Warszawa

Opowieści z dreszczykiem - czyli o mitologii słowiańskiej słów kilka

Opowieści z dreszczykiem - czyli o mitologii słowiańskiej słów kilka

Każdy z nas po zakończeniu edukacji jest niemal specjalistą z zakresu mitologii greckiej oraz rzymskiej. Na każdym etapie szkolnym przypominamy sobie co czciły wielkie kolebki cywilizacji.

 

Oprócz całej hierarchii bóstw greckich i rzymskich znamy także różnego rodzaju mity oraz inne odwołania w kulturze do tychże wierzeń. Są to elementy niezwykle ważne, bez których obraz historii i kultury Europy nie mógłby być pełny.
Tym bardziej powinno nasunąć nam się pytanie dlaczego w szkole całkowicie omijany jest temat naszej rodzimej mitologii, do której odwołania w wielu obrzędach i powiedzeniach mamy przecież do dziś! To na nich opiera się wiele świąt i zwyczajów.

 

Ostatnimi czasy kultura i popkultura stara nam się to nieco wynagrodzić. Pojawia się coraz więcej książek (zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci oraz młodzieży) na omawiany temat. Wierzenia oraz stwory mitologii słowiańskiej powoli wychodzą ze swoich siedlisk, aby na stałe zagościć w naszej świadomości.

 

Dlatego dziś chcielibyśmy poświęcić kilka słów projektowi, który o demonologii słowiańskiej może powiedzieć nam jeszcze więcej. Co najważniejsze pokaże też, że wcale nie jest ona aż tak straszna, a za słowem demonologia nie kryją się tylko najgorsze szkarady, ale także stworzenia, dzięki którym dawniej wyjaśniano różnego rodzaju zjawiska.  

 

 

Odczarujmy w takim razie wierzenia ludowe kultury słowiańskiej i sprawdźmy co proponuje nam w tej tematyce projekt StworyPotwory.

 

Projekt StworyPotwory

 

Na początek warto sprawdzić co o swoim projekcie piszą sami jego autorzy:

 

Podstawowym założeniem zadania jest popularyzacja oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży profili postaci z wierzeń ludowych kultury słowiańskiej, a co za tym idzie, popularyzacja korzeni kultury polskiej. Pragniemy ukazać dzieciom nieznany im, bo pomijany chociażby w szkołach, świat ich praprzodków. Uświadomić im, że istniało coś więcej poza kulturą i wierzeniami Greków czy Rzymian, tak szeroko omawianą i popularną. Pragniemy zakotwiczyć w świadomości dzieci i młodzieży wyobrażone i ciekawe postaci, ożywione w rodzimych, ludowych wierzeniach kultury słowiańskiej. Chcemy przedstawić je w sposób najbardziej atrakcyjny dla młodych widzów, dzięki wykonaniu mistrzowskiej charakteryzacji filmowej oraz współczesnemu podejściu do przedstawienia pradawnych wierzeń.

Do tej pory ukazały się już 3 filmy, dzięki którym możecie poznać sylwetki bohaterów dawnych wierzeń z ziem polskich. Z ogromną przyjemnością zaprosimy Was na film prezentujący pierwszego z nich – strażnika i mieszkańca lasu – Lasowika:

 

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Projekt StworyPotwory jest całkowicie niekomercyjny, a jego celem jest przekazanie walorów edukacyjnych, które w rozrywkowy sposób zachęcą dzieci, młodzież, a także nauczycieli i pedagogów do próby sprawdzenia czym jest mitologia słowiańska i pokazania, że ani trochę nie jest ona gorsza od znanych nam pradawnych wierzeń innych nacji. Dodatkowo może być świetnym punktem odniesienia do tworzenia nowych form artystycznych, które w rewelacyjny sposób przyciągną uwagę młodych czytelników literatury. Jak choćby filmy, które zjawiskowo przybliżają podstawowe mity.

 

 

Jeżeli dzięki filmom uda się w Was obudzić tę nutę ciekawości i zainteresowanie opisywanym tematem, twórcy projektu od razu pędzą do Was z ogromem źródeł, dzięki którym mitologia pochłonie Was bez reszty.

 

Jest to oczywiście obszerna bibliografia, którą znajdziecie na ich stronie. Wybór lektur jest ogromny i z pewnością wszyscy znajdą tu coś dla siebie – zarówno osoby, które lubią czytać całkiem obszerne książki, jak i Ci, którzy wolą opowieści bardziej obrazkowe.

 

Konkurs

 

To jednak nie koniec tego co możecie znaleźć na stronie StworyPotwory. Trwa tam także całkowicie magiczny Konkurs! Magiczny pod kilkoma względami. Nie tylko dlatego, że dotyczy on opowieści, które nie zawsze muszą być z tego świata, ale także z powodu aury i relacji, które dzięki niemu można stworzyć!

 

Zasady są bardzo proste:

 

„Odwiedź babcię, dziadka, prababcie, pradziadka, ciotkę, wujka a może sąsiadkę i przeprowadź z nimi wywiad.

 

Zapytaj ich, czy znają jakąś rodzinną historię związaną z wierzeniami ludowymi? Być może słyszeli oni od swojej babci o przedziwnych stworzeniach, które zamieszkiwały w domu pod piecem? lub w piwnicy? A może ktoś ich kiedyś straszył Bebokiem lub innymi stworami potworami?

 

Koniecznie nagraj wywiad na telefon i prześlij na nasz adres: stworypotworyziemislowianskiej@gmail.com z dopiskiem „konkurs- Domowa Księga Prawierzeń”.

 

Czekamy na Wasze wywiady do 10 października 2020 roku.

3 najciekawsze wywiady zostaną nagrodzone książkami z serii Legendarz Wydawnictwa BOSZ.

Rozwiązanie konkursu nastąpi 20 października.”

 

Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj.

 


 

Zaintygowani? Koniecznie odwiedzajcie stronę internetową projektu, FB oraz YouTube’a i śledźcie ich dalsze inicjatywy związane z demonologią słowiańską:

 

www: https://stworypotwory.pl/

FB: https://www.facebook.com/stworypotworyziemislowianskiej

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCoLo9xrXTnUEoun_LrBVd0w

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć