Warszawa

Recenzja książki:

Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu

Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu

Faye de Muyshondt
PATRONAT

Jak pomóc dziecku odnaleźć się wśród rówieśników

Faye de Muyshondt, autorka poradnika Umiejętności społeczne twojego dziecka, podpowiada, jak włączyć dziecko do grupy rówieśniczej, jak podnieść jego samoocenę, a zminimalizować nieśmiałość.


Pierwsze 26 stron to podziękowania autorki dla wspierających i motywujących ją osób, wstęp i wyjaśnienia dotyczące powstania książki, a także zasady korzystania z poradnika. Lektura tego fragmentu może być o tyle ciekawa, że dowiadujemy się tu, jaką „drogę” przebyła autorka i kim jest. Objaśnienia dotyczące posługiwania się poradnikiem to próba zmotywowania nas, odbiorców do czynnego wykonywania zadań, a nie tylko do poprzestania na lekturze tekstu.


Autorka przypomina o wadze pierwszego wrażenia, kontakcie wzrokowym, odpowiednim uścisku dłoni. Podpowiada też, co, jak i kiedy powiedzieć. Rzeczywiście wszystko, o czym pisze, odnosi do dzieci.


Nowością jest tu rozdział o korzystaniu z internetu: wysyłaniu wiadomości, posługiwaniu się mediami społecznościowymi i to w sposób mądry i odpowiedzialny! Ten fragment chętnie dałabym do przeczytania nastolatkom!


Ponadto w książce możemy znaleźć rozdział o wysyłaniu smsów i prowadzeniu kulturalnej rozmowy telefonicznej. Faye de Muyshondt przygląda się także współczesnej mowie (językowi potocznemu, slangowi i tak zwanym „dynamizatorom mowy” czyli przekleństwom). Autorka pokazuje, jak prowadzić życzliwą rozmowę, jak słuchać. Rozważa, co to znaczy być dobrym przyjacielem i życzliwym człowiekiem Radzi w sprawie wręczania upominków, dziękowania. Uczy zachowania przy stole, a także bycia dobrym gospodarzem i gościem. Sugeruje jak zarządzać swoim czasem, jak podejmować decyzje i jak uczyć dzieci radzenia sobie z porażką.


Trudności może przysporzyć zrealizowanie propozycji autorki dotyczącej prowadzenia notatek z poszczególnych ćwiczeń przez dziecko. Bardziej realne wydaje się być wykorzystanie tego pomysłu na warsztatach adresowanych do grupy dzieci.


Książka jest bardzo przejrzysta. Niektóre treści są wypunktowane inne ujęte w tabelkę, jeszcze inne zapisane pogrubioną czcionką. Poradnik czyta się bardzo lekko.

 

Anna Kowalska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć