model dla swojego dziecka można wybierać w salonach stacjonarnych oraz sklepie internetowym, co jest łatwym i szybkim rozwiązaniem dla wielu zabieganych rodziców.

 

Jak wybrać buty do przedszkola we właściwym rozmiarze?

 

Zdarza się, że rodzice wybierają swoim dzieciom buty w nieco za dużym rozmiarze, chcąc uniknąć konieczności zakupu kolejnej pary, kiedy za kilka miesięcy maluch wyrośnie z dotychczas używanej. Rzeczywiście dzieci rosną bardzo szybko, przez co ich buty, tak samo jak i cała garderoba, musi być co jakiś czas wymieniana. W przypadku butów odpowiedni dobór rozmiaru jest jednak niezwykle ważny. Za małe buty sprawią, że maluch będzie zmuszony do bolesnego zginania paluszków stóp przez wiele godzin, natomiast modele zbyt duże nie zapewnią mu właściwej stabilizacji, mogą ograniczać jego ruchy, a nawet stać się powodem potknięć i upadków.

 

Tylko jak znaleźć właściwy rozmiar butów dziecięcych, szczególnie jeśli zamawia się je przez internet, gdzie nie można ich przymierzyć? Wystarczy dokładnie zmierzyć stopy dziecka. Nie powinno się tego robić, kiedy dziecko leży lub siedzi – jego stopy muszą być obciążone, więc najlepiej, jeśli stanie na podłodze, na której wcześniej położy się kartkę papieru. Na kartce wykonuje się obrys obu stóp dziecka, a następnie mierzy jego wymiary od koniuszka palców aż po krawędź pięty. Jeśli stopy różnią się między sobą wymiarem, pod uwagę bierze się wynik większej z nich. Do otrzymanego wymiaru należy dodać co najmniej 0,7 cm dla pełnej wygody malucha.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć