Warszawa

Fundamenty domu z drewna: wybór najlepszej podstawy na domki letniskowe

Fundamenty domu z drewna: wybór najlepszej podstawy na domki letniskowe

Wybór odpowiedniej podstawy, na której budowany będzie Twój wymarzony dom z drewna jest niezwykle ważną decyzją. W dzisiejszych czasach drewniane konstrukcje, takie jak domki letniskowe, znów zyskują na popularności. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rozmaite zalety drewna jako materiału budowlanego. Należy do nich m.in. to, że ten naturalny surowiec jest ogólnodostępny, ekologiczny, ekonomiczny, elastyczny, czy wytrzymały. Mimo, że budynki drewniane odznaczają się niebywałymi właściwościami technicznymi, to nawet taki dom potrzebuje dobrej podstawy. Decydując się na fundament, ważne jest podjęcie świadomej decyzji. Dlatego w tym artykule omówione są różne typy fundamentów, których można użyć; kiedy ich używać i jak je zbudować.

 

Dlaczego fundamenty są ważne, do czego służą?

 

Celem fundamentu jest podtrzymywanie i utrzymywanie w jednym kawałku konstrukcji znajdującej się nad nim. Wbrew naszym codziennym doświadczeniom grunt nie jest całkowicie nieruchomy i w wielu przypadkach nie do końca stabilny. Domki letniskowe, które zostaną wybudowane na gołej ziemi (bez dobrej bazy), są w rzeczywistości bardziej narażone na powstawanie pęknięć lub innych uszkodzeń spowodowanych przez warunki atmosferyczne. Prawidłowo zbudowany fundament zwiększa limit obrażeń, jakie może znieść konstrukcja drewniana, pozostawiając ją bezpieczną dla znajdujących się w niej osób. Fundamenty domu są niezwykle ważne, ponieważ od nich odpowiedniego doboru zależy przede wszystkim trwałość budynku, ale także wspomniane bezpieczeństwo ludzi w nim mieszkających.

 

Jakie są czynniki wpływające na typy fundamentów?

 

Większość osób rozumie fundament jako betonową platformę, na której stoi dom. W rzeczywistości, fundament ma bardziej złożoną konstrukcję i posiada wiele różnych rodzajów. Przy wyborze podstawy na domki letniskowe należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 

  • Miejsce, w którym powstanie budynek;
  • Wymiary budynku;
  • Warunki klimatyczne;
  • Właściwości gruntu.

 

Prawda jest taka, że każdy z wymienionych czynników jest kluczowy w procesie wybierania odpowiedniego fundamentu. To od tych czynników zależy, czy dom będzie stał na fundamencie dobrze i mocno, czy zacznie się przesuwać, co doprowadzi do jego zniszczenia oraz deformacji.

 

Podkład betonowy: kiedy używać i jaki jest proces jego montażu?

 

Beton był używany do budowania fundamentów od ponad wieku, kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że można go wykorzystać do zabezpieczenia konstrukcji budynku na długie lata. Taki rodzaj bazy pod domki letniskowe jest najczęściej używany w miejscach, w których panują ekstremalne warunki atmosferyczne. Fundamenty betonowe są stabilne, trwałe, szczelne oraz łatwo jest je izolować, dlatego taki podkład używany jest w większości budynków, aby zapewnić ich możliwie jak największą stabilność i trwałość. Jak wygląda proces budowania podkładu betonowego? Po pierwsze, należy starannie zagęścić piasek. W kolejnym etapie wymurowane są ściany fundamentowe, na których oparty jest podkład betonowy. Dzięki takim ścianom baza ma większą grubość. Na koniec należy wylać podkład betonowy, a na nim ułożyć siatki zbrojeniowe.

 

Ława fundamentowa: kiedy ta technika jest używana i jak ją zbudować?

 

Ława fundamentowa jest najniższą częścią fundamentu, którą stawia się bezpośrednio w gruncie. Ten rodzaj fundamentu może być stosowany na większości podłoży, ale najlepiej nadaje się do gruntów o stosunkowo dobrej nośności. Jest szczególnie dobrze przystosowany do lekkich obciążeń konstrukcyjnych (jakim są, np., domki letniskowe), tak jak te występujące w wielu niskich lub średnich budynkach mieszkalnych – głównie wykonanych z lekkiego materiału budowlanego jakim jest drewno. Fundament zbudowany z ławy jest doskonałym rozwiązaniem problemu, jakim jest wybudowanie domu na słabych gruntach. Przy budowie ławy fundamentowej najpierw dokonywany jest wykop w ziemi, który następnie wykładany jest folią budowlaną. Kolejnym etapem jest budowa zbrojenia i deskowanie, a na sam koniec wylewane są ławy fundamentowe.

 

Stopa fundamentowa: co to i w jakich przypadkach jest używana?

 

Stopa fundamentowa, znana również jako pomosty betonowe, jest formą fundamentów rozproszonych, utworzonych z prostokątnych, kwadratowych lub czasami okrągłych betonowych „płyt”, które służą do podtrzymywania miejscowych obciążeń (obciążeń jednopunktowych), takich jak słupy, grupy słupów lub konstrukcja szkieletowa. Stopy fundamentowe mogą być również używane do podpierania podwalin. Ten rodzaj fundamentu, który jest fundamentem bezpośrednim, jest powszechnie stosowany w większych konstrukcjach, takich jak jednostki przemysłowe, budynki komercyjne lub mieszkaniowe (np. domki letniskowe), aby podpierać duże zadaszone konstrukcje.

Wybór najlepszej podstawy na drewniany domek musi być dobrze przemyślany. Taki element konstrukcyjny odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia budynku. Oczywiście, głównym celem każdego fundamentu jest podparcie budynku, ale ten cel jest również główną zaletą. Jednak rola fundamentu jest znacznie ważniejsza niż bycie bazą pod domki letniskowe. Właściwie dobrany fundament, odpowiednio ułożony i zainstalowany, służy również do powstrzymania przedostawania się wilgoci do Twojego domu z drewna, tworząc zaporę przeciwdziałającą wodzie gruntowej. Pomaga to zapobiegać problemom, takim jak pojawienie się pleśni i wilgoci. Dlatego zanim przystąpisz do wyboru fundamentu, warto jest poszerzyć swoją wiedzę na ich temat – może się to okazać niezwykle pomocne.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć