Warszawa

Ile kalorii potrzebuje dziecko w wieku przedszkolnym?

Ile kalorii potrzebuje dziecko w wieku przedszkolnym?

Zapotrzebowanie organizmu człowieka zmienia się wraz z jego wiekiem. Dowiedz się, jaka dawka energii jest potrzebna dziecku w wieku przedszkolnym, by mogło zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

 

Dziecko w wieku przedszkolnym intensywnie rośnie i szybko się rozwija. Jednym z warunków, by procesy te odbywały się prawidłowo jest dostarczenie mu z posiłkami odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także energii (kalorii). Czy istnieją jakieś normy, które mówią, ile takiej energii powinno otrzymać dziecko w tym wieku? Oczywiście tak. Aktualne i obowiązujące to Normy Żywienia dla Populacji Polski opublikowane w 2017 roku. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w tej naukowej publikacji, przedszkolak każdego dnia powinien otrzymywać od 1000 kcal (3 latki) do 1400 kcal (4-6 latki) wraz z posiłkami i napojami.

 

Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie dziecka?

 

W przypadku maluchów raczej nie skupiamy się jednak na samych kaloriach, a na walorach odżywczych całego jadłospisu. To dlatego w każdym posiłku powinny być obecne warzywa lub owoce, a w głównych także produkty zbożowe. Uzupełnienie stanowią produkty mleczne, których podawanie jest zalecane nawet 3-4 razy dziennie. Porcja to szklanka mleka, kubeczek jogurtu naturalnego czy 2 plasterki sera. Inne ważne źródła białka dla przedszkolaka to oczywiście jaja i chude mięso, które 2 razy w tygodniu warto zastąpić rybą. Mięso mogą zastąpić także potrawy na bazie nasion roślin strączkowych. Na koniec warto pamiętać o źródłach „dobrych” tłuszczów, takich jak oleje roślinne, masło i orzechy. Oczywiście dzieci w wieku przedszkolnym często jedzą wybiórczo i udaje się podać z sukcesem tylko niektóre potrawy. Warto się jednak nie zniechęcać, próbować i samodzielnie dawać przykład jedząc wartościowe produkty i posiłki. Rodzic decyduje, co i kiedy zje dziecko, a dziecko ile i czy zje. I tej zasady warto się trzymać.

 

Czy moje dziecko rośnie prawidłowo?

 

Wzrost i masa ciała, a także ich zmiany w czasie powinny być śledzone przez lekarza pediatrę na specjalnych wykresach nazywanych siatkami centylowymi. To one pomagają obiektywnie ocenić, czy te parametry mieszczą się w normie. W Polsce za normę uznaje się wartości mieszczące się między 10. a 90. centylem. Jeśli zatem wzrost lub masa ciała znajdują się między 3. a 10. centylem lub 90. a 97. centylem, wskazuje to na konieczność obserwacji stanu zdrowia dziecka, a także nawyków żywieniowych. Kiedy jeszcze konieczna jest taka obserwacja? Jeśli wynik dla wzrostu i masy ciała różni się o 2 kanały lub jeśli kolejne pomiary tego samego parametru różnią się o 2 kanały centylowe.

 

Kiedy dziecko waży za mało?

 

Niedożywienie, objawy niedoborów – jeśli takie stwierdzenie usłyszymy od lekarza pediatry i masa ciała naszego dziecka spada poniżej 3. centyla prawdopodobnie zaleci on specjalistyczne badania. Ponadto, by dostarczyć organizmowi dziecka składników odżywczych i zatrzymać dalszy rozwój niedożywienia, najprawdopodobniej zaproponuje także wsparcie w postaci żywienia medycznego. Przykładem może być, np. Nestle Resource Junior – kompletny pod względem odżywczym preparat, który jest odpowiedni dla dzieci po 1. roku życia. W składzie zawiera 28 witamin i składników mineralnych, a także cenne białko. Dostępny jest w formie gotowego do picia płynu o smakach waniliowym, truskawkowym i czekoladowym, jak i proszku o smaku waniliowym, który należy rozpuścić w wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Można go także dodać, np. do mlecznego, domowego koktajlu lub innych posiłków.

 

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć