Warszawa

Czytanie zjawiskiem społecznym

Czytanie zjawiskiem społecznym

Tylko 38% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w 2017 roku. Polacy wciąż czytają niewiele, lecz poziom czytelnictwa pozostaje na stałym poziomie od wielu lat. Co więcej, sięganie po książki deklaruje o 1% więcej badanych niż w latach 2015-2016.

Czytanie zjawiskiem społecznym?

Choć poziom czytelnictwa w Polsce jest niski, w badaniu przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową zauważono pewien schemat. Najwięcej osób deklarujących czytanie książek pochodzi z rodzin, w których również czytano - aż 82% czytających sięga po lektury tak samo jak ich rodzice, dziadkowie i inni członkowie rodziny. W rodzinach nieczytających po co najmniej jedną książkę sięga jedynie 13% respondentów. Tym samym, można uznać, że czytanie to zjawisko społeczne - cechuje zwykle rodziny o wyższym poziomie wykształcenia, szukające bardziej skomplikowanych rozrywek niż telewizja czy Internet. Sięganie po książki jest zatem powszechniejsze, jeżeli przykład idzie z góry.

Co roku, odbywają się akcje, które mają za zadanie promowanie czytelnictwa w Polsce. Biorą w nich udział znani aktorzy, piosenkarze, dziennikarze oraz politycy, w tym Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Narodowe Czytanie, Cała Polska Czyta Dzieciom czy akcje organizowane przez księgarnie internetowe i stacjonarne zwiększają zainteresowanie czytaniem i pokazują, że książki wciąż są modne i ciekawe. Im więcej osób czyta w otoczeniu, tym większa szansa, że inni również sięgną po lekturę.

Kupujemy częściej niż pożyczamy

Polacy najczęściej czytają książki, które kupili samodzielnie - jest to deklaracja 34% badanych. 23% Polaków sięga po książki, które dostało w prezencie, a jedynie 16% decyduje się na wypożyczenie lektury w bibliotece publicznej. Taka sytuacja jest spowodowana głównie tym, że czytelnicy wybierają najchętniej tytuły nowe i modne, które rzadko są dostępne w bibliotekach. Oferują je jedynie księgarnie internetowe oraz stacjonarne, a stali klienci księgarni mogą liczyć na rabaty na kolejne zakupy i atrakcyjne zniżki. Dodatkowo newslettery dla stałych klientów umożliwiają szybkie dowiadywanie się o nowościach w ofercie i premierach bestsellerów zagranicznych.

Zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim książki w formie tradycyjnej - drukowane, papierowe. Czytanie e-booków oraz słuchanie audiobooków wciąż przekonuje do siebie mniej miłośników dobrych lektur, lecz może przyciągnąć osoby, które do tej pory unikały sięgania po książki. Dzięki zbiorom książek elektronicznych, ma się szybki i łatwy dostęp do wielu tytułów, co sprawia, że nawet wybredne osoby mogą znaleźć lektury o interesującej je tematyce.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć