Poznań

Kraina Olimpia 2017 - Harmonogram na sierpień
Poznań Lato! od 5 lat Wstęp wolny Nasz Patronat

Kraina Olimpia 2017 - Harmonogram na sierpień

Wpis archiwalny

Za nami cały lipiec z Krainą Olimpia - miejscem zaprojektowanym przez dzieci tak, aby mogły bawić się tam i spędzać miło wakacyjny czas. To właśnie dzięki pomysłom dzieci plac przed Sceną Roboczą zamienił się w magiczny, sąsiedzki skwer oraz galerię wielkoformatowych rzeźb wyjętych wprost z dziecięcej wyobraźni.


W trakcie kolejnych wakacyjnych spotkań na dziedzińcu cała uwaga została skoncentrowana na teatrze i jego wydaniu dla dzieci. Scena Robocza jako ośrodek rezydencyjny z założenia pragnie szerzyć wiedzę na temat teatru, a jedną z metod
prowadzących do tego jest edukacja oraz stwarzanie demokratycznego dostępu do kultury.

Zapraszamy dzieci od 5 roku życia! Wstęp wolny.



HARMONOGRAM NA SIERPIEŃ:

6 sierpnia (ndz.) g. 15:00
 

  • „W poszukiwaniu dawnego czasu – zabawy i zabawki ludowe w Polsce” Mozaika – interaktywny spektakl dla dzieci + pograjka staropolska

    Zabawa i zabawki od dawna towarzyszą człowiekowi. Ojciec zwykle przygotowywał materiał i wycinał podstawowe części zabawek, syn je montował, a żona i córka zajmowały się wykończeniami. W spektaklu przypomnimy ludowe zabawy i zabawki polskie, jakimi bawiły się dawniej dzieci. Poznamy różnorodność i piękno zabawek ludowych oraz pokażemy, że mimo swej prostoty, mogą nadal zaciekawić młodych widzów i cieszyć ich oczy. To, co dawne, ma również wartość – poprzez spotkanie z dawnymi zabawami i zabawkami, zaprosimy dzieci do rodzinnych poszukiwań dawnego czasu – dawnych zabaw, opowieści, brzmień. To nie wszystko, zwieńczeniem spotkania będą zabawy dla dzieci prowadzone do muzyki granej na żywo. Wraz z brzmieniem skrzypiec, basów i barabanu poznamy świat dawnych tradycyjnych zabaw.

    Scenariusz i realizacja: Karolina Ociepka i Piotr Rogaliński
    Zabawki: Piotr Rogaliński (Pracownia Borówiec)
    Muzyka: Jarosław Cendrowski – skrzypce, Piotr Rogaliński – basy, Karolina Ociepka – baraban


13 sierpnia (ndz.)
 

  • 11:00-15:00 warsztaty plastyczne MASKI

    Maski (teatralne, tubylcze i ludowe)
    Czym jest maska? Jak powstaje? Jaką ma historię w teatrze? Czy na co dzień nosimy jakieś maski?
    Podczas warsztatów zapoznamy uczestników z zagadnieniami związanymi z powstawaniem masek teatralnych i ich historią. Podczas warsztatów, każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania własnego egzemplarza co w efekcie może doprowadzić do powstania małego przedstawienia.

    Prowadzenie: Gosia Bartosik


 

  • 15:00 „Bajka o pięknym Łabędziu” – Teatr Wierzbak Plus – Artur Szych

    Lekki wierszowany tekst, lalki nawiązujące do klasyki teatru marionetek belgijskich, przestrzenna metamorficzna dekoracja, to niewątpliwie walory tego przedstawienia.
    Spektakl porusza między innymi problemy wyobcowania, bycia innym w grupie, budowania relacji z otaczajacym światem. Każdy „odmienny” – może mieć problemy z odnalezieniem się w środowisku, które działa według od zawsze ustalonych zasad, które tak samo kwacze. Każdy może stanąć przed koniecznością  zmiany miejsca życia, opuszczeniem domu rodzinnego. Każdy bywa samotny.

    Tekst, inscenizacja – scenografia, dekoracje, lalki, aranżacja przestrzeni scenicznej, reżyseria, opracowanie muzyczne – wykonanie Artur Szych.



20 sierpnia (nd.)
 

  • 11:00 – 15:00  warsztaty plastyczne „Teatrzyk cieni”

    Poprzednia edycja pokazała, że dzieci same stworzą historie jeśli tylko dać im proste rekwizyty, sznurki, chusty, paski, fragmenty materiałów, torby papierowe, kartony. Zaczną tworzyć postaci którym naturalnie nadadzą funkcje i historie. Pod okiem wprawionej performerki, opierając się na technice teatru cieni będą mogły zbudować, rozbudować, zgłębić, to co same wymyśliły.

    Prowadzenie: Gosia Bartosik


 

  • 15:00 – „Co to?” – STUDIO TEATRALNE BLUM –  spektakl dla widzów najmłodszych

    Jeden z pierwszych w Polsce spektakli dla dzieci najmłodszych 0-5 HOPEK i SIUPEK dwa zabawne stworki, będące łącznikami różnych światów: dziecięcego i dorosłego, wyobraźni i realności, teatru i codzienności  wyczarowują barwną miękką i przytulną rzeczywistość dziecięcej zabawy. Dzięki nim pluszowe figury wydobywają się ze snu, ożywają w przestrzeni pośród małych widzów, by ostatecznie utworzyć kolorową płaszczyznę dziecięcego obrazka

    STUDIO TEATRALNE BLUM od przeszło 10 lat zajmuje się produkcją spektakli dla maluszków.Od paru lat stałą siedzibą teatru jest Concordia Design w Poznaniu. Na podstawie autorskich scenariuszy powstają spektakle z własną scenografią, kostiumami i muzyką.Zespół aktorski dobierany jest starannie nie tylko ze wzgledu na umiejetności aktorskie, ale także pod kątem znajomości psychiki i potrzeb małego dziecka.
    Podczas przedstawień razem z dziećmi na widowni przebywa PEDAGOG TEATRALNY, który czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem psychicznym widowni.



27 sierpnia (ndz.) – FINAŁ KRAINY OLIMPIA
 

Żegnamy wakacje a wraz z nimi żegnamy Krainę Olimpię. Zapraszamy na rodzinny piknik pełen aktywności dla najmłodszych mieszkańców miasta i całych rodzin. W programie:


12:00 – spektakl „MiMi czarodzieje” w reż. Magdaleny Płanety

13:00 – piknik / set DJ-ski / animacje dla dzieci

17:00 – koncert

 

Zapraszamy również do śledzenia informacji na stronie http://www.scenarobocza.pl/projekt/kraina-olimpia-2017/

oraz na Facebooku 


Zadanie kulturalne jest finansowane ze środków Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”

Organizator:

Scena Robocza

ul. Grunwaldzka 22
(4 piętro) 60-785 Poznań
tel.: 604 511 259

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć