Warszawa

Recenzja książki:

Kraków dla młodych podróżników

Kraków dla młodych podróżników

Marta Spingardi
Marianna Oklejak (Ilustr.)
od 5 lat

Dobry przewodnik i ciekawa opowieść

Kraków dla młodych podróżników to książka, która wspaniale łączy dobry przewodnik z ciekawą opowieścią adresowaną do młodych czytelników. Do lektury zachęciła mnie barwna okładka z krakowskim lajkonikiem i nazwisko twórczyni ilustracji, Marianny Oklejak, dobrze nam znanej i uwielbianej przez moje pociechy ilustratorki serii książek o Basi. Z ciekawości zajrzałam do środka i od razu zachwyciłam się nie tylko atrakcyjną w oczach dzieci szatą graficzną, ale również treścią samej książki. Jakież było moje zdziwienie, gdy w spisie treści tytuły kolejnych rozdziałów nie przypominały typowego przewodnika, ale raczej książkę pełną fascynujących opowieści. Zasiadłam wygodnie na kanapie i zaczęłam czytać... tylko tak na próbę, a w rezultacie w mig przeczytałam Kraków dla młodych podróżników od deski do deski.


Aż trudno uwierzyć, że aż tak bardzo pochłonął mnie ów przewodnik. Brawa należą się zatem autorce tekstów, Marcie Springardi, która w atrakcyjny dla młodych czytelników sposób połączyła historyczne fakty (np. najazd Tatarów, panowanie króla Zygmunta Starego), postacie ze świata sztuki i nauki (np. Jan Matejko, Stanisław Wyspiański), elementy wiedzy o stylach architektonicznych z legendami i atrakcjami miasta Krakowa. Dzięki temu adresaci książki Kraków dla młodych podróżników podczas jej lektury odbywają wędrówkę po perełkach stolicy Małopolski i okolic, takich jak Kościół Mariacki, Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Sukiennice, Kazimierz, Kościół Franciszkanów, Muzeum Farmacji czy Kopalnia soli w Wieliczce. Ów literacki spacer po uliczkach Krakowa to fascynująca przygoda, podczas której poznaje się podstawowe informacje o turystycznych atrakcjach i postaciach związanych z historią miasta. Język jednak owej opowieści nie przypomina typowych przewodników, stąd czytanie Krakowa dla młodych podróżników jest prawdziwą przyjemnością.


Znaczna w tym zasługa także szaty graficznej, która skupia uwagę małych czytelników nie tylko na przedstawieniu wyglądu zabytkowych miejsc, ale także na wzbogaceniu ilustracji krótkimi informacjami o wybranych atrakcjach (np. gdzie można znaleźć i do czego służyły żelazne kuny, ile florenów kosztował miasto Ołtarz Wita Stwosza, czym różniły się kaplice z epok renesansu i baroku). Doskonałym uzupełnieniem treści są także materiały umieszczone na wklejkach książki, a mianowicie barwna mapka z zaznaczonymi i zabawnie opisanymi atrakcjami z przodu, a z tyłu kompilacja faktów o kluczowych postaciach i miejscach wspomnianych na stronach książki.


Zarówno moje pociechy, jak i ja, jesteśmy zachwyceni książką Kraków dla małych podróżników i teraz, już po jej lekturze, wraz z nadejściem wiosny planujemy zwiedzić Kraków zgodnie z planem i opisem zamieszczonym w tym rewelacyjnym przewodniku. Zapraszamy zatem do pójścia naszym śladem z Krakowem dla małych podróżników pod pachą!

 

Karina Hanisz

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć