Warszawa

Przygotuj dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Przygotuj dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Zastanawiasz się nad posiadaniem kolejnego dziecka i nie wiesz, jak zareaguje na chęć powiększenia rodziny Twoja starsza pociecha? A może starania się powiodły i teraz tylko pozostaje powiadomić o tym rodzeństwo? Zobacz, jak to zrobić.

 

Czy pytać dziecko o to, czy chce mieć rodzeństwo?

 

Wielu rodziców zastanawia się, czy pytać swoje dziecko o to, czy chciałoby mieć brata lub siostrę. O ile zdanie dziecka w wielu kwestiach powinno być brane pod uwagę – wasza pociecha w ten sposób czuje, że ma wpływ na otaczającą rzeczywistość, o tyle liczba posiadanych dzieci jest już wyłącznie sprawą zarezerwowaną dla rodziców. Dziecko, które już jest na świecie, nie powinno ingerować w takie decyzje.

 

Jak podkreślają psychologowie Natalia i Krzysztof Minge nie należy pytać dziecka o tak istotne sprawy z kilku powodów. Po pierwsze, dziecko nie jest w stanie udzielić racjonalnej odpowiedzi, bo po prostu nie ma doświadczenia związanego z posiadaniem rodzeństwa i nie wie, jak wyglądałaby więź łącząca go z młodszą siostrą czy bratem. W określeniu tego nie pomogą mu ani mądre rozmowy, bajki edukacyjne czy mądre książeczki.

 

Co więcej, dziecko nie jest w stanie przewidywać przyszłych wydarzeń – nie wie, ile pracy i energii potrzeba na zajęcie się niemowlakiem, jego chęć lub niechęć posiadania rodzeństwa podyktowane są raczej emocjami chwili. Jego odpowiedź będzie najczęściej podyktowana ostatnimi przeżyciami związanymi z kontaktem z niemowlakami. Jeżeli Twoje dziecko podejmie tak ważną decyzję dotyczącą tego, czy powinniście mieć kolejnego malucha, będzie całe życie – zwłaszcza w trudnych momentach – zastanawiać się, czy doradziło mądrze. Dodatkowo rodzic będzie podświadomie obarczać odpowiedzialnością za tę decyzję swoje starsze dziecko.

 

 

W przypadku, gdy dziecko stwierdzi, że nie chce mieć rodzeństwa, a rodzice będą bardzo pragnęli potomstwa, ale przez opinię swojej córki lub syna zrezygnują z kolejnych dzieci, mogą czuć żal w stosunku do najstarszego potomka. Życie często zaskakuje i w momencie np. nieplanowanej ciąży nastawienie dziecka, które nie chciało mieć rodzeństwa, może być wrogie. Nie ma więc sensu pytać dziecka o opinię w takich kwestiach. Obarczanie dziecka odpowiedzialnością w tym obszarze jest niepotrzebne. Decyzja o posiadaniu lub nieposiadaniu kolejnych dzieci należy do rodziców.

 

Jakich pytań unikać?

 

Dziecko, które dowiaduje się o tym, że rodzina się powiększy, może czuć się skołowane, zdziwione, smutne, radosne. Wachlarz emocji towarzyszących takiej informacji jest bardzo zróżnicowany i zależy od indywidualnych przeżyć dziecka. Trudno więc przewidzieć, co może czuć maluch.

 

Istnieją jednak pytania, których po powiadomieniu pociechy, że będzie starszym bratem lub starszą siostrą, lepiej unikać. Są to pytania, które sugerują odpowiedź, np. „Cieszysz się z rodzeństwa?”. To także pytania, które wymuszają na dziecku okazanie radości i określonych emocji. Tymczasem pierwsze odczucia dziecka mogą być różne i trzeba je zaakceptować.

 

Twoja pociecha może być bardzo poirytowana również wtedy, gdy zadasz jej pytanie, które wskazuje na nowe obowiązki, np. „Będziesz teraz pomagać mamie?”, „Będziesz teraz dzielić się swoimi zabawkami?”.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem, że będzie miało rodzeństwo?

 

Jeżeli chcesz porozmawiać z dzieckiem o tym, że jego rodzina się powiększy, najpierw powinieneś/powinnaś zastanowić się, co chcesz, a czego nie chcesz usłyszeć od dziecka, jakie są twoje obawy związane z rozmową. Pamiętaj, że emocje, które mogą towarzyszyć dziecku mogą być bardzo różne. Pozwól mu je przeżyć. Uczucia – nie wymagają uzasadnienia – dlatego nie oczekuj tego, że dziecko będzie Ci wyjaśniać, dlaczego czuje się tak, a nie inaczej. Wysłuchaj swoją pociechę i zaakceptuj to, co mówi bez względu na to, czy będą to pozytywne, czy negatywne przekazy.

 

Unikaj narzucania swojej opinii poprzez komentowanie wypowiedzi dziecka słowami: „Ale przecież”. Nie narzucaj dziecku swojego zdania. Nie neguj tego, co czuje dziecko.

 

Przekonaj dziecko, że będziesz je tak samo kochać po narodzinach maluszka. Psychologowie podpowiadają, że możesz w tym celu skorzystać z porównań zrozumiałych dla dziecka. Zapewnij także, że samo pojawienie się brata czy siostry nie sprawi, że straci swoje ukochane zabawki czy pokój. Ciąża to także doskonała okazja, by wyjaśnić córce lub synowi, skąd się biorą dzieci.

 

Powiększenie rodziny jest stresującym, ale przede wszystkim bardzo radosnym wydarzeniem dla wszystkich. Świętujcie ten czas, akceptując także wszystkie odczucia starszej latorośli.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć